Ako sa správne starať o záhradný nábytok

blog-pece-zahradni-nabytek-SK

Keď si kupujete záhradný nábytok, narazíte na rôzne materiály, ktoré vyžadujú rôznu mieru starostlivosti a údržby. Možno ste počuli, že niektoré kusy nábytku sú označované ako bezúdržbové, ale aj napriek tomu vedzte, že budú potrebovať aspoň minimálnu starostlivosť. Ak chcete, aby váš záhradný nábytok vydržal dlho a vyzeral stále ako nový, je dôležité vedieť, ako sa oň správne starať.

pece-zahradni-nabytek-2

Plastový nábytok je skvelou voľbou, pokiaľ preferujete nízku úroveň údržby. Jednoducho ho utrite kuchynskou hubkou a pokiaľ je potrebné, môžete ho impregnovať, aby si udržal svoj pôvodný vzhľad. Plastový nábytok je tiež odolný voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, takže ho môžete bez obáv nechať vonku. Pozor si však musíte dať na lacný a často nekvalitný nábytok, ktorý napríklad vďaka chýbajúcej či veľmi slabej UV vrstve v čase stráca sýtosť farieb a krehne.

Pokiaľ sa rozhodnete pre vonkajší nábytok z masívu (masívneho dreva), majte na pamäti, že vyžaduje starostlivejšiu údržbu. Drevo je veľmi citlivé na vplyvy počasia, ako sú slnečné lúče, vietor alebo nízke teploty. Správna starostlivosť oň začína správnym umiestnením – radšej nábytok umiestnite na dlažbu alebo betón, aby neabsorboval vlhkosť priamo z trávnika. Pri čistení vyberajte štetec zodpovedajúci druhu dreva – dubové drevo znesie tvrdé štetiny, zatiaľ čo pre borovicu je vhodné voliť mäkšie štetinky.

Na pravidelné čistenie stačí voda s prípravkom na drevo. Na ochranu nábytku sú dostupné impregnačné prostriedky, laky alebo moridlá, ktoré mu poskytnú buď matný alebo lesklý povrch. Na konci letnej sezóny je tiež vhodné vykonať olejovanie, aby sa udržala krásna farba nábytku. Pravidelnou údržbou sa vyhneme vysychaniu, vyblednutiu a popraskaniu dreveného nábytku.

pece-zahradni-nabytek

Ak máte kovový záhradný nábytok, najskôr sa bude jednať o hliník alebo oceľ. Hliník je skvelým materiálom pre vonkajší nábytok vďaka svojej ľahkosti. Je mimoriadne odolný voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, ako sú dážď, vysoké teploty alebo dokonca mráz. Pokiaľ sa rozhodnete pre nábytok z ocele, je dôležité venovať pozornosť ochrane proti korózii. Pravidelnou kontrolou môžete ľahko odhaliť vznikajúcu hrdzu a podchytiť ju včas. Tu sme pre vás spísali pár tipov na boj s koróziou na záhradnom nábytku:

  1. Použite ochranné nátery: Existuje mnoho špeciálnych náterov a sprejov, ktoré poskytujú ochranu proti korózii. Často ich nájdete pod názvom antikorózne spreje. Ochrana v tomto prípade vydrží priemerne okolo pol roka.

  2. Udržujte nábytok čistý a suchý: Vlhkosť a vlhké podmienky môžu zvýšiť riziko korózie. Uistite sa, že udržujete svoj záhradný nábytok čistý a suchý. Pokiaľ sa očakáva dážď alebo vlhké počasie, presuňte nábytok na miesto, kde bude chránený pred priamym kontaktom s vodou. Po daždi nechajte nábytok dobre preschnúť.

  3. Pravidelne kontrolujte a ošetrujte hrdzavé miesta: Pravidelná kontrola vášho nábytku je dôležitá pre včasné odhalenie príznakov korózneho poškodenia. Ak objavíte hrdzavé škvrny alebo poškodenie povlaku, okamžite konajte. Odstráňte hrdzavé miesta jemným brúsnym papierom a aplikujte antikorózny náter alebo sprej.

  4. Uchovávajte nábytok v zimnom období: Pokiaľ je to možné, v zimnom období prenesiete nábytok do vnútorného priestoru, kde bude chránený pred extrémnymi poveternostnými podmienkami. Pri rozmaroch počasia vám pomôže aj krycia plachta na záhradný nábytok a ďalšie záhradné vybavenie.

Umelý ratan, tiež známy ako polyratan, je materiál s nižšou náročnosťou údržby. Odoláva extrémnym poveternostným podmienkam a nevadí mu slnko, dážď ani vlhké prostredie. Stačí ho pravidelne utrieť vlhkou handričkou av prípade väčších znečistení použiť špeciálny čistič. Pokiaľ chcete predĺžiť životnosť nábytku, môžete zvážiť použitie poťahov.

Celkovo platí, že každý materiál záhradného nábytku si vyžaduje odlišnú úroveň starostlivosti a údržby. Dôkladná a pravidelná údržba je kľúčová na predĺženie životnosti vášho nábytku a udržanie ho v perfektnom stave.