Pôda v dobrej kondícii s biostimulantami Cropaid

blog-biostimulanty-cropaid-SK

Každým rokom sa zvyšuje množstvo produkcie potravín. Túžba po vyšších pestovateľských výnosoch a priemyselné pestovanie vo všeobecnosti však vedie k opačnému efektu. Prečo? Na vine sú využívané priemyselné hnojivá, a to najmä dusíkaté. 

Celosvetová snaha o zníženie negatívneho vplyvu intenzívneho pestovateľstva na životné prostredie, kedy prílišné hnojenie a intenzívne chemické ošetrenie ovplyvňujú kľúčové fyziologické procesy rastlín, symbiotické vzťahy s mykorhíznymi hubami a prospešnými mikroorganizmami. Používanie biostimulantov je ten správny krok pre udržateľné pestovanie.

Výroba priemyselných hnojív

Priemyselné hnojivá sú hnojivá vyrobené chemickou cestou a pri ich výrobe vzniká veľké množstvo CO2, ktorý sa následne dostáva do atmosféry. Priemyselné hnojivá síce dodajú dané prvky rastlinám okamžite, ale nemajú schopnosť zlepšiť pôdne vlastnosti alebo ukladať živiny v pôde, ba práve naopak. 

Pri mineralizácii dusíkatých látok sa tvorí amoniak alebo čpavok, ktorý zvyšuje kyslosť pôdy. Okyslenie pôdy čpavkom vedie k nedostatočnému množstvu fosforu v pôde. Pôda obohacovaná o dusík urýchľuje rozklad humusu - najúrodnejšej časti pôdy.

Hnojiva | RWA Czechia s.r.o.

Aj pôda môže byť unavená

Humus obsahuje najväčšie množstvo živín, ktoré využívajú nielen rastliny, ale aj pôdne živočíchy a mikroorganizmy a tiež udržuje vlahu v pôde. S úbytkom humusu tak miznú pôdne organizmy, plodiny sú zraniteľnejšie voči škodcom, znižuje sa kvalita, ubúda vlaha a nastáva tzv. "únava pôdy". Stále unavenejšia pôda vyžaduje viac priemyselných hnojív. Viac priemyselných hnojív vedie k ďalšej degradácii a strate výnosnosti. Súčasťou celého kolobehu je ešte uvoľňujúce sa CO2 do atmosféry, ktoré sa podieľa na ďalšom vysúšaní pôdy. 

Nielen hnojivá ovplyvňujú produkciu rastlín, a to ako v poľnohospodárstve alebo pri domácom pestovaní, ale aj náhle mrazy a deficit zrážkových úhrnov vo vegetačnom období. To trápi väčšinu pestovateľov po celom svete a používanie nevhodných metód ochrany rastlín iba zhoršuje kvalitu pôdy. Bohužiaľ so zmenou klímy priemerné jarné teploty rastú, a tak rastliny kvitnú skôr. To ich robí zraniteľnejšími voči náhlym mrazom a následky sú často zničujúce. 

Pýtate sa, ako by to šlo robiť lepšie?

Riešenie ponúkajú prírodné hnojivá a biostimulanty. Oboje má zo svojej podstaty dobrý vplyv na pôdne vlastnosti, pôdu obohacujú o organické zložky a podieľajú sa na uchovaní živín v pôde. Zdravá pôda s dostatkom organickej hmoty (humusu) znižuje riziko erózie, vyplavovania živín, zvyšuje príjem živín pre rastliny a prispieva k správnemu hospodáreniu s vodou v krajine. 

Výrobca CropAid a jeho produkty

Preto spoločnosť CropAid vytvorila riešenia, ktoré vyhovujú potrebám farmárov a pestovateľov. Je výrobcom oceňovaných produktov, ktoré poskytujú rastlinám a plodinám ochranu pred mrazom a teplom, šetria energiu, životné prostredie a znižujú náklady na produkciu rastlín. Produkty AntiHeat® a AntiHeat® Max znižujú v teplých a horúcich dňoch spotrebu vody na zavlažovanie, tým šetria množstvo spotrebovanej vody, ktorá je v súčasnej dobe nedostatok. AntiFrost® a AntiFrost® Max chránia rastliny pred chladom a mrazom, rastlinám sa teda nemusia v chladných obdobiach prikurovať a znižuje množstvo CO2, ktoré prispieva k otepľovaniu planéty. 

Všetky prípravky CropAiad obsahujú baktérie thiobacillus a ich produkciu rusticyanínu, kyseliny oxalooctovej a kyseliny pyrohroznovej. Tie sú zmiešané so špeciálnou zmesou minerálov. Nevyčerpávajú pôdu a ich zložky sa nesplavujú do spodných a povrchových vôd.

Účinok postreku môže trvať až 14 dní po aplikácii na rastliny, ale najúčinnejší je do 48 hodín. Je úplne prírodný, a preto aj vhodný na ekologické pestovanie. Hodí sa ako pre vonkajšie, tak aj izbové rastliny a je vhodný pre záhradkárov i pestovateľov.

Slide

Spoločnosť CropAid International Limited bola založená vo Veľkej Británii a získala celosvetové uznanie a niekoľko ocenení vrátane schválenia pre organické použitie asociácií Soil Association.

