Susedov záhradný kalendár - september- diel 2/2

Ovocná záhrada | Zeleninová záhrada | Okrasná záhrada

 susedov-kalendar-september2

 Okrasná záhrada

Stromy a kríky| Rastliny 

Zaujíma vás, kedy je ten správny čas na presádzanie okrasných kvetín? Prečo je dobré v septembri nezabúdať zalievať kríky? Alebo aké superschopnosti má ľubovník? Odpovede nie len na tieto otázky, ale aj mnoho ďalších zaujímavých tipov prinášame v našom druhom septembrovom vydaní. Tentokrát o okrasnej záhrade.

Zatiaľčo na ovocnej a zeleninovej záhrade je september mesiacom úrody a zberu, pre okrasnú záhradu je to skôr obdobie výsadby. Sadia sa predovšetkým ihličnany, stále zelené dreviny, dvojročnú i ročné rastliny, ľalie, kosatce a na jar kvitnúce cibuľoviny. Poďme sa najprv pozrieť na okrasné stromčeky.

Okrasné stromy a kríky

Zalievanie ihličnanov je jednou z najdôležitejších činností v septembri na záhrade. (Hlavne) vďaka tomu môžu prečkať zimu bez úhony. Ďalej môžete rozšíriť či prípadne založiť úplne novú skalku.

Výsadba kríkov a trvaliek je ďalšia činnosť, na ktorú je teraz vhodná doba a to platí aj pre živé ploty. Voliť tu môžete živé ploty tvorené "tujkami" (zástupcovia sú napríklad cypruštek, tuja a jalovec). Ďalej môžete voliť hrab alebo buk (v zime im neopadáva lístie), strihanie dobre znáša stále zelený vtáči zob či hlohyňa šarlátová, z ihličnanov potom tis červený. Na väčších pozemkoch môžete vysádzať aj tzv. volne rastúce živé ploty. Rastliny nerežte do pravidelných tvarov, ale nechajte im voľnosť rastu. Takéto husté ploty môžu slúžiť ako prirodzená bariéra na konci pozemku.

Okrem ovocia sa v septembri tiež objavuje úroda liečivých plodov, napríklad jarabiny, šípky a rakytník. Pokiaľ máte v pláne si záhradu skrášliť ihličnanmi či stále zelenými drevinami, je práve čas ich vysadiť. Kupujte teraz rastliny s koreňovým balom či v kontajneroch, a po ich výsadbe dbajte na riadnu zálievku, aby drevina čo najrýchlejšie zakorenila. Okrasné dreviny, ktorú sú na mrazy citlivejšie, prihnojujte. Pokiaľ chcete na jeseň vysádzať opadavé listnaté stromy, už teraz by ste mali pre nich pripraviť jamy.

Práve teraz je tiež doba, kedy môžete vaše trávniky naposledy posekať. Nemali by ste zabudnúť ich riadne pohnojiť slabou vrstvou kompostu, ktorý bude mať do jari dosť času na rozloženie. Trávnik tiež môžete ošetriť proti plesni snežnej. 

Pokiaľ ste trávnik nezaložili na jar, druhá možnosť je práve v septembri. Ideálne ešte v prvej polovici, kedy dni bývajú ešte dostatočne teplé na to, aby semeno vyklíčilo a do prvých mrazov dobre zakorenilo.

Okrasné rastliny

Najčastejšou kvetinou, ktorá kvitne v našich záhradách v septembri, býva echinacea čiže Rudbeckia.

1200px-Rudbeckia_hirta_flower_closeup_1

Jej kvety môžete ponechať k sušeniu - semenníky by mali poriadne dozrieť, aby v nich vyzreli semienka. Po vybraní zo semenníkov je potreba ich dobre usušiť a uložiť na vzdušné miesto. Pri sušení a následnom skladovaní by ste mali dbať na to, aby u semien nedošlo k plesniveniu. A tiež pozor, aby ich nezjedli myši.

