4 typy kompostérov a ako ich používať

banner-4-typy-komposterov

Máme tu pre vás ďalší článok. Minule sme riešili, ako správne vybrať skleník a nepohnojiť to. 

Tentokrát nahliadneme pod pokrývku, vlastne pod veko, kompostérov.

Pozrieme sa na rôzne varianty, porovnáme si ich výhody a nevýhody a nakoniec vám odporučíme tipy, ako to naopak kvalitne pohnojiť.

Ručne vyrobený, plastový, otočný…?

Aké že máme pri výbere kompostéra možnosti?

Tou najjednoduchšou je hádzať bioodpad na hromadu niekde na záhrade. Kvôli tomu ale asi tento článok nečítate;)

Prepracovanejšou verziou je kompostovacie silo. To si môžete vyrobiť aj doma. Najčastejšie pre výrobu využijete drevené dosky (viď obrázok nižšie), alebo palety. Tu nájdete video-návod (v angličtine), ako na jednoduchý drevený kompostér. Verzie z obchodu budú obvykle plastové, plechové alebo drevené (prípadne ich kombinácie). Môžu však byť aj z betónu, alebo iných materiálov.

Klady a zápory – kompostovacie silo

Kompostovanie zelene zo záhrady
+ Prispôsobenie vzhľadu, počtu komôr
+ Prispôsobenie potrebnej veľkosti, kapacity

 Prevzdušňovanie prevažne ručným prehadzovaním
- Možná prítomnosť hlodavcov
- Obmedzené ročným obdobím
- Vhodný iba na väčšie záhrady

silo-ohradka

Druhým rozumným variantom je plastový kompostér s vekom.

Tieto kompostéry sú v súčasnosti obľúbené predovšetkým pre svoju prijateľnú cenu (varianty s objemom okolo 400 l stoja v rozmedzí  25 - 40 Euro) a množstvo kapacitných variantov, vrátane dvoch a viac komorových.

Tip: Ak premýšľate, akú veľkosť kompostéra vzhľadom k veľkosti vašej záhrady zvoliť, uvádzame malú nápovedu. Zo 100 m2 pokosenej záhrady získate trávu v objeme 100 l. Dôležité je myslieť teda na frekvenciu kosenia, na zľahnutie trávy (za 10 dní stratí cca 1/3 objemu) a taktiež na objem ďalšieho pridávaného materiálu.

K inštalácii plastového kompostéra nie je potreba žiadne náradie a navyše sú často vybavené premysleným systémom prevzdušňovacích otvorov či zavlažovania. Pozrite sa na kompletnú ponuku plastových kompostérov.

Klady a zápory – plastový kompostér s vekom

+ Tmavý plast uľahčuje lepšie prehriatie
+ Prevzdušňovanie systémom otvorov
+ Kompostovanie zelene zo záhrady
+ Prijateľný vzhľad kompostu
Nízka cena 

- Náročnejšie ručné vyhadzovanie lopatkou
- Prítomnosť hlodavcov - podhrabaním
- Náročné prekopanie kompostu
- Obmedzené ročným obdobím

plastovy-komposter

Ďalšou možnosťou ako kompostovať, je pomocou otočného (rotačného) kompostéra. Na rozdiel od tých pevne stojacich je vyrábaný v menších veľkostiach a je drahší. Má však svoje výhody. Pre priaznivcov viackomorových kompostérov je dobrou správou, že aj tieto varianty sú k nájdeniu v ponukách otočných kompostérov.

Podobne ako plastový kompostér s vekom, je ten otočný obľúbený (mimo iné) pre svoj decentný vzhľad. 

Významnou prednosťou otočných kompostérov je ľahké prevzdušňovanie (ocenia nie len dámy) čo prispieva k rýchlejšej tvorbe a vyššej kvalite kompostu. Ďalšou výhodou je jednoduché premiestňovanie kompostéra, niektoré modely sú pre tento účel vybavené kolieskami. 

Klady a zápory - otočný (rotačný) kompostér

+ Jednoduché prevzdušňovanie - ľahkou rotáciou
+ Vyprázdňovanie (otočením do pristaveného fúrika)
+ Odolný voči hlodavcom
+ Dobre využiteľný v menších či vnútorných priestoroch

- Často nebýva zateplený - chýba energia z pôdy
- Absencia prirodzeného kompostovania - dážďovky a i.
- Menšia kapacita
- Vyššia cena

rotacni-komposter

Tip: Pri nákupe kompostéra nespoliehajte iba na ilustračné foto samotného produktu. Pre lepšiu predstavu o veľkosti odporúčame nájsť foto napríklad vrátane vedľa stojacej osoby. Prípadne dôkladne naštudujte rozmery kompostéra. V skutočnosti býva často väčší/mohutnejší než vo vašich predstavách (viď obrázok vyššie).

Chcete si založiť vlastný kompostér, ale bývate v byte? Vhodným riešením je v tomto prípade tzv. vermikompostér. Jedná sa o najmenší z ponúkaných kompostérov. Ten je pre využitie v domácnosti priamo stvorený a vyniká predovšetkým skvelým designom.

Pokiaľ ste sa už niekedy stretli s pojmom dážďovkový čaj, tak zrejme tušíte, že o lúhovaní dážďoviek v hrnčeku reč nebude. Význam anglického pojmu "worm tea" znamená kvalitné organické hnojivo, ktoré vzniká práve ako výsledok vermikompostovania.

Kompostér je možné umiestniť takmer kamkoľvek, kde sa pohybuje teplota okolo 18°C. Pri dodržiavaní správnych zásadu tohto typu kompostovania sa nemusíte obávať ani prípadného zápachu. Ako vhodné umiestnenie sa tak ponúka priamo vaša kuchyňa, či balkón.

Vermikompostér môže byť "hračkou" taktiež pre vaše ratolesti. Okrem toho, že ich pravidelným kompostovaním na chvíľu zabavíte, tak ich aj vzdelávate. Pokiaľ vás či vaše deti začne domáce kompostovanie časom viac baviť, je možné si väčšinu vermikompostérov zväčšovať prikupovaním jednotlivých poschodí.

Klady a zápory – vermikompostér

+ Luxusný a moderný design
+ Jednoduchá manipulácia
+ Systém vnútorného prevzdušňovania
+ Jednoduché vyprázdňovanie
+ Celoročné kompostovanie 

- Vhodné takmer iba pre domáce kompostovanie
- Výrazne nižšia kapacita - poschodie najčastejšie 10 – 20 l
- Vyššia cena

vermikomposter

Tip: Bioodpad tvorí mnohokrát takmer polovicu odpadu vo vašej domácnosti. Jeho recykláciou tak nešpiníte odpadkový kôš, ktorý naviac ani nepríjemne nezapácha. Mimo iné sa kôš vynáša menej často, čo ocení každý člen domácnosti.

Okrem vyššie uvedených typov kompostérov sa môžete stretnúť taktiež s komunitnými kompostérmi. Tie majú rôzne veľkosti a tvary. Ich účelom je kompostovanie väčším počtom osôb, ktoré sa potom o výsledný kompost podelia. Za zmienku stoja aj profesionálne automatické kompostéry. Ich prepracovanosť sa však prejavuje na cene, ktorá dosahuje stoviek Euro (i viac).

Ako správne kompostovať?

K čomu by nám bol kompostér, keby sme nevedeli čo s ním. Prejdeme si teda niekoľko základných tipov, ako kompostér založiť a predovšetkým, čo do neho dávať, alebo naopak nedávať.

Založenie kompostu je pre každý druh kompostéra špecifické. U vonku volne stojacich kompostov nie je napríklad potreba prihadzovať dážďovky, naopak vermikompostovanie sa bez ich pridania nezaobíde.

U volne stojacich kompostérov odporúčame dno zaplniť vetvami. Tie zaistia lepšie prevzdušnenie a rýchlejší odtok nahromadenej vody. Ako je uvedené vyššie, u rotačného kompostéra sa prevzdušnenie realizuje otáčaním. Vermikompostér má potom systém prevzdušnenie riešený samotnou konštrukciou. 

Vráťme sa ešte späť k volne stojacim kompostérom. Tie je vhodné pravidelne prehadzovať. Tu sa dostáva do popredia výhoda viackomorových kompostérov. V jednej komore môžete voľne zhromažďovať materiál ku kompostovaniu, zatiaľčo v ďalších je možné kompost hygienizovať. Proces hygienizácie spočíva v zahriatí celého obsahu komory na teplotu okolo 45-60°C, a to najmenej pod dobu 5 dní. Táto doba sa predlžuje, pokiaľ sa vo vašom komposte môžu objaviť semená plevelu či zárodky chorôb rastlín. 

A čo vlastne kompostovať?

Ak už zvolíte jedno či viackomorový kompostér, najdôležitejší je aj tak obsah, ktorý kompostujete. Konkrétne budeme hovoriť o skladbe materiálu.

Kompostovaný materiál musí byť vyvážený – mal by byť suchý i vlhký, priedušný i hutný a predovšetkým „zelený aj hnedý“. Že neviete, čo zmienené farby presne znamenajú?

Jedná sa o pomer uhlíkových (C) a dusíkových (N) látok. Čím je materiál starší a tmavší, tým viac u neho prevažujú uhlíkové látky. Naopak u mladšieho a zelenšieho materiálu prevláda dusík. A práve v pomere týchto látok spočíva prevažná alchýmia kompostovania. Jednoducho povedané, len z pokosenej trávy kompost v žiadnom prípade nevznikne.

Pomer C:N udržujte zhruba na hodnote 30:1. Pre lepšiu predstavu, na 2–3 diely hnedého materiálu pripadá 1 diel zeleného materiálu. V tabuľke nižšie potom môžete porovnať zmienený pomer C:N u často používaných materiálov. 

Surovina C:N (uhlík : dusík)
Pokosená tráva 20:1
Odpad z kuchyne 20:1
Hnoj dobytka 20:1
Konský hnoj 25:1
Lístie 50:1
Ihličie 70:1
Slama 100:1
Kôra 120:1 
Drevo 200:1
Piliny 500:1


 
Tip: Vysoký obsah dusíku zase signalizuje zápach po amoniaku (Do kompostu teda primiešajte drevené triesky, kôru alebo piliny). Pokiaľ kompost zapácha ako skazené vajíčko, znamená to, že v ňom prevláda materiál s nadmerným obsahom uhlíka (v takom prípade pridáme pokosenú trávu alebo lístie).

Čo môžeme kompostovať:

 • ovocné a zeleninové odpady
 • kávové a čajové zbytky
 • mliečne produkty
 • novinový papier, lepenku, papierové ručníky
 • triesky, piliny, hobliny, kôru
 • trus hospodárskych zvierat
 • pokosenú trávu, lístie, drnové rezy, vetvičky
 • popol z dreva
 • škrupiny z orechov
   

Čo do kompostu nepatrí:

 • kosti, odrezky mäsa, tuky
 • chemicky ošetrené materiály
 • rastliny napadnuté chorobami
 • šupky z tropického ovocia, kôstky
 • časopisy
 • koreňová burina
 • plasty, kovy, sklo, kamene
 • žhavý popol a ľahko horľavé materiály
   

Vlastnosti, ktoré je potreba kontrolovať 

Vlhkosť: Pri stlačení kompostovaného materiálu by nemalo dôjsť k žmýkaniu, avšak materiál by mal po roztvorení ruky zostať zlepený. Jeden či druhý extrém je možné riešiť pokropením či naopak pridaním pilín.

Teplota: Rastúca teplota značí priebeh procesu kompostovania. Opäť poslúži jednoduchá pomôcka, teda orientačná skúška vložením ruky do kompostu. Nízka teplota často značí nevhodné zloženie (teda pomer C:N).

Prevzdušnenie: Kyslík je naprosto nevyhnutnou súčasťou kompostovania. Voľne stojace kompostéry by mali byť prehádzané každé 1-2 mesiace, priebežné prevzdušňovanie je potom odporúčané na 1-2 týždňovej báze.
 

Záverom

V tomto článku sme si predstavili základné typy kompostérov a pár rád, ako svoj kompost založiť a udržiavať.

Pri správnom dodržaní všetkých zásad vám do pol roka vznikne čerstvý kompost, nanajvýš do roka potom máte na svojej záhradke kompost vyzretý.

Pokiaľ máte vlastné skúsenosti s kompostovaním a radi by ste sa o nich podelili aj s ostatnými čitateľmi, napíšte ich prosím do komentárov nižšie.

 

Team Od Suseda