Ako vybrať záhradný slnečník

blog-vyber-slunecniku-SK

Leto je tu a záhrada je práve tým miestom, kde trávime čoraz viac svojho času. Pri relaxácii vonku je však dôležité chrániť sa pred horúčavou a slnečnými lúčmi, ktoré vás môžu aj v neletných mesiacoch nemilo prekvapiť svojou silou. Na tieto účely slúžia záhradné slnečníky, ktoré vám nielen zaistia potrebný tieň, ale dokážu aj vašu záhradu či terasu pekne zútulniť.

Ako taký slnečník vybrať?

Široký výber materiálov, veľkostí a tvarov vám ľahko zamotá hlavu, preto sme pripravili tohto radcu pre ľahký výber záhradného slnečníka presne na mieru vašim potrebám.

Slunečník dřevěného vzhledu

Rozdelenie slnečníkov

Vyberať môžete z dvoch základných typov slnečníkov – slnečníky so stredovou tyčou a bočné slnečníky.

Bočné slnečníky

Tieto slnečníky sú veľmi obľúbené pre svoju flexibilitu a jednoduchosť. Vďaka svojej konštrukcii, ktorá je „bokom“ od stredu slnečníka, nezaberá slnečník toľko miesta a neprekáža pri umiestňovaní záhradného nábytku. Môžu byť výkyvné, otočné okolo svojej osi a naklápacie, takže ich môžete ľubovoľne prispôsobiť polohe slnka.

Oproti slnečníkom so stredovou tyčou poskytujú menšiu plochu tieňa a môžu byť náchylnejšie na poryvy vetra. Preto odporúčame zvoliť dostatočné zaťaženie s ohľadom na hmotnosť slnečníka a jeho umiestnenie.

Slnečníky so stredovou tyčí

Tento typ slnečníkov má jednu centrálnu tyč, ktorá slúži ako stojan pre slnečník a nie je preto obmedzený veľkosťou. Je veľmi populárny pre svoju stabilitu na miestach s väčším poryvom vetra. Slnečníky so stredovou tyčou vyberajte z modelov, ktoré je možné výškovo nastaviť a naklopiť, aby ste dosiahli dokonalé zatienenie aj pri východe a západe slnka.

Oproti slnečníkom s bočnou nohou sú slnečníky so stredovou tyčou veľmi stabilné a majú jednoduchú konštrukciu, sú teda spravidla ľahšie a ľahšie prenosné.
Deštník se středovou tyčí v dřevěném provedení Alu Wood

Výber vhodnej veľkosti a tvaru

Pri výbere slnečníka je dôležité zvážiť veľkosť a tvar, aby ste si zaistili dostatočné množstvo tieňa. Pred zaobstaraním je nutné si vybrať miesto, zmerať plochu, ktorú budete chcieť zatieniť, a premyslieť, či bude pod slnečníkom umiestnený napríklad stôl so stoličkami alebo záhradné ležadlá.

Na pláž a k vode môžete zvoliť menší okrúhly slnečník s priemerom 150–200 cm, naopak k stolu so šiestimi stoličkami kúpte slnečník s minimálnym priemerom 3 m.

Štvorcový tvar poskytuje maximálny tieň a je vhodný pre symetrické priestory.

Okrúhly tvar je najbežnejší pre väčšinu záhradných slnečníkov. Poskytujú veľké množstvo tieňa a sú ľahko prenosné. Využijete ich aj na pláži pri rybníku alebo pri mori.

Obdĺžnikový tvar je vhodný pre oválne alebo obdĺžnikové stoly. Svoje využitie nájdu predovšetkým na stiesnených balkónoch alebo terasách, kde nie je dostatok miesta.

Materiál konštrukcie slnečníku

Materiál slnečníka je jedným z najdôležitejších faktorov na výber vhodného slnečníka. Najčastejšie používanými materiálmi sú kov (hliník a oceľ) a drevo.