Ďalšou častou kvetinou na našich záhradkách bývajú chryzantémy, označované ako kvetiny jesene. K tomu, aby dobre prospievali, potrebujú dostatok živín a práve v septembri ich môžete hnojiť plným hnojivom, po ktorom je rastliny potreba poriadne polievať.

chryzamtemy

Ideálny čas je tiež na vysádzanie cibuľovín, ktoré kvitnú na jar, a ktorým nevadí zimný mráz. Vysádzať môžete narcisy, tulipány, hyacinty alebo kosatce.

Zo zeme vyberte odkvitnuté cibuľoviny a hľuzy, ktoré by v zime určite zmrzli - medzi ne patria napríklad mečíky, iskerníky a begónie. Záhony zrýľujte, nakyprite a potom pridajte kompost. Cibuľoviny sa najčastejšie sadia do skupín podľa svojho druhu a vzdialenosť medzi jednotlivými cibuľami určuje ich veľkosť.

Tip: Pri sadení dajte pozor na dostatočnú hĺbku - malé cibuľky saďte do hĺbky cca 7 cm pod zem, a tie väčšie potom do hĺbky 15 cm. Čo sa týka rozostupu - u malých cibuliek bude stačiť 5 cm, u väčších cca 10 cm.

U ruží je potreba odstrániť listy, ktoré boli napadnuté "hrdzou" alebo múčnatkou a okamžite ich spáliť.

rez_ruzi_kupky_letnich_vytrusu_rod_1

padli-na-plamence_1

Múčnatka je hubovitá choroba, ktorá postihuje celý rad rastlín. Sú to belavé a múčnaté povlaky, ktoré sú neskôr plsťovité až sivé. Na týchto povlakoch postupne vznikajú drobné, guľovité čierne plodničky. Napadnuté listy sa krútia, spomaľujú rast, žltnú, neskôr hnednú a umierajú. Pre istotu ruže ošetrite postrekom pomocou vhodných prípravkov. Ich vetvičky je vhodné skrátiť na pôvodnú dĺžku, odstrániť plané neočkované výhony - vlky a ešte pred okopaním ich prihnojiť. Pokiaľ ste ruže prestali prihnojovať v júli, môžete im teraz dodať draslík, aby drevo vyzrelo a bolo odolnejšie proti mrazu.

Pomaly odkvitnuté ľubovníky (obvykle rastú od júna do septembra) môžete použiť do kvetinových jesenných dekorácií. Mimo iné má ľubovník úžasné liečivé účinky.

Tip: Čaj z ľubovníka sa používa pri zranení nervov a nervových problémoch, po úderoch, namáhaných a boľavých svaloch. Je výborným prostriedkom proti hnačke. Dobre lieči aj zápal trojklanného nervu. Tinktúra z ľubovníka je označovaná ako "arnika pre nervy", pretože je vhodná pri chorobách nervov, zápaloch nervov, neurózach, slabostiach nervov a nespavosti. Ľubovník lieči poruchy reči, nepokojný spánok, hysterické záchvaty, námesačné stavy či nočné pomočovanie a depresie. V neposlednom rade podporuje vývin ženských orgánov a pomáha vyliečiť nepravidelnosti periódy a mnoho ďalšieho.

staz_CC_8Ceny_CC_81_20soubor

Nie len na záhrade, ale aj vo voľnej prírode môžete v septembri zbierať zrelé plody bazy a využiť ich nie len pri sušení, na čaje ale aj na výrobu domáceho vína.

Tip: Dávajte si pri zbere a spracovaní ľubovníka pozor - naozaj výrazne farbí.

Trvalky sú teraz väčšinou odkvitnuté, takže môžete odstrániť suché stonky a veľké trsy môžete rozdeliť a rozsadiť, čím ich ľahko namnožíte. September je totiž najvhodnejší mesiac k rozdeleniu trsov trvaliek a k presadeniu nových rastlín z kontajnerov na záhony. V prípade, že máte trvalky na skalke, je dobré ich na zimu prikryť aspoň vrstvou lístia.

