Sprievodca udržateľnou záhradou

blog-udrzitelna-zahrada-sk

Každý, kto má záhradu a záhradničí, by sa mal snažiť správať zodpovedne k svojmu okoliu i okolitej prírode.

Ktoré kroky teda zahrnúť, aby sme záhradničili čo najviac udržateľne? Nižšie sme pre vás vytvorili prehľad možností, ktoré zvládne aplikovať každý z nás – a to vo väčšine prípadov aj tí, čo "záhradničia" len na svojom balkóne alebo terase.

Kompostovanie 

Asi každý, kto sa niekedy zapájal do práce v kuchyni (takže každý), si dokáže predstaviť, koľko organického odpadu dokážeme vyprodukovať počas jedného varenia. A k tomu si pričítajte ďalší všemožný odpad zo záhradky – suché listy, pokosená tráva, vetvičky, kôra, odkvitnuté kvety. Čo by sme si so všetkým týmto odpadom počali, ak by sme nepoznali kompostovanie? Malý odpadkový kôš na bioodpad (ktorý navyše nenájdete všade), by vystačil možno tak pre jednu rodinu a jej týždenné zvyšky.

Kompostovanie je teda skvelý spôsob, ako práve tento organický odpad využiť. Po rozložení biologického odpadu vzniká biomasa, ktorá sa dá ďalej využiť na vylepšenie pôdy. Nádoby na kompostovanie si môžete kúpiť – na výber máte medzi plastovými, drevenými i plechovými. Tí šikovnejší z nás si taký kompostér dokážu sami vyrobiť, napr. zo starých dosiek.

Neviete si rady pri výbere kompostéra? V našom článku vám poradíme, na čo si dať pozor.

Susedov tip do bytu: Určite ste už počuli o vermikompostéri do bytu. Do takého kompostéra poputujú najčastejšie zvyšky surovín z kuchyne, ale aj drobný odpad z izbových či balkónových rastlín. O vytvorenie kvalitného kompostu sa postarajú dážďovky, ktoré navyše pripravia dážďovkový čaj – tiež skvelé hnojivo, ktorým môžete obohatiť zálievku.

kompost

Zachytávanie dažďovej vody

V poslednej dobe sa často hovorí o nedostatku a úbytku vody z prírody. Lenže ako sa s týmto vysporiadať, keď je pre nás na záhrade aj v domácnosti taká nepostrádateľná? Nie je nič jednoduchšie, než využiť situáciu, keď nám voda padá priamo z neba a nachytať si dažďovku do zásoby (keby padali peniaze, tiež by sme ich chytali, no nie?). Tú potom môžeme využívať na zalievanie, ale pokojne tiež naviesť na splachovanie.

Na začiatok určite postačí, keď si pod odkvap postavíte pár sudov a budete pripravení nazviesť odkvap do ďalšieho, až sa jeden naplní. Tí, ktorí sa do chytania dažďovej vody chcú oprieť s vervou, si môžu zaobstarať špeciálne podzemné nádrže, ktoré dokážu pojať až okolo 10 kubíkov vody. Potom už je len dôležité navyknúť si túto vodu poctivo využívať, nech nám zbytočne sudy nepretekajú a voda sa neuchováva bezdôvodne.

nadoby-na-vodu

Susedov tip do bytu: Pokiaľ máte iba balkón, ale napriek tomu by ste radi chytali aspoň trochu dažďovej vody, neexistuje tu úplne ideálne riešenie. Môžete si samozrejme nainštalovať odkvap a zviesť ho do pripravenej nádoby. Nám sa dažďovka na balkóne chytá do plachty, ktorou prikrývame nábytok, a vodu potom zlievame do nádoby a využívame na zalievanie. Veľmi jej nie je, ale napriek tomu nejakú tú pitnú vodu ušetríme.

Viac o šetrnom zaobchádzaní s vodou a správnom zalievaní sa môžete dočítať v článku od blogerky Petrazahradničí.

Zachráňte semienka 

Každoročne sa na začiatku sezóny vo všetkých záhradných centrách aj iných nákupných domoch strhne veľký súboj pri stojanoch so semienkami. Skúste sa aspoň trochu vyhnúť týmto nákupom a u tých rastlín, ktoré to umožňujú, využite vlastné semienka.

