Prevoňajte svoj život - pestovanie levandule

bannery-levandule-sk 

Levanduľa je okrasná aromatická trvalka pôvodom z Provance, ktorá ozdobí váš balkón aj záhradu. Bylinka, pre ktorú nájdete mnoho využitia nielen v kuchyni, ale napríklad aj v kozmetike. Má liečivé účinky, pomôže vám so zdravým spánkom a navyše odpudzuje hmyz.

Asi všetci ju poznáme zo záhrad ako krík so sivastými úzkymi lístkami a tmavo modrými až fialovými kvetmi. Výnimkou ale nie sú ani levandule v bielej alebo ružovej farbe.

Levanduľa je suchomilná rastlina a kvitne od konca júna do začiatku septembra a dorastá do výšky približne 60 cm. Záleží však na druhu.

Pestovanie levandule

Sú dve možnosti, ako môžete levanduľu získať. Buď ju môžete pestovať už od semienka, alebo ju kúpite už ako sadeničku.

Ideálnym mesiacom pre výsadbu semienka je február. Základom je vhodný substrát, ideálne pre výsev a množenie. Do substrátu je dobré pridať trochu piesku v pomere 3: 1 (3/4 substrátu a 1/4 piesku). Vďaka piesku sa ku koreňom dostane viac vzduchu a rastlinke sa bude lepšie dariť. Pri vysádzaní semienka mierne vtlačíte do pôdy (pôdu už nezhŕňajte). Nezabudnite následne navlhčiť postrekovačom. Je dôležité substrát priebežne zvlhčovať, inak by semienka mohli vyschnúť a nevyklíčili by. Nádoba so semienkami by mala byť umiestnená v miestnosti, kde je aspoň 20 °C. Doba klíčenia bežne trvá približne 4 týždne. Potom môžete malé rastliny presunúť do malých kvetináčov, kde budú mať priestor na zosilnenie.

pole-levandule

Ak si chcete ušetriť čas, celú fázu klíčenia môžete preskočiť obstaraním už narastenej sadenice. Von je vhodné levanduľu zasadiť až vo chvíli, kedy máte istotu, že už neprídu prízemné mrazíky. Tie sa môžu ojedinele objavovať až do polovice jari. Aj preto sa odporúča levanduľu vysádzať až koncom mája. Pred samotnou výsadbou von je dobré rastlinu priebežne otužovať a nechať ju si postupne zvykať na slnečný svit. Kvetináč s rastlinou môžete najskôr nechať týždeň vonku a môžete striedať umiestnenie na slnku a v tieni.

Levanduľa inak vyžaduje slnečné stanovisko a ľahšiu priepustnú, skôr suchú pôdu. Po vysadení do zeme dbajte pár dní na pravidelnú zálievku. Je to dôležité preto, aby rastlinka v pôde dobre zakorenila a aby jej korene nevyschli. Substrát pre levandule je ideálny zmiešať z rašeliny, zeminy a piesku. Najlepšie ale je substrát kúpiť už hotový. Ten je už namiešaný v ideálnom pomere a obsahuje všetko potrebné. Rastlinka nepotrebuje prihnojovať, ak sa pre hnojenie napriek tomu rozhodnete, použite vápenaté hnojivo. Počas prvej zimy treba rastlinu chrániť pred holomrazmi.

levandule-balkon

Ak plánujete pestovať levanduľu v nádobe, je vhodné použiť skôr väčší hlinený kvetináč. Ako drenážnu vrstvu môžete dať na dno nádoby keramzit. Levanduľa pestovaná na balkóne nemá dobrý prístup k závlahe, preto myslite na pravidelnú zálievku. Je dobré myslieť aj do budúcnosti, ak plánujete teda odísť na niekoľko dní, môže sa hodiť samozavlažovacia nádoba. Na zimu je určite dobré rastlinu zapustiť do zeme, lebo korene v nádobách nie sú dostatočne vyvinuté. Ak takúto možnosť nemáte, tak môžete presunúť levanduľu do chladnejšej miestnosti.

Strihanie levandule

Vďaka pravidelnému strihaniu budú rastliny bohaté, husto rozvetvené a bohato pokvitnú. Rastlinu by ste mali priebežne zbavovať suchých stoniek a kvetenstva. Pre levanduľu je dôležitý jarný zostrih. Menšie, mladšie rastlinky je možné zostrihnúť až na 5 cm. Tie staršie zostrihajte cca o 1/3 ich výšky. Pozor aby ste pri reze nezasiahli do drevnatej časti, rastlinka by potom už nemusela obživnúť. Najvhodnejšou dobou pre tento rez je prelom marca a apríla. Na jeseň takto rastlinku radšej nestrihajte, stačí ju len zbaviť suchých častí. Radikálnejší rež by mohol levanduľu pred zimou oslabiť a mohla by vám zamrznúť.

strihanie_levandule

Nezabudnite sa pozrieť aj na ďalšie zaujímavé tipy na pestovanie v našej rubrike. Nech vám záhrada vonia a prekvitá. :)