Aloe Vera - pestovanie a účinky

banner-aloe-vera

Určite už ste niekedy narazili na rastlinu, ktorá sa často prezýva domáca lekárnička. Aby nie, je to totiž jedna z najpoužívanejších rastlín, ktorú môžete pestovať doma aj na záhrade. Ďalej sa hojne využíva vo farmaceutickom, kozmetickom i potravinárskom priemysle. Aj keď je známych zhruba 300 až 400 druhov aloe, mnohé z nich rastú len na okrasu. Z aloí, ktoré sú využívané v medicíne, je najznámejšie Aloe vera.

Ak to zjednodušíme, tak sa najväčšia sila aloe vera sa skrýva v jej géle. Keď rozrežete list aloe vera, vytekajú z neho dve  tekutiny - na povrchu listu to je miazga, ktorá má žltozelenú farbu a obsahuje aloín. Stred listu obsahuje číru gélovú tekutinu, ktorá má nielen upokojujúce a hydratačné účinky, ale tiež podporuje hojenie. Zaujímavosťou je, že tieto dve tekutiny sa však pri výrobe liečiv musia oddeľovať, aby sa zamedzilo nežiaducim zdravotným účinkom. Spomínaný gél je okrem iného zmesou zhruba dvoch stoviek užitočných zložiek - medzi tie patria vitamíny A, C, E, minerály, aminokyseliny, polysacharidy, tráviace enzýmy, lektíny, G-glykozidy, saponíny proti vírusom, antrachinóny, atď. Medzi ďalšie zložky patrí aj lignín, ktorý umožňuje preniknúť ostatným látkam hlboko do pokožky a napomáhať tak rýchlejšiemu hojeniu menších poranení (popáleniny, štípance od hmyzu či odreniny).

aloe-vera

Gél z aloe vera má chladivé, hydratačné a protizápalové účinky a navyše dokáže napomáhať aj likvidácii baktérií, vírusov a plesní. Čistý gél z aloe vera sa používa vnútorne a podporuje správnu činnosť zažívacieho a imunitného systému - napomáha detoxikovať črevá a neutralizuje nadmernú žalúdočnú kyslosť. Priaznivo napomáha aj pri ťažkostiach s pankreasom, podporuje totiž vylučovanie žlče. Ak máte oslabený imunitný systém, mala by jeho konzumácia napomôcť potlačeniu infekcií. U kožných problémov je vhodná kombinácia vonkajšieho i vnútorného užívania. Gél ďalej pomáha pri liečbe akné, ekzému, lupienky, zmierňuje priebeh pásového oparu.

Rastlina je na pestovanie pomerne nenáročná, a tak si ju doma môže pestovať takmer každý, čím sa dá veľmi ľahko zaistiť v domácnosti prvá pomoc, napríklad pri popáleninách. K pestovaniu jej postačí ľahká priepustná pôda s trochou piesku, dostatok slnečných lúčov a len občasné zavlažovanie - je to sukulentná rastlina, čo znamená, že vydrží bez vody aj niekoľko dní. Niektorí odborníci odporúčajú do pôdy pridať raz za tri týždne špeciálne minerálne hnojivo, ktoré zvýši odolnosť rastliny.

aloe-vera

V zime je naopak lepšie zavlažovanie úplne obmedziť a v miestnosti, kde máte aloe vera umiestnenú, by nemala teplota klesnúť pod 5 °C. Na jar postačí rastlinu presadiť alebo vymeniť vrchnú časť zeminy. Ak budete chcieť rastlinu pestovať pre jej gél, je dôležité, aby bola stará aspoň 2 roky - v tejto dobe začne získavať svoje účinky. Pre nápoj by sa mali používať ideálne iba vonkajšie listy, ktoré sú staré 4 - 5 rokov. Z nich sa pri spracovaní stiahne zelený povrch listu a vyhodí sa. Obsahuje totiž aloín, čo je látka so silne preháňavým účinkom (používa sa v niektorých liekoch). Správny aloe vera gél by aloín obsahovať nemal a mala by zostať iba priehľadná klzká hmota. Po jej zlisovaní na šťavu a doplnením o dužinu vznikne gél, ktorý pochádza z rovnakého základu ako šťava a líšia sa iba hustotou vďaka kúskom pridanej dužiny. Existuje veľa tipov a receptov, vďaka ktorým si môžete aloe veru zakomponovať aj do svojho jedálnička - napríklad ako surovina do šalátov, zdravých likérov, atď.

aloe-vera-pesotvani-a-ucinky-2

U vonkajšieho používania šťavy sa nemusíte obávať, že dávkovanie preženiete. U vnútorného by ste však mali dbať na odporúčanú dobu užívania. Je odporúčané nebrať ju dlhodobo - zhruba 6 - 8 týždňov a medzi tým urobiť 2 týždennú pauzu.

