TOP 5 činností pre susedské víkendy

banner-susedske-vikendy

V dnešnom susedskom blogu sa budeme venovať činnostiam, ktoré krásne vyplnia vaše voľné víkendy, zlepšia susedské vzťahy a spríjemnia vám teplé letné dni a dlhé večery. Samozrejme ich všetky dobre poznáte, ale nikdy nezaškodí si to spolu zhrnúť a zopakovať. Dúfame, že v našom článku nájdete inšpiráciu, prípadne sa s nami podelíte o svoje nápady a rady.

1) Grilovačka

Snáď každý milovník leta vie, že grilovanie či už s rodinou, priateľmi ale aj so susedmi patrí medzi najpríjemnejšie strávené chvíle na vašej záhrade. Či už máte záhradku priamu pri svojom dome, alebo sa vyberiete do prírody, chutné jedlo pripravené na grile či ohni k tomuto obdobiu nepochybne patrí.

Tak vytiahnite gril z pivnice alebo garáže, poriadne ho očistite a ideme na to. Spôsobov grilovania či opekania je nepočítateľné množstvo. Niekto preferuje plynové grily, niekto nedá dopustiť na klasické grilovanie na uhlí a veľkej obľube sa teší samozrejme stará dobrá klasika na dreve. Každý z týchto spôsobov má svoje čaro a je už len na „grilmajstrovi“ čo si zvolí. Poproste susedov a priateľov, aby vám pomohli s prípravou špeciálnych pokrmov na gril. Receptov je zase neúrekom, hlavne grilované mäsko (pre vegetariánov syry) nesmú chýbať na letnom stole.

Grill

Využite všetky dostupné plody z vašej záhradky. Zeleninu a zemiaky ako prílohu, ovocie ako dezert a do nápojov. Leto je v plnom prúde a vo vašich záhradkách sa darí všetkým plodinám. Paradajky, uhorky, papriky, cukety, reďkovky, hrášok, karotky, kukurica a každá ďalšia zelenina vytvoria tú najlepšiu kombináciu chutí, spolu s vašimi bylinkami, ktoré odporúčame využiť ako korenie na pokrmy.

Tip (nielen) na leto: Notoricky známy „letný“ nápoj – voda, ľad, listy mäty a citrón si skúste ozvláštniť malým bobuľovým ovocím (čučoriedky, ríbezle, egreše...) alebo kúskami nakrájaného vodného melóna, budete hviezdou každej grilovačky.

Sme si vedomí, že každý z vás má svoje zaužívané grilovacie návyky, tak už vás nebudeme dlhšie zdržovať a hor sa do toho! Nezabudnite sa s nami podeliť o vaše „vychytávky“, radi sa necháme inšpirovať.

2) Zbieranie odpadu / čistenie okolia

Všetci to bohužiaľ poznáme. Stav čistoty nášho okolia a prostredia okolo nás neposkytuje často pekný pohľad. Čo takto zorganizovať susedskú brigádu a spraviť niečo užitočné pre naše životné prostredie? Verte nám, takto spoločne strávený čas poriadne utuží vaše vzťahy a na konci dňa budete mať zo seba skvelý pocit.

Nasadíme pracovné oblečenie, natiahneme rukavice, vytiahneme rukávy a môžeme sa do toho pustiť. Neodmysliteľnou súčasťou sú vrecia alebo nádoby, kam budeme odpad ukladať. Či už sa pustíte do čistenia okolo vášho vchodu, alebo kúska prírody, je to len na vás. Každá aktivita sa počíta a urobíte tým neoceniteľnú službu prírode, ale aj sebe.

Tip: Nezabúdajte v horúcich letných dňoch dodržiavať pitný režim!

