Naplánujte si zeleninovú záhradu

blog-zeleninova-zahrada-sk

Obdobie zimy je pre záhradkárov a pestovateľov relatívnym obdobím pokoja. Je preto vhodná doba vrhnúť sa na činnosti, na ktoré nezostáva cez sezónu príliš času. A k týmto činnostiam celkom určite patrí okrem prečítania zaujímavých knižiek alebo blogov o záhradničení tiež plánovanie nadchádzajúcej sezóny. V tomto článku vám pomôžeme konkrétne s tým, ako si jednoducho naplánovať svoju zeleninovú záhradu. 

Nakreslite si mapku a plánujte

Ešte než nabehnete do obchodov pre zásobu nových semienok a sadeníc, mali by ste si vytvoriť plán. To znamená dopredu si rozmyslieť, aké plodiny chcete pestovať a pritom zistiť, či na všetky vaše pestovateľské zámery budete mať dostatok záhonov či priestoru.

plánování zahrady

Ak ste si v minulom roku urobili podobný plánik na výsadbu a výsev, máte z polovice vyhrané - určite ho totiž využijete na plánovanie aj tej nadchádzajúcej sezóny. Pokiaľ ho v šuplíku nemáte alebo ho nenájdete, spomeňte si aspoň na to, čo ste na ktoré stanovište umiestňovali. Ako iste viete, ideálne je plodiny na stanovištiach striedať, a to najlepšie v trojročných alebo štvorročných cykloch. Pokiaľ totiž na mieste pestujete stále to isté, zemina je iba jednostranne vyťažovaná a plodine tak začnú čoskoro chýbať živiny, ktoré najviac potrebuje.

Tip od Suseda: Pokiaľ nemáte inú možnosť a musíte plodiny umiestňovať na stále rovnaké miesta, obohaťte stanovište o substrát či kompost (na jeseň), aby ste do pôdy dodali všetky potrebné živiny.

Pri vytváraní plánika alebo mapky výsevu pre nadchádzajúcu sezónu myslite na nasledujúce:

  • Rozmiestnite plodiny inak, než ste ich pestovali minulú sezónu (pritom ale myslite na to, aby spolu rastlinám na jednom záhone bolo dobre).
  • Pri rozmiestňovaní stále myslite na to, aby mali plodiny vhodné podmienky - čo sa týka svetla, pôdy atď.
  • Nezameriavajte sa iba na to, ČO budete pestovať, ale aj AKO dlho vám to zaberie - jedine tak budete schopní využiť všetok priestor na maximum.
  • Niektoré druhy zeleniny vyžadujú predpestovanie, musíte si na to preto buď v skleníku, alebo priamo v interiéri vyhradiť miesto.
  • Vychádzajte z vašich minulých skúseností – ak máte ešte dnes napchanú chladničku paradajkami vo všetkých možných podobách, naplánujte si na budúcu sezónu skromnejší výsev/výsadbu a skúste radšej vypestovať niečo nové.

Tip od Suseda: Ako na predpestovanie a množenie rastlín sa dočítate v jednom z našich predchádzajúcich článkov.

Nakoniec môže plánik pre úžitkovú záhradu vyzerať napríklad takto, záleží len na vašej kreativite.

rozvrzeni-zeleninove-zahrady-sk

Pripravte si semienka 

Až keď máte vytvorený plánik, je vhodná doba začať riešiť semienka. Nakúpiť alebo použiť staré? To je dôležitá otázka. Z minulej sezóny a možno ešte aj tých predchádzajúcich vám určite niektoré semienka zostali. Všeobecne sa uvádza, že pri bežnom skladovaní (pod 20 °C) vám semienka vydržia až päť rokov. Zakaždým to však môže byť trochu inak, preto nie je lepšie riešenie ako sa na vlastné oči presvedčiť - skúškou klíčivosti.

Ako urobiť skúšku klíčivosti?

Časť semienok, teda našu testovaciu vzorku, umiestnite do misky na navlhčený savý papier, vatu, buničinu či papierovú utierku (využiť môžete aj vlhký piesok). Misku potom zakryte poprepichovanou fóliou alebo priehľadným vekom na vytvorenie stálej teploty a vlhkosti. Semienka nechajte klíčiť pri teplote 18-20 °C, doba klíčenia závisí od konkrétneho druhu semienok - u väčšiny druhov budete musieť na vyklíčenie počkať asi 10-20 dní.

Ako zistíte výsledok skúšky? Stačí už len spočítať, aká časť semienok vám vyklíčila. Orientačne sa môžete riadiť podľa nasledujúceho:

  • 75 % a viac vyklíčených semien značí, že je osivo v poriadku a môžete ich v kľude použiť na výsev.
  • Nad 50% je ešte uspokojivý výsledok, pre vás je to ale známka toho, že musíte vysievať hustejšie.
  • Pod hranicou 50% už však tieto semená na výsev neodporúčame, aby vás neskôr nesklamal drobný pestovateľský neúspech.

zkouška klíčivosti

Tým, že odstránite staré semienka, si v zásobe semienok urobíte tiež väčší poriadok. Môžete si ich rovno tiež lepšie zorganizovať a rozdeliť napríklad podľa toho, o aký druh zeleniny ide. Keď si ich takto po častiach zagumičkujete, bude sa vám v nich potom lepšie hľadať.

Tip od Suseda: Na balenia so semienkami môžete využiť aj fotoalbum s plastovými stránkami opatrenými vreckami, alebo aj špeciálne eurofólie na zberateľské kartičky, ktoré si môžete založiť do šanónu.

Vystávajúce semienka, ktoré nemáte na novú sezónu pripravené, si nakúpte – v priebehu januára ich zoženiete nielen v špecializovaných obchodoch, ale bežne aj v klasických supermarketoch. 

Nezabudnite ani na ostatné príslušenstvo

Prípravou semienok to však nekončí. Do začiatku sezóny si budete musieť zaobstarať ďalšie nevyhnutnosti, najmä ak sa chystáte niektoré druhy predpestovávať.

Pripravili sme pre vás zoznam vecí, aby ste na nič z toho nezabudli:

A množstvo ďalších vecí, ktoré vám do začiatku sezóny chýbajú, môžete nájsť u nás v sekcii Pestovanie.

Teraz ste teda pripravení na to, začať plánovať svoje zeleninové záhony tak, aby ste pri pestovaní boli čo najúspešnejší a zároveň aj najefektívnejší. Plánovanie je totiž kľúčom k úspešnej (nielen) zeleninovej záhrade – tak veľa šťastia.