Až rastlina vyrastie a dospeje, obvykle sama produkuje semená. Prečo teda tieto semienka nezobrať a neuchovať si ich do ďalšej sezóny? Pokiaľ sa o semienka v rámci sezóny dobre postaráte a budete ich skladovať na suchom a chladnom mieste, oni sa vám v ďalšom roku odvďačia ďalšou úrodou. Skúsiť to môžete napríklad u paradajok, paprík, hrášku alebo fazule.

Na semenarenie si navyše vyberajte nehybridné odrody. Zo semien hybridných odrôd sa vám totiž nepodarí vypestovať tak kvalitné ďalšie „generácie“ – budú napríklad menej odolné voči chorobám, budú mať odlišný tvar alebo veľkosť plodov či nižšiu výnosnosť.

seminka

Vyhnite sa chemickým herbicídom a pesticídom

Asi nikto z nás nechce s radosťou na svojej záhrade používať chémiu, zvlášť pokiaľ sa jedná o úžitkovú záhradku. Lenže ako neustále bojovať proti všetkým škodcom a burinám, ktoré nám znepríjemňujú inak krásne chvíle medzi zeleňou?

Sústredíme sa teda na prírodné metódy, ktoré vám pomôžu sa zbaviť týchto nepriateľov. Asi vás na začiatok nepotešíme – v rámci pobytu na čerstvom vzduchu a pretiahnutí sa odporúčame využiť starú známu netoxickú metódu – kľaknite na kolená a burinu dostaňte z vašich záhonov ručne, maximálne pomocou niekoľkých základných nástrojov

chemicke-prostredky_1

Ďalšou možnosťou, ako prírodnou cestou čo najviac obmedziť prítomnosť škodcov, je spoločné pestovanie rastlín a prípadne byliniek tak, aby sme touto kombináciou odlákali nechcené potvorky – napr. vošky alebo húsenice na hlúbovinách.

  • Cibuľa a pažítka odpudzujú roztoče, pochmúrnatky i vošky, tieto rastlinky sa teda hodia na akýkoľvek záhon, zároveň ich v kuchyni nie je nikdy dosť, takže môžete zabiť "dve vošky jednou ranou".
  • Bazalka má tak intenzívnu vôňu, že vadí komárom a muchám, je teda vhodné ju umiestniť blízko posedenia, aby ani nás samotných nepríjemný hmyz neotravoval. Čo sa týka škodcov, bazalka nevonia ani moliciam, pochmúrnatkám či špargľovníkom.
  • Koriander buď milujete, alebo nenávidíte. My vieme iste, že vošky, roztoče a pásavky ho neznášajú.
  • Kôpor je ďalšia aromatická rastlina, ktorá zvládne odlákať roztoče aj vošky, naopak však môže lákať húsenice na paradajky, takže pozor na umiestnenie kôpru v blízkosti paradajok.
  • Cesnak a roztoče, vošky, listokazy a dokonca aj blchy nejdú dohromady.
  • Levanduľa, rozmarín a šalvia svojou vôňou prebijú vôňu inej zeleniny, preto nebude lákať na vašu záhradu pochmúrnatku mrkvovú, moru kapustovú či mexickú lienku – tú žltú. Navyše, pokiaľ tieto krásne bylinky necháte vykvitnúť, prilákajú drahocenné včielky.
  • Mäta tiež dokáže odpudiť vošky, drepčíky, kapustové mory i mravce. Pri výseve či výsadbe však dajte pozor na to, že mäta je tak trochu burina a v okamihu sa vám rozlezie po celom záhone.

Taktiež existujú aj šikovné tvory, pre ktoré sú škodcovia potravou. Medzi také patria napríklad lienky, ktoré vám môžu pomôcť zbaviť sa vošiek.

Mulčovanie

O mulčování sme už písali v článku, avšak bola by chyba ho tu nespomenúť. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ mulču, prinesie vám mulčovanie množstvo benefitov, ktorými v konečnom dôsledku ušetríte. Jednak bráni vysychaniu pôdy, znižuje jej teplotu, zabraňuje erózii a znižuje zhutnenie pôdy, nesmieme zabudnúť ani na potláčanie rastu buriny.