Tu je krátky prehľad niektorých pozitívnych účinkov aloe vera:

  • má vynikajúce detoxikačné účinky, čistí a regeneruje organizmus
  • má antibakteriálne a antivírusové účinky, pôsobí proti pliesňam
  • posilňuje imunitný systém
  • má pozitívne účinky na kĺby, pomáha pri liečbe kĺbových ochorení, prospieva funkcii svalov
  • napomáha pri bakteriálnych ochoreniach
  • napomáha pri artritíde a reumatických zápaloch kĺbov
  • zlepšuje krvný obeh, má priaznivý vplyv na krvný tlak
  • napomáha regenerácii kože (pri drobných popáleninách, poraneniach, zápaloch)
  • prospešné pri prekyslení žalúdka a pálení záhy
  • zlepšuje vstrebávanie živín, reguluje činnosť žalúdočných buniek,ktoré produkujú kyselinu chlorovodíkovú
  • zvyšuje činnosť buniek vytvárajúcich ochranný sliz, ktorý bráni poškodeniu sliznice
  • napomáha pri chronickej zápche a hnačkách, nadúvaní, nechutenstve, črevných poruchách, poruchách správneho príjmu vitamínov a minerálov, syndrómu precitliveného čreva a vredoch žalúdka

    aloe-vera-pesotvani-a-ucinky
  • pôsobí ako prevencia proti chorobám, zvyšuje obranyschopnosť tela a zlepšuje vyplavovanie usadených toxínov
  • lieči zápalové stavy, žalúdočné a dvanástorníkové vredy
  • napomáha liečiť potravinové alergie a atopický ekzém
  • reguláciou buniek napomáha pri poruchách látkovej premeny (cukrovka, dna, porucha metabolizmu tukov, obezita)
  • má hydratačné účinky
  • podporuje hojenie - rany, jazvy, modriny, odreniny, popáleniny, uhryznutia alebo bodnutia hmyzom
  • lieči kožné infekcie - bakteriálne, vírusové i pliesne, ako je pleseň nechtu, onychomykóza
  • podporuje trávenie a imunitné reakcie v organizme 
  • napomáha pri prekyslení žalúdka, chorobách pankreasu
  • rieši difúzne zápaly kože (vnútorné použitie), akné, ekzémy, lupienku, psoriázu, pásový opar, herpes
  • rýchlejšia obnovu po vytrhnutí zubu, pri chorobách ďasien
  • obnovuje rovnováhu medzi kyselinami a zásaditými látkami v organizme
  • vďaka antrachinónom chráni zuby pred zubným kazom a ďasná proti paradentóze
  • má pozitívny účinok na odolnosť organizmu, má význam v prevencii nádorových ochorení ako doplnok liečby - chráni kožu pred ionizačným žiarením, čo zmierňuje negatívne následky ožiarenia na koži pri liečbe nádorov a rakoviny
  • zaisťuje zdravú krásnu kožu a zdravé vlasy
  • odporúčané pri problémoch so stavmi hypoglykémie (zníženie hladiny cukru v tele), ktoré sa prejavujú únavou, bolesťou hlavy, chvením viečok, poruchou koncentrácie, studeným potom, potrebou jesť, trasením rúk, hyperaktivitou u detí a mnoho ďalšieho
  • stimuluje aktivitu makrofágov, ktoré ničia organizmus ohrozujúce baktérie
  • zmierňuje uvoľňovanie histamínu zo žírnych buniek - antihistaminický účinok pomáha pri prvej pomoci u popálenín, oparení aj alergickej reakcii
  • dá sa účinne kombinovať s ďalšími bylinnými prostriedkami proti celulitíde
  • pravidelné pitie šťavy výrazne zabraňuje tvorbe obličkových kameňov


Pozor! Ak však už trpíte rozsiahlymi obličkovými kameňmi, musíte začínať s pitím veľmi opatrne - obličkové kamene by mohli začať rýchlo opúšťať obličky, čo by mohlo spôsobiť koliku.

Prípravky s aloe vera si môžete zakúpiť aj v lekárňach či priamo u dodávateľov rôznych výrobkov. Aby boli zachované jej blahodárne účinky, mala by sa dodržať čo najväčšia koncentrácia gélu - minimálna zloženie 99,7% čistého aloe vera gélu. Väčšina dodávateľov však gél riedi či ochucuje, a preto je nutné si dávať si pozor na to, čo kupujete. Väčšinou je potom zvyšok voda, ochucovadlá, rôzne ovocné či iné príchute, len minimum vitamínov a veľa škodlivých tzv. "Éčok". Niektoré kvalitnejšie výrobky majú obsah 80% - 95% aloe vera gélu. Pri nákupe je dôležité kontrolovať nielen percentá, ale aj z čoho sú percentá uvádzané. Väčšina predajcov síce uvádza vyššie proklamované ideálne zloženie aloe vera 99,7%, avšak zo šťavy, čo je najslabší koncentrát gélu a obsahuje ho v sebe cca 10%.

aloe-vera

Obmedzenie užívania

Nakoniec je dôležité povedať, že aloe vera gél sa odporúča podávať deťom od 3 rokov. Tehotné a dojčiace ženy by ho nemali užívať alebo jeho užívanie konzultovať s lekárom (výrazne totiž podporuje činnosť žalúdka a čriev). Ďalej ho nemôžu užívať ľudia s transplantovanými orgánmi (podporuje imunitný systém, čo je úplne nežiaduce). Šťavu z aloe vera by nemali užívať ani osoby, ktoré užívajú diuretiká, majú problémy so žlčníkom, trpia zápalom slepého čreva či majú črevné ťažkosti. Mohlo by dôjsť k zápalu pečene či jeho zhoršeniu.

Avšak každý prípad je úplne individuálny a je preto vždy potrebná konzultácia s ošetrujúcim lekárom. Všeobecne však platí, že aloe vera je vhodná, ak je potrebné posilniť aktivitu imunitného systému a povzbudiť látkovú výmenu.

Ak Aloe Vera používate, či už vo forme gélu či iné, budeme radi, keď sa o vaše tipy a rady podelíte s ostatnými čitateľmi.

Team Od Suseda