Zavlažovanie na záhrade alebo ani kvapka nazmar

blog-zavlazovani-zahrada-sk

Tiež v lete túžobne pozeráte na oblohu a čakáte na dážď ako na zmilovanie? Nie ste sami. Podľa portálu Intersucho už začala éra extrémneho počasia, a aj do budúcna bude pribúdať suchých dní a tomu úmerne bude ubúdať podzemná voda. Dopady to môže mať ďalekosiahle, tých najviditeľnejších už ste si možno v minulých sezónach všimli: oproti našim babičkám a dedom musíme starostlivejšie strážiť zálievku záhrady, aby nám úroda neodišla skôr ako je žiaduce. 

Voda nad zlato

Nie je to tak dávno, čo si nad dažďovou vodou nikto nelámal hlavu a veselo sme ju nechali zo záhrad odtekať do kanalizácie. Lenže ceny za "mestskú" vodu rastú a zrážok ubúda. Naviac je známy fakt, že dažďová voda je pre rastliny lepšia než podzemná voda. Neobsahuje minerály, je mäkšia a samozrejme dostupnejšia. Nad zachytávaním vody tak začali premýšľať aj tí, ktorí nad tým predtým mávli rukou. 

Ideálne samozrejme je, keď sofistikovaný systém vodného hospodárstva zakomponujete do plánov na stavbu alebo rekonštrukciu domu. Lenže nie vždy sa to dá, a tak nezostáva nič iné, len sa pokúsiť na záhrade zachytávať každú kvapku vody. 

vodni-nadrz

Stará žumpa

Ešte pred pár rokmi ste nemali dom napojený na obecnú kanalizáciu a pravidelne ste vyvážali žumpu. Teraz sa situácia zmenila a vy ani netušíte, aký poklad sa v starej žumpe ukrýva. Nechajte ju poriadne vyviesť, vyčistite ju tlakovým čističom a potom ešte dezinfekčným prípravkom. Na záver opravte prípadné netesnosti, vnútrajšok môžete vyvložkovať špeciálnou fóliou. A potom už len zbierať vodu z celej strechy domu a okolia. Von vodu dostanete pomocou ponorného čerpadla.

Zakopaná nádrž

Schovať dažďovú vodu pod zem je ideálny variant. Nádrž na ňu môže byť naozaj obrovská, voda sa v nej nekazí, nehrozí vznik rias a dokáže zásobovať záhradu celú sezónu. Pravda, jedná sa na začiatku o kvapku vyššiu investíciu, ale rozhodne sa vyplatí, pretože je na veky. 

Staré sudy a nádoby

Za  využitie nepoužívaných nádob v záhrade vám zatlieskajú všetci priaznivci zero waste a upcyclingu. Tí hovoria, že by sa mala každej veci doma dať šanca na ďalší život. Nevyhadzujte preto sudy, ktoré sa vám na záhrade nazbierali, poslúžia aj staré hrnce na zaváranie (napríklad pod odkvapy skleníkov). S trochou šikovnosti z nich vykúzlite originálny designový kúsok.

nadoby-na-vodu

Designový sud nebo amfora

V posledných rokoch sa v našej ponuke objavili aj amfory na dažďovú vodu. Sú vyrobené z odolného plastu, pojmú až 270 litrov vody a vybavené sú výpustným ventilom. Použiť sa tak dajú nie len k záchytu a prečerpávaniu vody, ale tiež k príjemnému napúšťaniu krhiel. 

Zavlažovanie v skleníku

Skleník je takou samostatnou vegetatívnou jednotkou, do ktorej dážď nedosiahne. Zvlášť v letných mesiacoch vyžaduje každodennú zálievku, čo môže byť v dobe dovoleniek trochu problém. Nenáročnú údržbu zaistí kvapôčková závlaha. Stačí ju napojiť na sud s vodou, rozviesť hadice so závlahou medzi jednotlivými rastlinami a máte hotovo. Dôležité je len kontrolovať, či je v sude dostatočná zásoba vody. 

zavlazovani-rostlin

5 tipov, ako správne zalievať

Zalievajte radšej menej často, ale výdatnejšie

Pokropiť zľahka pôdu je zbytočná práca aj plytvanie vodou, závlaha sa totiž nedostane až ku koreňom rastlín. Mnohom lepšie je preto zalievať menej často, ale výdatnejšie, aby sa voda dostala do väčšej hĺbky, kde sa tak rýchlo neodparí. Ak už je čas znova polievať, zistíte to jednoducho. Stačí zaryť lopatku do zeme a pokiaľ je pôda ešte vlhká, zálievka nie je potrebná. 

Ráno lepší než večer

Zvlášť behom slnečných dní sa voda z povrchu pôdy rýchlo odparuje. Lepšie je preto zalievať ráno alebo večer, prvý variant je o niečo vhodnejší preto, že sa z listov rastlín behom dňa odparí nežiadúce kvapky vody. Pri večernom zalievaní cez listy môže voda napríklad pri uhorkách spôsobiť predčasnú pleseň. 

Zalievajte ku koreňom

Dá to možno o niečo viac práce, ale keď budete každú rastlinu zalievať ku koreňom, môžete si byť istý, že sa voda dostane presne tam, kam má a zároveň ju nebudete zbytočne plytvať.

Mulčujte záhony

Aspoň 10 cm vrstva štiepky alebo trávového mulča na záhonoch dokáže udržať v pôde potrebnú vlahu omnoho dlhšie. Pozitívnym prínosom je aj obmedzenie rastu buriny a tým pádom menej práce s údržbou záhona behom vegetácie. 

Pozor na teplotu vody

Odstáta voda v hadici môže na rozpálenom slniečku dosiahnuť kľudne aj teploty 70 °C, voda zo studne je zase naopak ľadová. Ani jeden extrém rastlinám neprospeje. Dávajte si pozor, akú teplotu voda má, tá ideálna je rovnako vysoká ako má okolité prostredie.

Autorkou článku je vášnivá záhradkárka z blogu Petra Zahradničí