Ako na predpestovanie a množenie rastlín

blog-predpestovani-a-mnozeni-rostlin-sk

Pestovanie rastlín je krásna a tvorivá činnosť. Pokiaľ si chcete doma predpestovať zeleninu (napr. papriky, rajčiny...) alebo kvety (napr. muškáty, begónie...) a neviete si rady, nebojte sa, nie je to nič zložité a radi vás celým postupom prevedieme.

Čo budete potrebovať

Na trhu je nespočetné množstvo pomôcok a potrieb na predpestovanie a množenie rastlín. Niekomu vyhovuje miniparenisko na okenný parapet, inému zase rašelinové kvetináče a rašelinové tablety a niekto používa tégliky od jogurtov. Všetko z toho je použiteľné a každý si iste nájde svojho favorita. Najdôležitejší je ale výsevný substrát, bez ktorého sa nezaobídete. 

Výsevný substrát 

Kvalitný výsevný substrát je základ pre dobré klíčenie semien a rast sadeníc. Substrát pre výsev a množenie Gramoflor obsahuje prímes perlitu zlepšuje drenážnu funkciu a napomáha rozvoju koreňov. Bentonit bráni vyplaveniu živín a zaisťuje rovnomerné zásobovanie rastlín všetkými dôležitými makro - aj mikroprvkami. Substrát má upravenú pôdnu reakciu a je obohatený o ľahko prijateľné živiny, v optimálnom pomere na počiatočnej fáze rastu rastlín. 

Výsevné misky a nádoby

Výsevné misky nemajú byť príliš hlboké, aby sa rastlinky dali ľahšie pikírovať. Zaujímavé sú tiež rašelinové tablety ktoré po zaliatí napučia a vytvoria malé nádoby. Hodia sa predovšetkým pre pestovanie kvetov a uhorkovitých rastlín, ktoré pri výsadbe potrebujú koreňový bal a ich citlivé korienky sa môžu pri vysádzaní ľahko poškodiť. Praktické sú tiež multiple, vďaka nim veľmi dobre využijete miesto. Semená je možné vysievať priamo do jednotlivých nádob a pikírovanie tak odpadá. 

Stimulátory

Stimulátory sú prípravky, ktoré podporujú tvorbu koreňového systému u rastlín a tým zvyšujú šance na správny vývoj rastlín. Vyrábajú sa ako práškové, gélové alebo tekuté varianty stimulátorov. Do gélových a tekutých sa dajú moriť aj semienka, práškové zase dobre priľnú na stonkách pri rozmnožovaní rastlín odrezkami.

Minipareniská

Minipareniská sú cennými pomocníkmi, ktoré si môžete umiestniť do bytu na teplé a slnečné miesto a zaistiť tak rastlinám stabilnú teplotu, svetlo a správnu vlhkosť. Väčšina skleníkov sa vďaka svojej veľkosti dá umiestniť na okenný parapet a vďaka tomu zaistíte rastlinám dostatok svetla, ktoré tak potrebujú.

Ostatní pomocníci

Čerstvo zasiate semienka je lepšie rosiť. Lepšie tak zaistíme rovnomerné prevlhčenie substrátu a zároveň nepoškodíme vyrastajúce semenáčiky. Preto v našom sortimente nájdete rôzne rozprašovače. Ďalej sa Vám môže hodiť sádzacia lopatka, ktorou môžete naberať, miešať alebo prekyprovať substrát a určite sa Vám bude hodiť aj sádzací kolík, ktorý je určený na pikírovanie semenáčikov. Pre tých, ktorí sa rozhodnú pre vegetatívne množenie (množenie odrezkami, očkovane, odnožovanie a šľahúne) sú nenahraditeľné nože pre množenie odrezkami a očkovanie a záhradnícke nožnice.

presazovaci-podlozka-4

Podložka na presádzanie a sadenie rastlín

A ideme na to...

Pýtate sa, prečo niektoré rastliny predpestovávame a iné vysievame rovno na stanovisko?

Niektoré rastliny nie sú uspôsobené našim klimatickým podmienkam a neprežili by mráz. Ich vegetačná doba je príliš dlhá na to, aby sme ich vysiali až po troch zmrznutých (po 15. máji) a nestihli by ich plody dozrieť. Preto je potrebné ich semienka doma chvíľu rozmaznávať, aby sme na záhon vysadili už vyrastené a silné rastlinky. Rastliny, ktoré je potrebné predpestovať sú papriky, zeler, uhorky, dyne, melóny aj niektoré druhy kvetov. S predpestovaním je potrebné začať do polovice marca.

Rovno na záhon môžete vysiať rastliny s krátkou vegetačnou dobou či rastliny, ktoré znesú mráz. Jedná sa hlavne o koreňovú zeleninu - mrkvu, petržlen aj paštrnák, reďkovky, cibuľu, hrášok, hlúboviny, rôzne druhy šalátov, rukolu aj špenát. Väčšinu môžete vysiať už v marci a apríli. 

Výsev

Väčšina semien potrebuje väčšie rozostupy, vysievajte ju riedko a rovnomerne. Semená potom ľahko presypte menšou vrstvou substrátu, jemne pritlačte a substrát dôkladne prevlhčite. Pokiaľ sejete do samostatných kvetináčov, je postup rovnaký, len dávajte semená po jednom do nádoby. Každý výsev si môžete označiť menovkou, na ktorú si zaznamenáte odrodu a dátum výsevu. 

