Susedov záhradný kalendár - december

susedov-kalendar-december

A je tu december! To môžete spoznať už podľa toho, že sa všetko vonku začína zvoľna zafarbovať do biela a pod snehovú perinu sa postupne prikrýva aj vaša záhrada. Zdalo by sa, že si od celoročnej práce na záhradke môžete na chvíľu oddýchnuť, ale aj v období predvianočnej idylky treba záhradku pravidelne kontrolovať, sem tam dokončiť, čo sa vám nepodarilo v novembri. Skrátka vypomôcť tak, aby vám záhradka v poriadku prečkala až do jari.

Záhradných aktivít síce v priebehu decembra nie je toľko, ale aj tak si zaslúžia vašu pozornosť. Konieckoncov do starostlivosti o záhradu patrí aj jej predvianočné skrášlenie.

Christmas-Garden-Haengebuche-Schnee

Ovocná záhrada

Ako prvé sa pozrieme na ovocnú záhradu. Hlavné práce, vrátane zberu už máte hotové, a tak vás čaká prevažne príprava záhrady na budúcu jar. V prípade, že ešte nemrzne, môžete vysádzať ovocné stromy alebo vykonávať zimný postrek ovocných drevín, kde ale musíte počítať s tým, že nebude tak účinný ako na jar. Ak ešte teploty neklesli pod - 5°C, môžete začať s presvetľovacím rezom ovocných stromov a liesok. Začať môžete rezom starších jabloní a hrušiek, hlavne u stromov starších desiatich rokov. Pokiaľ máte na záhrade prestarnuté, choré či nadbytočné ovocné stromy z veľmi hustých výsadieb, odstráňte ich úplne.

Ďalej zo stromov odstráňte suché listy, ktoré samy neopadali a mohli by byť úkrytom pre rôznych škodcov, a tiež zvyšné scvrknuté ovocie, ktoré by mohlo spôsobiť moniliózu (moníliová hniloba jadrovín). Venovať sa môžete aj rezaniu štepov ovocných stromov (kôstkovín - hlavne čerešní a višní). Vrúble je ideálne odoberať od polovice decembra až do konca januára a ideálne ak nemrzne. Okrem štepov môžete rezať aj odrezky ríbezlí, uložiť ich rovnako ako vrúble a na jar je vysadiť do voľnej pôdy. Letorasty by mali byť úplne zdravé, ideálne jednoročné výhonky a najlepšie z vonkajšej (južnej) koruny stromu. Najlepšie je prechovávať ich v chlade (0 - 2 ° C) a vlhku (vlhký piesok), aby nevyschli alebo nevyrašili. Môžeme ich napríklad položiť aj vedľa stromu, prikryť ich lístím a snehom a na jar až pôda trochu povolí, ich zapichnúť do zeme.

winter-1604909_960_720

Ďalšou činnosťou, ktorú môžete na konci roka urobiť, je omladenie ríbezlí alebo egreša. V prípade, že máte možnosť zohnať močovku, môžete ju teraz využiť na prihnojenie ovocných stromov - u kríkov bobuľovín môžete prehadzovať kompostom pôdu a polievať močovkou. Môžete pripraviť nové koly ku stromčekom a kmene môžete chrániť proti ohryzeniu zverou. Ešte tento mesiac môžete vykopať jamy pre jarnú výsadbu stromov, ak ste tak už neurobili. Vo vinici by ste mali ukončiť hnojenie a rytie, pripraviť koly pre jarnú výsadbu a prípadne vykopať prestarnuté kríky. A na záver to najdôležitejšie - určite nezabúdajte pravidelne kontrolovať vašu uskladnenú úrodu. Ak nájdete pokazené alebo ešte len sa kaziace ovocie, okamžite ho odstráňte, aby nepoškodilo celú úrodu.

Zeleninová záhrada

Zeleninová záhrada je v tomto mesiaci ešte relatívne plodná, a ak vám na záhone ešte zostali nejaké druhy ozimnej zeleniny, tak sa môžete tešiť napríklad z pažítky, vňaťového petržlenu, zimnej cibule alebo paštrnáku a získať môžete ešte aj listy zeleru. Zožať môžete aj poslednú čínsku kapustu, zimný šalát, špenát, nové listy byliniek či ružičkový kel. Zo záhonu musíte zožať aj letný pór, ten zimný na záhonoch nechať môžete aj bez ochrany proti mrazom. Kel kučeravý môžete zbierať priebežne, keďže za teplejších dní narastá a v prípade, že prídu silné mrazy, postačí, keď prihrniete zeminu a prikryjete ho netkanou textíliou. Keď ho budete zbierať až po prvých mrazoch a ako prvé budete brať spodné listy, bude rozhodne chutnejší.

