Kúrenie drevom - výhody a úskalia #14

 blog-topeni-drevem-sk

Mať doma teplo je jednou zo základných požiadaviek, ktorá v období studenej zimy určite všetci máme. A čo si budeme hovoriť, nie je nad to, zapáliť si oheň v krbe a len tak si užívať teplo domova.

Pokiaľ práve nepatríte do skupiny tých, ktorí majú kúrenie vyriešené elektrinou alebo plynom, už je najvyšší čas začať sa zaujímať o to, čím budete v priebehu zimy kúriť. S tým samozrejme súvisí tiež včasné zabezpečenie daného paliva.

Čo sa vykurovania v kotle týka, často volíme medzi dvoma variantmi - drevo alebo uhlie, niekedy tiež môžeme zvoliť kombináciu týchto dvoch palív. Dnes sa však zameriame skôr na drevo.

Aké sú výhody kúrenia drevom?

Hoci drevom sa kúri už stovky, možno tisíce rokov, stále je tento spôsob vykurovania medzi ľuďmi veľmi obľúbený. Jedným z dôvodov môže byť minimálny odpad, ktorý počas spaľovania vzniká. Zo sto kíl dreva zostane cca 1 kg popola. Nejde však len o odpad v hmotnej podobe. Všetky látky, ktoré sa pri spaľovaní dreva uvoľňujú do ovzdušia, sú ekologicky prívetivejšie - nevytvára jú sa totiž skleníkové plyny ako pri spaľovaní uhlia.

Ďalším dôvodom, prečo ľudia často siahajú skôr po dreve, je jeho cena. Kúrenie samo o sebe síce nie je úplne finančne nenáročné, ale v porovnaní s ostatnými druhmi, keď ceny elektriny a plynu neustále rastú, sa vykurovanie drevom zdá byť najvýhodnejšie.

Tip: Vedeli ste, že popol môžete použiť ako hnojivo? Drevený popol nie je na rozdiel od popola z uhlia vôbec škodlivý. Naopak obsahuje vzácne minerálne látky (vápnik, draslík, horčík, fosfor), ktoré prospievajú rastlinám. Hnojiť rastliny preto môžete priamo vychladnutým popolom alebo popol vo vode rozpustiť, a s takým roztokom potom hnojiť. Popol ako hnojivo môžeme použiť aj na kompost.

A čo nevýhody?

Keď sa zameriame na nevýhody, sú to skôr praktické veci. Mali by ste mať napríklad dostatočne veľký priestor na skladovanie dreva. Je nutné myslieť na to, že musíte mať prichystané zásoby na celú zimu, čo je veľmi priestorovo náročné. Drevo by malo byť uskladnené na vzdušnom mieste, kde bude chránené pred dažďom, aby mohlo dobre vysychať. Môžete ho vyskladať do tzv. ježkov v podobe kužeľovitých hromád.

drevo1

Ako sme už naznačili, drevo je nutné nechať poriadne preschnúť. Odporúča sa ho takto nechať približne po dobu dvoch rokov.

Ďalej je potrebné myslieť na to, že ak chcete mať zatopené v kotle, musíte oheň neustále udržiavať - ručne prikladať po určitej dobe tak, aby vám v kotle nevyhaslo. Tiež popol, aj keď ho nie je moc, musíte po každom kúrení z kotla vyberať. A to predovšetkým v porovnaní s elektrickým či plynovým variantom kúrenia.

Aké drevo zvoliť?

Ak si nechcete tvoriť príliš veľké zásoby dreva na zimu, vyberte buk alebo dub. Zrovna tieto druhy totiž pomerne dlho horia. Veľmi výhrevná je tiež borovica. Ďalej sa odporúča breza, ktorá nemá tendenciu praskať a vystreľovať. Je možné zvoliť aj drevené pelety alebo brikety, vždy však záleží na druhu kachlí či kotlov, v ktorých kúrime.

drevo2

Poriadne sa zahrejete

Ak sa rozhodnete pre kúrenie drevom a nekúpite si už naštiepané drevo, čaká vás nemalé množstvo práce. Najskôr je nutné drevo narezať na rovnako dlhé časti a tie potom rozštiepať. Aby vám šla práca rýchlo od ruky, je dobré zaobstarať si kvalitnú sekeru. Dnes už sa predávajú nielen drevené, ale aj z ľahkého a odolného plastu, majú ergonomický tvar násady a často protišmykové plochy.

V prípade, že sa vám nechce drevo štiepať, môžeme si objednať už pripravené drevo, ktorým potom môžete rovno kúriť. Ďalšou možnosťou je obstaranie pomocníka, ktorým je automatická štiepačka na drevo.

Všetkým susedom prajeme príjemný predvianočný čas v teple domova a tešíme sa zase za týždeň s témou prvých výsevov.

  

Team Od Suseda