Pikírovanie

Vo chvíli, keď už z výsevu začnú vyrastať rastlinky, ktoré majú ako dva klíčne lístky, tak aj dva pravé lístky, je dobré ich presadiť do samostatnej nádoby. Zaistíte tak rastlinám dostatok svetla, aby sa nevyťahovali za svetlom a nekrehli. Ideálnym pomocníkom je sádzací kolík. Sadeničku uchopte za klíčne lístky a pomocou sádzacieho kolíka alebo inej vhodnej pomôcky, uvoľníte rastlinku zo zeme, bez toho aby ste poničili korene. Do pripraveného kvetináča alebo inej nádoby nasypte substrát, dostatočne ho pritlačte a sádzacím kolíkom vytvorte jamku, do ktorej sadeničku vložíte a zase pomocou kolíka okolo sadeničky zeminu prihrňte. Klíčne lístky rastlinky by mali byť cca 1 cm nad substrátom, aby nezhnili. Nezabudnite substrát dostatočne prevlhčiť. Pikírovanie je ideálne napríklad pri rajčinách, begóniách, paprikách a baklažáne.

A ideme na jednotlivé druhy...

Paprika

Jednou z rastlín, ktorú je v našich klimatických podmienkach nutné predpestovať je práve paprika. Pusťte sa do toho už v januári alebo februári, kedy vysejete semienka do výsevnej misky. Semienka papriky potrebujú naozaj poriadnu dávku tepla a svetla, aby dobre vyklíčili. Nádobu na semienka môžete umiestniť na parapet, na ktorom je vo vašom byte najviac svetla, ideálne južný. Strážte, aby mali semienka dostatok vlahy, nesmú vyschnúť. Vo chvíli, kedy má rastlinka prvé pravé lístky, je dobré ju tzv. pikírovať do väčšej nádoby, aby mala dostatok priestoru. Nie len pri predpestovaní, ale aj po celú dobu rastu potrebuje paprika dostatok tepla a nesvedčia jej teplotné výkyvy. Vysadiť sadeničky do skleníka je možné v druhej polovici apríla, von až po tzv. troch zmrznutých (po 15. máji). 

Rovnakým spôsobom môžete predpestovať aj baklažán.

Rajčiny

Rajčina je pohodová, nie príliš náročná rastlina, ktorá zvláda aj chladnejšie podnebie, preto sa jej u nás darí aj pri horšom lete. Napriek tomu je potrebné začiatkom jari rajčiny predpestovať zo semienok v domácom prostredí. Rovnako ako u paprík môžete semienka vysiať do výsevnej misky a starostlivo strážiť vlhkosť pôdy. Ani u rajčín by vám substrát nemal vyschnúť. Používajte radšej rozprašovač aby ste zaistili rovnomerné prevlhčenie substrátu a nepoškodili semenáčiky. Rajčiny po vytvorení prvých pravých lístkov pikírujte do samostatných nádob, aby mali dostatok priestoru. Rastlinky je potrebné vysádzať von až vo chvíli, kedy ste si istý, že neprídu mrazy (po 15. máji).

Zeler

Zeler je potrebné vo februári až v marci zo semienok predpestovať. Vysiate semienka zahrňte veľmi jemnou vrstvou hliny. Semienkam sa bude dobre dariť, keď budú mať prísun svetla. Ani zeler nie je výnimkou a preto dobre strážte prevlhčenie substrátu. Semienka nikdy nesmú vyschnúť. Po vytvorení prvých pravých lístkov, pikírujte rastlinky do vlastných nádobiek. Hodia sa na to práve sadbové dosky, do ktorých sa vojde väčšie množstvo rastlín a nezaberú vám toľko miesta ako samostatné nádoby. Dobrý tip je skrátiť pred presadením sadeničkám korienok asi o tretinu ich dĺžky, vďaka tomu rastlina vytvorí bohatší koreňový systém. Von sadeničky vysaďte po polovici mája.

Rovnakým spôsobom predpestujte kaleráb, brokolicu, ružičkový kel alebo karfiol.

Uhorky

Kto chce skôr žať, musí skôr siať. Uhorky predpestujte samostatne, maximálne po dvoch do jednej nádoby. Uhorkám totiž nesvedčí siatie na husto, korienky jednotlivých rastliniek by sa potom od seba museli odtrhávať. U uhoriek preto odporúčame využiť rašelinové kvetináče a rašelinové tablety, ktoré môžete pri výsadbe na stanovisko alebo z väčších nádob vsadiť do zeme, kde sa po krátkej dobe úplne rozložia. Aj uhorky sa na stanovisko vysádzajú po troch zmrznutých, teda po 15 máji.

Rovnakým spôsobom predpestujte tekvicu a cukety.

TIP: Pokiaľ sa vrhnete na predpestovanie zeleniny alebo kvetov, vysievajte celé vrecko s osivom. Väčšina osív má krátku klíčivosť a nemá cenu si semená schovávať do ďalšieho roka. Radšej sadenice, ktoré nespotrebujete darujte napríklad svojmu susedovi, bude mať iste radosť. 

Ďalší spôsob množenia rastlín je vegetatívne množenie o tom zase nabudúce...

Objavte aj Susedov mesačník.

Mesačný sprievodca záhradkárskou sezónou na jednom mieste. Od januára do decembra!