Ochrana proti mrazu a chladu

CropAid AntiFrost®

Je jedinečný prírodný biostimulant, ktorý aktivuje produkciu nemrznúcich proteínov v rastline. Tieto proteíny zabraňujú tvorbe kryštálov ľadu, poškodeniu rastlinných buniek a zvyšuje obranyschopnosť rastliny proti chladu a mrazu. Rastlina je v stave podobnom hibernácii a odoláva lepšie chladu a mrazu. Rastliny sa prirodzene chránia pred mrazom a chladom produkciou vlastných nemrznúcich bielkovín. Niektoré rastliny produkujú týchto bielkovín viac ako iné rastliny, na základe svojich genetických vlastností a prostredí, v ktorom rastú. 

Koncentrát obsahuje organické zložky (obsahuje baktérie thiobacillus) a prírodné enzýmy. Aplikuje sa postrekom na list a je možné ho použiť pre všetky druhy izbových aj vonkajších rastlín. Pokiaľ nakoniec mráz nenastane, stanú sa prebytočné nemrznúce proteíny spolu so vstrebanými minerálmi prospešnými zložkami pre rastlinu a prispejú k zlepšeniu jej zdravia a rastu. Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam nielen chráni rastliny proti chladu a mrazu, ale zvyšuje úrodu, kvalitu úrody a zlepšuje čerpanie živín. Obsahuje viac ako 60 prvkov a protimrznúci kryoprotektant, rusticyanín, kyselinu oxaloctovú, kyselinu pyrohroznovú a organickú hmotu. 

Vineyard Magazine leden 2022

Cropaid AntiFrost MAX®

Probiotický prírodný biostimulant na aplikáciu na listy a hnojenie. AntiFrost MAX® stimuluje a posilňuje rôzne reakcie v metabolizme rastlín. Nielen, že zvyšuje odolnosť rastlín proti poškodeniu chladom a mrazom, ale tiež ich lieči po skončení obdobia stresu, ktorý pramení z chladu a mrazu. 

Po aplikácii na rastliny je prípravok absorbovaný listami, stonkami a koreňmi rastlín, čo stimuluje fotosyntézu a biochemické reakcie rastlín. Vďaka tomu je podporená produkcia vlastných rastlinných nemrznúcich proteínov a glykoproteínov. Proteíny predchádza popraskaniu a odumieraniu rastlinných buniek. Po odznení stresu z chladu a mrazu sa prebytočné nemrznúce bielkoviny premenia na cukry, oleje, vitamíny a bielkoviny, ktoré rastlina spotrebuje. To stimuluje rast púčikov a listov, čím sa zvyšuje kvalita a výnos rastliny.

Ochrana proti teplu a suchu

CropAid AntiHeat®

AntiHeat® je prírodný biostimulant, ktorý zvyšuje odolnosť rastlín voči teplu a suchu. Znižuje množstvo vody, ktorú plodiny potrebujú absorbovať z pôdy, a to vďaka stimulácii fotosyntézy a osmózy. Rastliny tak absorbujú viac vody zo vzduchu a používajú ju na udržanie hydratácie. Vzhľadom na to, že rastliny absorbujú viac vody zo vzduchu, je spotreba vody na zavlažovanie plodiny menšia, než bez stimulácie. Po odznení stresu spôsobeného horúčavou a suchom, sa prebytočné bielkoviny premenia na cukry, oleje, vitamíny a bielkoviny, ktoré rastlina spotrebuje. To stimuluje rast púčikov a listov, čím sa zvyšuje kvalita a výnos rastliny.

cropaid-foto

CropAid AntiHeat MAX® 

Probiotický prírodný biostimulant na aplikáciu na listy a hnojenie. AntiHeat MAX® stimuluje a posilňuje vlastnosti rastlín prostredníctvom rôznych reakcií v metabolizme rastliny. Nielen, že zvyšuje odolnosť rastlín voči poškodeniu teplom a suchom, ale tiež ich lieči po skončení obdobia stresu z horúčavy a sucha. Po aplikácii na rastlinu je absorbovaný listy, stonky a korene, čo stimuluje fotosyntézu a tvorbu proteínov a glykoproteínov. Tieto proteíny stimulujú zosilnenie povrchu, stoniek a listov, čo chráni rastlinu pred slnkom a znižuje stratu vody a vďaka tomu je potrebné menšie množstvo vody na zavlažovanie rastlín. 

Po odznení stresu z horúčavy a sucha sa prebytočné bielkoviny premenia na cukry, oleje, vitamíny a bielkoviny, ktoré rastlina spotrebuje. To stimuluje rast púčikov a listov, čím sa zvyšuje kvalita a výnos rastliny. CropAid AntiHeat MAX® je nové a vylepšené zloženie pôvodného CropAid AntiHeat®.

AntiFrost MAX

Skúsenosti pestovateľov s prípravkami CropAid

„Obvykle zakrývame jahodové polia rúnom, vlani sme mali teplotu vzduchu -2 stupne Celzia, ale na zemi sme mali -6. Rúno nestačilo, väčšina farmárov prišla o 70% úrody. U nás to bolo iné, dva dni pred mrazom sme aplikovali AntiFrost a zachránili sme celú úrodu kvetín. Vlani sme ho aplikovali na marhule a čerešne a pri -2 C neutrpeli žiadne poškodenie.“

„Väčšina farmárov používa produkty CropAid na paradajky, cukety, baklažán, melóny, ale mnohí ich používajú aj vo svojich sadoch. Zistili sme, že čím viac listov je na plodine, tým vyššia je úroveň účinnosti, pretože existuje väčšia plocha pre príjem produktu. Ďalším pozorovaním je, že na ošetrených plodinách sa zvyšuje obsah cukru a farba, ako je začervenanie jabĺk, je intenzívnejšia.

"Aplikácia AntiFrost na zemiaky preukázala dobrú ochranu proti mrazu a chladu až do -3 stupňov Celzia."