Kovové slnečníky

Kovové slnečníky sú vyrobené z ocele alebo hliníka. Vďaka týmto materiálom sú veľmi odolné a bezúdržbové. Sú ľahké pre manipuláciu a ľahko sa prenášajú.

Kovové slnečníky sú oproti dreveným slnečníkom oveľa odolnejšie proti poveternostným vplyvom a majú modernejší vzhľad. Drevené slnečníky sú naopak viac esteticky príjemné a dokážu lepšie zapadnúť do okolitej prírody.

Drevené slnečníky

Drevené slnečníky sú vyrobené z rôznych druhov tvrdých drevín – napríklad dub, javor, teak či iroko. Drevo je bez hrčí a ošetrené náterom proti škodcom a vonkajším vplyvom. Vďaka tomu majú drevené slnečníky porovnateľne rovnakú životnosť ako kovové slnečníky.

Drevené slnečníky sú obľúbené hlavne pre svoj nezameniteľný prírodný vzhľad, ktorý ozvláštni každú záhradu alebo terasu. Pre svoju vyššiu váhu nie sú vhodné na časté prenášanie a manipuláciu, na tento účel lepšie poslúžia kovové slnečníky.

Poťah slnečníku

Tieň vytvára predovšetkým samotný poťah slnečníka, ktorý by preto mal byť vysoko odolný voči slnečnému žiareniu a vodeodolný. U väčšiny moderných slnečníkov je možné poťah sňať z konštrukcie a prať v ruke, čo veľmi oceníte najmä v období silného výskytu peľov alebo v prašnom meste.

Existuje niekoľko typov materiálov, ktoré sa používajú pri výrobe poťahov slnečníka, z ktorých každý má svoje vlastné výhody a nevýhody. Väčšina materiálov je už opatrená UV ochranou, ktorá vás ochráni pred škodlivým UV žiarením. Najčastejšími materiálmi na poťah slnečníka sú polyester, akryl a olefín.

 

Polyesterové poťahy sú cenovo dostupné a ľahko sa udržujú. Oproti ostatným materiálom však nie sú tak odolné voči trhlinám a vplyvom slnečného žiarenia môžu časom vyblednúť.

Akrylové poťahy sú veľmi odolné voči poškodeniu, vrátane trhlín a vyblednutiu. Sú tiež vodeodolné a ochránia vás pred UV žiarením. Veľmi ľahko sa čistia a sú odolné proti plesniam. V porovnaní s polyesterovými sú však obvykle drahšie.

Olefínové poťahy sú tiež veľmi odolné voči poškodeniu a sú cenovo dostupné. Avšak tieto poťahy nie sú tak odolné voči UV žiareniu ako akrylové poťahy a môžu ľahko vyblednúť.

Okrem materiálu poťahu slnečníku je potreba zvážiť aj farbu

Poťahy slnečníkov sú k dispozícii v mnohých rôznych farbách, čo vám umožní vybrať si poťah, ktorý dokonale zapadá do vášho exteriéru. Svetlejšie farby odrazia viac slnečného žiarenia a poskytujú tak chladnejší tieň, oproti tmavým farbám sú tiež viac odolné voči vyblednutiu.

Pokiaľ chcete poťah slnečníka ochrániť pred znečistením pri uskladnení alebo pri manipulácii a prevážaní, mali by ste zvážiť možnosť zakúpenia ochranného obalu.

Zabezpečenie slnečníku pred pádom

Aby slnečník správne plnil svoju funkciu a neohrozoval vaše zdravie, musí byť vhodne ukotvený. Je niekoľko možností uchytenia a ukotvenia slnečníkov. Záleží, na akom mieste bude slnečník využívaný, akú má veľkosť a či je opatrený stredovou alebo bočnou tyčou.

Na uchytenie slnečníka, či už so stredovou alebo bočnou tyčou, je možné použiť podstavec.