Voľte organické materiály, ako je slama, kôra alebo pokosená tráva – tú však používajte opatrne, môžu sa v nej množiť nežiaduce plesne. Tento typ mulču sa bude postupne rozkladať a pridávať tak živiny do pôdy – a to znie ako win-win situácia, no nie?

Mulčovať nemusíte len na záhonoch – nezabudnite ani na miesto okolo ovocných a okrasných stromov. Lepšie si udrží vlhkosť a odpadá tak aj zložité kosenie okolo kmeňov.

Susedov tip do bytu: Mulčovanie sa samozrejme netýka iba záhonov, aj keď tam je ho samozrejme väčšia potreba. Avšak mulčovací materiál môžete využiť aj v kvetináčoch, ak chcete znížiť odparovanie vody z pôdy.

mulcovani

Využívajte menej ekologicky náročné nástroje

Pokiaľ vám záleží na tom, aby ste boli naozaj udržateľní, asi pre vás nebude záhradná technika, konkrétne napríklad benzínové kosačky či motorové píly, to pravé. Samozrejme môžete vziať do ruky staré dobré ručné náradie, teda kosu, pílku alebo nožniceV prípade veľkej záhrady to však nemusí byť zvládnuteľné, preto voľte iné, ale stále šetrnejšie alternatívy k benzínovému napájaniu - teda napájanie priamo elektrinou alebo batériami, v prípade záhradných kosačiek napr. ručné vretenové. Vedeli ste totiž, že znečistenie vzduchu po hodine kosenia benzínovou kosačkou je porovnateľné s jazdou automobilom na vzdialenosť cca 70 km?

seceni

Nechajte priestor stromom

Uhlíková stopa – pravdepodobne ste o nej už v súvislosti s udržateľnosťou počuli, a sú to práve stromy, ktoré nám pomáhajú oxid uhličitý pohltiť a teda redukovať. Zároveň sú v lete zdrojom prirodzeného tieňa, kde sú znateľne nižšie teploty v porovnaní s umelo vytvoreným tieňom. Jednou z veľkých nevýhod stromov je to, že pokiaľ žiadny nemáte, asi bude chvíľu trvať, než vám kúsok prirodzeného tieňa vytvorí. Umiestnenie stromu tiež najprv starostlivo zvážte, nech pre vás neskôr nie je ťažkosť on sám alebo jeho korene v súvislosti s možným poničením majetku.

Hnoj ako hnojivo

Hnoj je jedným z najlepších udržateľných hnojív, ktorým môžete svoje rastliny vyživovať, a navyše sa dá využiť ako v okrasnej, tak aj úžitkovej záhrade. Jeho aplikácia sa odporúča predovšetkým na jeseň, kedy sa cez zimu v pôde rozloží a na jar je rastlinám pripravený poskytovať živiny. Takže v prípade, že doma chováte hospodárske zvieratá, zdá sa, že máte vyhrané. Ak tomu však tak nie je, poobzerajte sa vo vašom okolí po nejakom statku alebo farmárovi, ktorému tým možno naopak pomôžete.

hnojeni

Suchomilné rastliny 

A skončili sme zase pri tej vode. Pokiaľ si vyberiete také rastliny, ktoré nie sú príliš náročné na zálievku, jednak sa nemusíte obávať, či zvládnete starostlivosť o ne, jednak ušetríte množstvo vody. Pokiaľ chcete načerpať nejakú inšpiráciu, odporučíme napr. centrant červený, pamajorán obyčajný, flox, taričku, klinčeky…, určite však nájdete množstvo ďalších druhov, ktoré budú vyhovovať presne vášmu vkusu, potrebám i klimatickým podmienkam.

Susedov tip do bytu: Aj medzi izbovkami samozrejme nájdeme rastliny, ktorým sucho nevadí. A to, že ich máte doma, nemusí svedčiť o vašich pestovateľských skúsenostiach. Vy sa skrátka len správate udržateľne, takže trikrát hurá všetkým zamiokulkasom, svokrinmu jazyku, tučnolistom i všetkým ďalším sukulentom a kaktusom.

rostliny

Máte aj vy nejaké ďalšie rady a tipy, na ktoré sme zabudli a ktoré môžu pomôcť ostatným byť v záhradke ešte viac udržateľní? Nezabudnite sa s nami podeliť dole v komentároch.