Samozrejmosťou by už malo byť aj triedenie zozbieraného odpadu. Plasty, papier, sklo prosím dávajte do samostatných vriec, ktoré potom môžeme vyniesť na miesta určené pre triedenie odpadu, zmesový odpad do zberných dvorov, alebo ak vám ešte zostalo miesto vo vašej smetnej nádobe. 

nature-4202702__480

Pre veľmi odhodlaných čističov máme pár rád a tipov:

  • Stiahnite si aplikáciu, ktorá vám pomáha lokalizovať čierne skládky a na ktorej sa môžete pochváliť svojimi úspechmi (TrashOut).
  • Vyfotografujte stav mieste pred a po čistení, ten rozdiel vás zahreje na duši.
  • V prípade väčších kusov odpadu použite fúrik alebo iný prostriedok.
  • Ak viete o nelegálnej skládke na území mesta alebo obce, vždy ju nahláste!
  • Ak organizujete väčšiu susedskú brigádu, skúste požiadať samosprávu o pomoc s poskytnutím materiálu alebo odvozu odpadu.

Možno si nepredstavujete svoje leto v montérkach pri zbere odpadu so susedmi, ale ručíme vám za to, že pocit po takto dobre vykonanej práci vám vynahradí všetky nepríjemnosti.

3) Umývanie a vysávanie auta

Nechcete platiť umývačku a radšej sa o svojho štvorkolesového tátoša postaráte sami? Tak potom určite viete, že teraz je na to najlepšie obdobie. Tak nechajte aj suseda zaparkovať u vás vo dvore a spoločne doprajte vašim miláčik wellness ako v kúpeľoch.

Saharské piesky, peľ, hmyz a mnohé iné nečistoty sa v lete na vaše auto nachytajú ani neviete ako. Vonku svieti slniečko a počasie krásne hreje, tak šup do plaviek, zapojiť hadicu, vytiahnuť špongiu a šampón a môžete sa pustiť do starostlivosti a o vozidlo, ktoré sa po celý rok stará o vás.

 car-wash-3332196__480

Tip: Neumývajte (hlavne okná) vaše auto na priamom slnku. Po uschnutí na ňom zostanú šmuhy a fliačiky.

4) Zaváranie

Zaváranie nie je len výsadou starých mám. Čoraz viac z nás si chce pripravovať domáce zaváraniny – či už ide o sladké ovocie či sladko-kyslú zeleninu. Sezónna zelenina či ovocie je tak vždy po ruke dochutené našou fantáziou. Možno sa vám zdá, že táto činnosť nepatrí medzi susedské aktivity, ale ako sa hovorí „viac hláv viac rozumu“. Skúste teda zdieľať svoje recepty a skúsenosti.

Čaká na nás šťavnaté hrozno, slivky, hrušky, jablká, černice, čierne ríbezle, ale aj červená repa, tekvica, uhorky, cukety alebo napríklad kapusta. Lenže ako si uchovať čerstvosť a skvelú chuť týchto potravín aj v zimných mesiacoch? V chladničke nám plody nevydržia večne. Preto je ideálne ich zavariť ak ich teda nebudeme mraziť alebo sušiť J

5) Kúpačka

A máme tu azda najobľúbenejšiu letnú aktivitu Slovákov, pri ktorej nesmieme zabudnúť ani na naše najmenšie ratolesti. Parné letné dni vo vašom (alebo susedovom) bazéne s deťmi pri vodných hrách, či na ležadle v slnečných okuliaroch pod vrstvou opaľovacieho krému. To je to pravé leto a tá pravá dovolenka pod Tatrami.

Tip: S výberom kvalitného bazéna vám samozrejme vieme pomôcť aj na našich stránkach www.odsuseda.sk, kde nájdete kvalitný návod spolu s možnosťou objednania tovaru.

Príjemne chladná voda v bazéne, spolu s dobrou susedskou partiou často vynahradí aj dovolenku pri mori. V dnešnej situácii je zrejme takéto trávenie letných prázdnin s deťmi to najbezpečnejšou alternatívou. Nezabudnite na nafukovacie doplnky, vodné pištole či prípadne iné vodné náčinie a užívajte si leto doma.

bazík 

To bola posledná informácia z dnešného blogu Od Suseda. My vám ďakujeme za vašu priazeň a tešíme sa na vás opäť s ďalšími článkami.

 

Team Od Suseda