Radca pri výbere trampolín

vyber-trampoliny

Trampolíny sú skvelým spôsobom, ako dosiahnuť, aby vaše deti spojili zábavu s dostatkom pohybu. Lenže ako sa rozhodnúť pre tú ideálnu trampolínu? A aké možnosti vôbec existujú? Či už zaobstarávate trampolínu úplne po prvý krát alebo len potrebujete vymeniť starú za novú, pozrite sa spolu s nami v skratke na to, čo by ste mali o trampolínach a všetkom okolo nich vedieť.

Aký tvar trampolíny vybrať?

Okrúhle trampolíny sú tradične využívané pre rekreačné účely. Sú najuniverzálnejším a najzákladnejším typom pre vonkajšie použitie. Veľkosť takých trampolín sa v priemere pohybuje okolo 3,5 metra, takže ich ľahko umiestnite do takmer ktoréhokoľvek priestoru na vašom dvore či záhrade. 

Obdĺžnikové trampolíny sú určené skôr pre profesionálov, keďže ponúkajú možnosť vyššieho odrazu. Výhodou tohto tvarou je jednoduchšie prispôsobenie priestoru, naopak oproti okrúhlym trampolínam sú podstatne drahšie.

Poobzerajte sa po niečom menej tradičnom...

Mini trampolíny sú väčšinou využívané pre fitness účely, ale ocenia ich aj malé deti pri vnútornom alebo vonkajšom používaní. Sú nie len cenovo dostupné, ale vďaka nim si dospelí môžu výborne zlepšiť kondíciu. Tieto trampolíny samozrejme nie sú opatrené ochrannou sieťou, čo môže byť u detí často nebezpečné, ale trampolíny k fitness účelom disponujú madlom.

trampolína-3

Zapustené trampolíny poskytujú väčšiu stabilitu, pevnosť a bezpečnosť práve vďaka zapusteniu do zeme. Celá trampolína stojí na niekoľkých plochých kovových nohách, tie pokračujú v nosné tyče, na ktorých je upevnená ochranná sieť. Pred samotnou montážou trampolíny je potreba vyhĺbiť jamu o priemere trampolíny - hĺbka by mala byť aspoň 80 cm v strede a 50 cm pri okrajoch - a potom ju vyložiť netkanou textíliou, aby sa zabránilo prerastaniu rastlín a erózií. Trampolína potom stojí na plochých nohách okolo jamy.

K dispozícii sú na trhu tiež nafukovacie trampolíny, niekedy označované ako vodné, keďže po nafúknutí je ideálne používať ich na vode. U tohto druhu trampolíny je miesto pružín využívaný vzduch.

Ide to aj bez pružín

Čo sa týka pružín, existujú dva základné typy trampolín - trampolíny s pružinami a bez nich.

Klasické trampolíny, tak ako ich všetky dobre poznáme, sú opatrené pružinami, ktorú sú upevnené na okrajoch trampolínovej rohože. Nevýhodou u pružín môže byť aj cez ich ochranu pomocou mäkkého krycieho lemu riziko možných poranení.

Trampolíny bez pružín nie sú na slovenskom trhu príliš rozšírené a známe. Namiesto pružín sú opatrené laminátovými prútmi a kovový rám je umiestnený dostatočné hlboko pod skákacou plochou tak, aby na neho nebolo možné spadnúť a zraniť sa. Trampolínová rohož tak poskytuje väčší priestor pre skákanie.

trampolína-1

Akú veľkosť ideálne zvoliť?

Vybrať vhodnú trampolínu, predovšetkým čo sa veľkosti týka, tak aby vyhovovala vášmu priestoru, je jeden z najdôležitejších krokov.

  • 244 cm
    Táto najmenšia veľkosť vonkajšej trampolíny je určená predovšetkým pre využitie malými deťmi, bude vám tiež vyhovovať, pokiaľ nedisponujete príliš veľkým voľným priestorom. Trampolína tejto veľkosti má nosnosť do 100 kg, pri vyššej hmotnosti by mohlo prísť k jej poškodeniu.
  • 305 cm
    Ďalšími v poradí sú trampolíny s priemerom 305 cm. Ich nosnosť už je vyššia, konkrétne 150 kg, preto sú vhodné pre deti každého veku a menšie rodinky. Tento veľkostný typ už väčšinou disponuje schodíkmi pri lepšiu príslušnosť. 
  • 366 cm
    Trampolíny s priemerom 366 cm sú ideálne pre väčšinu z nás a teda aj najviac vyhľadávanými. Ich nosnosť je rovnako ako u predchádzajúceho typu 150 kg, ale ponúkajú väčší priestor k šanteniu, takže sa vaše deti a vy budete môcť poriadne športovo vyžiť.
  • 427 cm a viac
    Trampolíny takýchto rozmerov už sú určené pre naozaj náročných "skokanov". Sú vhodné pre ľudí každého veku a doprajú vám skutočne veľký priestor pre skákanie.