Záhradu nám potom ozdobí astra, rozchodníkovec, fyzostégia, horec, ozdobný kel alebo tabak. Tiež ešte stále kvitnú niektoré plamienky, ibišteky, hortenzie, nátržník alebo tavoľník.

hv

Zatiaľčo ľaliu belostnú musíte presádzať už v auguste, nastala tá najlepšia doba pre sadenie alebo presádzanie všetkých ostatných ľalií.

lily-flower-wallpaper3_1

Takmer všetky ľalie milujú teplé, slnečné stanovisko a predovšetkým potrebujú pôdu, ktorá dostatočne odvádza vodu. V prípade, že máte ílovitú, ťažkú pôdu, môžete jej vlastnosti zlepšiť pieskom a ľahkým kompostom. Do jamky, kam chcete sadiť, príde ako prvá vrstva štrku, na ňu piesok a do neho uložíte cibuľku. Týmto spôsobom ľahko zaistíte odvádzanie vody aj v ťažkých pôdach.

Nad vrcholkom cibuľky by potom mala byť ľahká, živinami dobre zásobená pôda, aby v nej našli korienky ľalie dostatok živných látok. Pozor! K zásobeniu tejto vrstvy humusom však určite nepoužívajte hnoj z chlieva, ale len kompost zmiešaný s rašelinou a pieskom.

Tip: Ľalie dávajú prednosť zatienenému povrchu pôdy, čoho sa docieli hlavne vďaka susedným rastlinám. Pokiaľ nemáte na záhrade možnosť takéhoto prirodzeného zatienenia pôdy, môžete si vypomôcť podstielkou z rašeliny. Stanovisko určite voľte tak, aby túto úlohu neskôr prevzali susedné rastliny kypriace pôdu.

Behom septembra tiež zbierajte všetky letné izbové a balkónové rastliny. Chlad by mohol poškodiť aj niektoré tropické druhy (napr. múčenku či banánovník). Chlad naopak neublíži olivovníku ani figovníku. Tie prvé mrazy bez problémov prečkajú. Druhy, ktoré vyžadujú chladnejšie prezimovanie (oleander, olovník, agáve atď.) umiestnite na chodbe, v svetlej pivnice a pod. Najprv ich však na nejakú dobu umiestnite do miestnosti teplejšej, kvetiny sa tak lepšie pripravia na prechod do chladného prostredia. V truhliciach dokvitajú tiež muškáty a nastal čas ich ostrihať a preniesť na zimu domov.

Nezabudnite skontrolovať, či si spolu s kvetinami neprinášate do domu/bytu tiež choroby a škodcov!

Chúlostivé fuchsie sťahujte čo najskôr, pretože by ich prvý väčší chlad zahubil. Ich kríky zastrihnite a uložte ich do miestnosti s teplotou okolo 10 °C. Prestaňte tiež s pravidelným polievaním, keďže v zime stačí mierna vlaha cca jeden krát za týždeň. Balkónové rastliny, ktoré chcete prezimovať, už zalievajte striedmejšie a neprihnojujte, aby ich pletivo dobre vyzrelo.

Vianočný kaktus môžete nechať ešte pár dní vonku a trochu ho potrápiť suchom dokiaľ nenasadí na kvet.

Silné rastliny prvosienky môžete tiež presadiť behom septembra do kvetináčov. V chladnejších miestnostiach bude krásnou ozdobou.

V septembri je tiež ideálny čas na zber kvetín určených k sušeniu. Pokiaľ by ste úrodu zmeškali, kvety by zmenili farbu a skôr by sa rozpadli. Ďalej zberáme ozdobné druhy tekvíc, ktoré akurát dozrievajú.

Teraz je tiež vhodná doba k zberu semienok, najmä u rôznych letničiek. Dôležité je správne uskladnenie semien - semená by mali byť vždy vyčistené a suché. Najlepšie je umiestniť ich do pohárov na zaváranie a uložiť na suché, tmavé a chladné miesto. Teploty by sa mala blížiť k nule, malé množstvo semien tak môžete uskladniť v chladničke. Podmienkou pre skladovanie by mali byť stále teploty, aby sa neznížila následná klíčivosť. 

Tak to je nie len k okrasným kvetinám, ale aj celej záhrade v septembri všetko. Veríme, že aj táto druhá časť Susedovho záhradného kalendára sa vám páčila. Tak hor sa do sadenia a presadzovania a hneď, ako skončí babie leto, sa môžete tešiť na ďalší diel.

Team Od Suseda

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie