Ani sa nenazdáme a zima nám bude klopať na dvere. Určite viete ako správne zazimovať svoju záhradu, ale kto zazimuje vás? Kachle sú neoddeliteľnou súčasťou každej zimy a my sme si pre vás pripravili návod, ako vybrať tie správne. Najprv si môžeme pripomenúť niektoré výhody, ktoré vám krbové kachle prinášajú.
Kachle sú veľmi energeticky úsporné. Drevo je stále jedným z najlacnejších zdrojov paliva a je to taktiež ekologický spôsob vďaka používaniu obnoviteľných zdrojov. Preto je vhodný variant aj do nízkoenergetických či pasívnych domov, a to hlavne z dôvodu, že nebudete odkázaní na dodávky zemného plynu, či elektriny. Kachle vám zaistia príjemné teplo a vďaka preskleným dvierkam aj úžasný výhľad na otvorený oheň, čím si môžete spríjemniť dlhé zimné večery.
Pokiaľ vyberáte krbové kachle, tu sú pre vás dôležité aspekty, ktoré určia, aké kachle sú pre vás tie najlepšie
Na prvom mieste je dobré si rozmyslieť, kam budete chcieť svoje nové kachle umiestniť a ako veľký priestor plánujete vykurovať. Chcete kachle využívať iba pre lokálne vykurovanie jednej miestnosti (napríklad chaty alebo chalupy) alebo chcete, aby vám slúžili k vykurovaniu celého domu? Pri obstarávaní nových kachlí je však dôležité si vedľa veľkosti vykurovaného priestoru uvedomiť aj plánovaný spôsob vykurovania. Teda či máte v pláne vykurovať drevom, drevenými briketami alebo uhoľnými briketami. V prípade kúrenia drevom totiž môžete naraziť na konštrukčné nedostatky, to keď sa vám nasekané polienka do kachlí nevojdu.
Ďalej je nutné počítať s tepelnými stratami objektu. U starších budov s horšími izolačnými vlastnosťami je potreba mať na pamäti, že vám bude podstatná časť tepla unikať. Na mieste je teda zvoliť kachle s vyšším výkonom.
Stavebná pripravenosť
Samotným výberom kachlí s tými správnymi vykurovacími vlastnosťami však proces zavádzania nového zdroja teplo do domácnosti nekončí. Podstatným aspektom toho, či budete môcť nové kachle vôbec využívať, je stavebná pripravenosť vami vykurovaných priestorov. Pre pripojenie všetkých kachlí je samozrejme najdôležitejší komín. U klasických lokálnych kachlí potom stačí iba nehorľavá podlaha s dostatočnou nosnosťou, ktorú stačí zaistiť buď keramickou dlažbou, sklom či plechom pod kachle. Pokiaľ však plánujete obstaranie kachlí s výmenníkom, musíte naviac počítať s rozvodom teplo do radiátorov a s pripojením kachlí na ohrev vody. Je dôležité, aby bolo všetko správne pripojené a systém tak bezchybne fungoval k vašej spokojnosti.
Dôležité technické špecifikácie
Staré kachle boli väčšinou konštruované na primárne spaľovanie, čo si môžete pamätať u kachlí typu "peterky", ktoré boli vyrábané už v minulom storočí. Vzduch sa do kachlí privádzal skrz popolník a rošt priamo pod oheň. Preto bolo nutné do kachlí stále prikladať a vysypávať popol. To dnes už našťastie neplatí a vyprodukované teplo v kachliach sa využíva omnoho efektívnejšie a hlavne ekologicky šetrnejšie.
Vďaka sekundárnemu spaľovaniu sa vzduch dostáva medzi dvojitý plášť, kde dôjde k predhriatiu na 600 – 700 °C. Takto ohriaty vzduch sa používa k vyhoreniu horných spalín, ktoré sa uvoľňujú horením dreva. Účinnosť výhrevu sa tak dostáva k 80 % a čo je najdôležitejšie, kúrenie v kachliach s týmto typom spaľovania je nie len ekonomickejšie, ale aj ekologickejšie. Sekundárne spaľovanie tiež zaisťuje takzvaný oplach predného skla. Čiastočky spalín, ktoré by na skle klasicky zostávali, sú "spláchnuté" predhriatym vzduchom a takmer úplne vyhoria. Sklo preto stačí čistiť naozaj minimálne.
Niektoré kachle sú dokonca vybavené aj terciálnym spaľovaním. Terciálne spaľovanie je v podstate ďalší predhriaty vzduch pridávaný nad ohnisko väčšinou pomocou trysiek. Má za úlohu splyňovať emisné častice. Vďaka tomuto systému sa účinnosť spaľovania zvyšuje cca na 85 %, čo výrazne znižuje množstvo popola, predĺži dobu prikladania a z kachlí nestúpa takmer žiadny viditeľný dym. Tento variant je tak zo všetkých možných typov spaľovania k životnému prostrediu najšetrnejší.
Výbava kachlí a ich možnosti
Spaľovacia komora je spravidla vyložená šamotovými doskami, a preto pred prvým použitím skontrolujte, či sú správne poskladané. V spaľovacej komore sú totiž vložené voľne a prepravou kachlí sa môžu posunúť. Prasklina na doske síce nevadí, problém už však je, pokiaľ budú rozbité.
Na kachliach nájdete dve regulácie vzduchu - spodnú a hornú. Spodná sa používa na prvotné rozhorenie ohňa, privádza tak do kachlí priamy vzduch a po rozhorení sa ihneď uzatvára. Hornou páčkou sa reguluje horenie. Majte na pamäti, že každé kachle majú individuálnu obsluhu, líši sa nielen technológiou a systémom spaľovania, ale aj spôsobom obsluhy.
Prikladanie do kachlí býva najčastejšie riešené cez predné presklené dvierka. Sklo je žiaruvzdorné - to si môžete predstaviť napríklad ako varnú dosku. Niektoré kachle sú konštruované aj na prikladanie zo strany, čo vám umožní prikladať aj väčšie polená bez nutnosti otvoriť celé veľké predné dvierka. Tie postranné sú väčšinou menšie a nepresklené a preto si vyberte také, ktoré budú vyhovovať práve vám.
Materiály kachlí a jich využitie:
Krbové kachle nájdete vo veľkej škále materiálov a farieb. Najprv si rozmyslite, do akého interiéru budete kachle dávať.
Krbové kachle si môžete zaobstarať plechové, kachľové alebo s inou povrchovou úpravou. Výhodou špeciálnych povrchových úprav, ako sú napríklad kachličky alebo iné obklady, je ich schopnosť akumulovať teplo. To znamená, že pri aktívnom kúrenie lepšie absorbujú vyprodukovanú tepelnú energiu, ktorú potom vyžarujú do miestnosti dlhšiu dobu.
Niektoré krbové kachle sú touto technológiou akumulácie vybavené konštrukčne a vďaka tomu tak energia vyžarovaná do miestnosti vydrží niekoľko hodín aj po vyhasnutí plameňa.
V tomto článku sme načrtli dôležité aspekty výberu nových kachlí. AJ keď hľadanie tých správnych, ktoré dokonale vyjdú v ústrety všetkým vašim potrebám a možnostiam, nemusí byť vždy jednoduché, dúfame, že vám náš článok pri výbere aspoň trošku pomôže. Pokiaľ by ste aj tak boli pri výbere nových krbových kachlí na pochybách, neváhajte nás s akýmikoľvek dotazmi kontaktovať.
A týmto to už pre dnešok definitívne zhasne. Ale nemusíte sa obávať, stále prikladáme pod kotol, takže sa môžete stále tešiť na nové články plné zaujímavostí.