Tip od suseda: Pokiaľ je výška skákacej plochy aspoň 80 cm, nemusíte sa obávať ani o starších a ťažších skokanov.

trampolína-2

Ochranná sieť

Pokiaľ sa zrovna nejedná o minitrampolíny pre vnútorné účely, u vonkajších trampolín je takmer nevyhnutnou súčasťou ochranná sieť. Nie len, že absorbuje otrasy, ale predovšetkým pridáva skákaniu na bezpečnosti - nehrozí teda vypadnutie z trampolíny a je teda výrazne znížené riziko úrazu. Prístup na trampolínu je na ochrannej sieti vyriešený najčastejšie s otvorom so zipsom a pre väčšiu bezpečnosť často aj prackami. V dnešnej dobe už sú u trampolín bežné vnútorné ochranné siete, nie je teda možné dostať sa do kontaktu s nosnými tyčami ani pružinami, a pohyb na trampolíne je teda bezpečnejší.

V rámci starostlivosti o vašu trampolínu by ste mali myslieť na to, aby ochranná sieť mohla naplno plniť svoju funkciu, je potreba ju pri nepriaznivom počasí a obzvlášť v zime upratať na suché miesto. Výmena ochrannej siete sa odporúča vykonávať každé 2 roky.

Aké príslušenstvo si vaša trampolína zaslúži?

Krycie či ochranné plachty zaistia, aby bola plocha na skákanie chránená pred nepriaznivým počasím, poškodením i nečistotatmi. Pred inštaláciou plachty je nutné odstrániť ochrannú sieť a nosné tyče - plachta sa teda upevňuje na samostatnú skákaciu plochu. Vyrábajú sa aj krycie plachty, ktoré je možné používať v dobe používania trampolíny i mimo tejto doby. Tieto krycie plachty chránia trampolínu pred nečistotami a hmyzom, čiastočne tiež poskytujú ochranu pred dažďom a slnečnými lúčmi. Upevňujú sa z vrchu na ochrannú sieť a vytvoria tak akúsi "striešku" trampolíny.

Aj napriek tomu, že plachta poskytuje trampolíne ochranu, v priebehu zimy sa odporúča celú trampolínu rozobrať a uložiť na suché miesto bez mrazov, čím podporíte jej dlhšiu životnosť. Pokiaľ nie je iná možnosť, odložte aspoň skákaciu plochu, ochrannú sieť a lem.

trampolína-4

Trampolíny môžete umiestniť na akýkoľvek rovný povrch. Je čisto na vás, či zvolíte trávnik, dlažbu alebo kamenný koberec. Výhodou umiestnenia trampolíny na trávniku alebo inom podobnom mäkkom povrchu je možnosť ukotvenia trampolíny pomocou kotviacej sady. Tá vám zaistí stabilitu vašej trampolíny predovšetkým pri silnom vetre a ďalším extrémom počasia. Kotviaca súprava sa skladá z pásov s prackami a bodákov s protihrotom.

Rebrík je v niektorých prípadoch už súčasťou balenia a pokiaľ nie, je ideálne si ho dokúpiť. S rebríkom bude váš prístup na trampolínu, najmä pre deti, o to jednoduchší a predovšetkým bezpečnejší. Na výber sú plastové alebo kovové, pre väčšiu bezpečnosť sa schodíky vyrábajú často z protisklzového materiálu.

Pre zaistenie ešte väčšej bezpečnosti, je možné k trampolíne dokúpiť aj spodnú ochrannú sieť - tá bráni prístupu malých detí alebo domácich maznáčikov do priestorov pod plochou na skákanie, a tým znižuje výrazne riziko možnej nehody. Ochranná sieť sa k trampolíne upevňuje pomocou elastických popruhov.

Aby ste si pobyt na trampolíne ešte viac užili, skvelým doplnkom je napríklad basketbalový kôš. Na odkladanie drobných vecí iste oceníte závesnú kapsu.

Team Od Suseda