Ak máte chuť ešte niečo vysiať, môžete do kvetináča zasadiť hrášok, sóju, kôpor, žeruchu, trebuľku, horčicu či šošovicu. Ak máte na záhrade liečivé rastliny, ktoré sú citlivé na mrazy, určite ich ochráňte čečinou a lístím. V tomto mesiaci dokončite hnojenie a rytie záhonov aj prehadzovanie kompostu. Môžete vyviesť aj pareniská, ktoré môžete opraviť, ak je nutné, a uložiť. V prípade, že ste ešte niečo nestihli zazimovať, máte teraz najvyšší čas. Najdôležitejšia je opäť pravidelná kontrola vašej úrody - pokazenú alebo kaziacu sa zeleninu odstraňujte, aby nepoškodila celú úrodu.

Okrasná záhrada

Poslednou časťou tohto kalendára je tradične okrasná záhrada. Ak na nej pestujete nejaké vždyzelené dreviny, možno vám záhradu okrem bielej pokrývky bude zdobiť aj nejaká tá farba. Napríklad červená u cezmíny, dráču alebo tisu, oranžová alebo žltá u hlohyne a rakytníka, dokonca aj čierne guľôčky vtáčieho zobu.

December-TTD1-580x270

To, že už všetko ostatné lístie opadalo minulý mesiac, všade je sneh a nič iné nekvitne, však neznamená, že na záhrade nebude žiadna práca. Musíte sa minimálne postarať o okrasné dreviny, aby ich nepoškodil ťažký mokrý sneh. Ich koruny je lepšie s prvým snehom stiahnuť a tiež je lepšie sneh zo stromov striasť dole, aby sa pod ním vetvy nelámali. Opačný efekt má však na záhony a u kmeňov stromov, kde funguje ako izolácia a zároveň ako zásoba vody. Ak ešte nemrzne, môžete listnaté aj ihličnaté dreviny stále zalievať. Kríkové ruže sa tiež musia ochrániť - prikopte im pôdu alebo ich zakryte kompostom. Ruže, ktoré boli napadnuté čiernou škvrnitosťou, ihneď spáľte. Čečinou ochráňte chúlostivejšie trvalky a dvojročné rastliny a v prípade trvaliek môžete prihnojiť slameným hnojom, ktorý ich tiež ochráni pred mrazmi.

winter-garden

Ešte naposledy môžete ostrihať živý plot. Ak sa chcete pustiť do výsadby stromov, je lepšie nevysádzať mohutnejšia jedle, smreky alebo borovice, pretože by ste ich museli v tom najlepšom raste odstrániť. Z tohto dôvodu je lepšie vybrať rovno také, ktoré svojou veľkosťou korešpondujú s priestorom, ktorý máte na záhrade k dispozícii - môžete voliť napríklad azalky, kalmie, rododendrony alebo vresy. Určite nikdy neokopávajte rododendrony alebo azalky, ktoré majú svoje vyživovacie korene tesne pod povrchom pôdy. Dôležité je tiež pravidelne kontrolovať stav uskladnených cibúľ a hľúz, ktoré máte v pláne vsádzať na jar a chrániť ich proti plesniam.

Tie cibuľoviny, ktoré pripravujete pre rýchlenie, môžete postupne premiestniť do teplejších priestorov. Balkónové rastliny, ktoré ste uskladňovali, je potrebné občas mierne zaliať, aby nepreschli. Rovnako tak je dôležité priebežne počas zimy kontrolovať aj vodné rastliny a v prípade potreby im zvlhčovať substrát. To isté platí aj pre fuchsie a muškáty, ktorým tiež prospieva mierne zarosený substrát. A ak chcete na záhradu prilákať aj vtáky, pomôžu bobuľoviny či jablká - potom bude nutné pravidelne dopĺňať kŕmidlo. Niektoré druhy (napríklad sýkorky) najviac ocenia olejnaté semená, loj či tukovú zmes a ostatné vtáctvo (napríklad pinky, vrabce) získate na semená burín a obilnín.

wren 038e (John Harding) (A)_cropped

Decembrových záhradných aktivít je podstatne menej, než v jarných či jesenných mesiacoch. Pokiaľ už ste všetko podstatné stihli a záhradku vyzdobili do vianočnej atmosféry, tak si teraz môžete na chvíľu oddýchnuť a užívať si blížiace sa Vianoce, napríklad s vareným vínkom a čerstvo napečenými sladkosťami. A my sa na váš tešíme zase s ďalším článkom.

Team Od Suseda