Betónový alebo žulový podstavec

Podstavec z betónu alebo žuly je jedným z najsilnejších typov podstavcov a zaisťuje tak vynikajúcu stabilitu – je preto vhodný aj pre slnečníky veľkých rozmerov. Jeho nevýhodou je veľká hmotnosť a horšia manipulácia. Pokiaľ plánujete slnečník umiestniť na miesto, kde bude stáť dlhodobo, je pre vás tento typ podstavca najvhodnejší.

Niektorí výrobcovia, napríklad Doppler, ponúkajú betónové podstavce s kolieskami pre lepšiu manipuláciu.

Plastový podstavec

Tento typ plniteľného podstavca je ľahší a lacnejší ako betónový podstavec, pre väčšie zaťaženie ho však možno naplniť – vodou alebo pieskom. Nemá však takú stabilitu a hodí sa preto skôr pre slnečníky menších rozmerov. Podstavec sa samozrejme dá podľa potreby vyprázdniť a prázdny podstavec tak môžete jednoducho premiestniť alebo uskladniť.

Dlaždicový podstavec

Rovnako ako betónový a žulový podstavec zaisťuje dlaždicový stojan dostatočnú stabilitu pre slnečníky veľkých rozmerov. Dlaždicový podstavec je tvorený hliníkovou konštrukciou, do ktorej sa vkladajú žulové alebo betónové dlaždice. Dlaždice sú vyrábané v rôznych farebných variantoch a rôznych hmotnostiach.

V tejto tabuľke zistíte, akou hmotnosťou podstavca musí byť váš slnečník minimálne zaťažený (to sa odvíja od priemeru slnečníka). Napr. záhradný slnečník s priemerom 3 m bol mal byť zaťažený minimálne 50 kg podstavcom.

Balkónová svorka

Potrebujete pripevniť slnečník na balkóne a podstavec by vám zaberal príliš veľa miesta? V tomto prípade najlepšie poslúži praktická svorka, ktorá sa prichytí priamo k balkónovému zábradliu. Inštalácia je veľmi jednoduchá a slnečník je vo svorke pevne prichytený.

Zemná kotva

Do trávnika môžete slnečník upevniť zemnou kotvou a vďaka bajonetovému uzáveru môžete stojan kedykoľvek sňať a bezpečne pokosiť trávnik v okolí. Kotva môže byť umiestnená v trávniku po celý rok bez nutnosti uskladnenia. Rovnako ako kotviace tŕne sa dá tento typ uchytenia využiť len na trávnikoch alebo záhonoch.

Čo so slnečníkom po sezóne?

Správne zaobchádzanie a uskladnenie slnečníka môže výrazne predĺžiť jeho životnosť. Pred uskladnením slnečník, a to ako poťah, tak aj konštrukciu, očistite vlhkou handričkou a zbavte ho prachu a nečistôt. Snímateľný poťah môžete vyčistiť pri ručnom praní. Všetky časti nechajte poriadne vyschnúť a potom ich vložte do fólie alebo ochranného obalu.

Ochranné kryty slúžia na to, aby farby vášho slnečníka mohli dlhodobo odolávať slnku a vy ste boli aj naďalej chránení pred nebezpečnými UV lúčmi. Tieto ochranné kryty sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov a zabraňujú vyblednutiu farieb alebo inému poškodeniu vplyvom počasia.

doppler Schutzhülle Active Schutzhülle Mittelmast XL - foto 3

V závislosti od typu a veľkosti slnečníka by mal byť ochranný kryt dostatočne dlhý, aby úplne zakryl kotviacu strechu dáždnika. Lepší ochranný kryt príliš veľký, než príliš krátky.

Slnečník uskladnite vždy vo vodorovnej polohe, aby nedošlo k deformácii materiálu. Miesto uskladnenia by malo byť suché a vetrané, aby ste slnečník ochránili pred vlhkosťou.