Založenie a starostlivosť o trávnik

pece-travnik-sk

Túžite po krásnom trávniku, na ktorý sa s radosťou každý deň pozriete, ale zároveň nechce stráviť väčšinu svojho voľného času starostlivosťou oň ? 
Zostavili sme pre Vás 10 rád, ako založiť trávnik a starať sa oň.

  1. Pôdu si pred založením pripravte kultivátorom.
  2. Použite kvalitné osivo - zapravte ho, zavalcujte a dôkladne zalejte. 
  3. Prvé kosenie vykonajte 3-5 týždňov po prvom výseve. Nože od sekačky naostrite, aby bol list trávy čo najmenej roztrapkaný. 
  4. Zbierajte pokosenú trávu z trávnika - predídete tak plesniam a iným chorobám.
  5. Pravidelne z trávnika odstraňujte organický materiál (lístie, plody...)
  6. Prvý mesiac nezabúdajte na pravidelnú zálievku. Po zatrávnení plochy zalievajte trávnik podľa klimatických podmienok.
  7. Pokoste po zimnom období trávnik a nahnojte ho.
  8. Po 4. - 5. kosení vykonajte vertikutáciu.
  9. Hnojivo vyberajte podľa sezóny a dávkujte podľa odporúčaní výrobcu.
  10. Od konca leta do začiatku jesene je možné vykonať ešte jednu vertikutáciu.

Trávnik je z hľadiska pestovania a starostlivosti jeden z najnáročnejších prvkov na záhrade. Je však dôležitou relaxačnou zónou, či už na ňom budeme chcieť odpočívať, hrať s deťmi futbal alebo sa len kochať pohľadom na sviežu zeleň. V posledných rokoch sa tešia veľkej obľube aj kvetnaté lúky, ktoré predstavujú v prírodných záhradách neodmysliteľný prvok. 

louka

Založenie trávnika

Trávnik zakladáme na jar alebo na jeseň. Pri zakladaní trávnika je dôležitá príprava pôdy. To znamená nakyprenie kultivátorom, ktorý rozruší, prekyprí a zároveň premiesi pôdu. Z pôdy odstránime všetky zbytky organického pôvodu, ako sú napríklad korene a burina. Tiež odstránime kamene aj stavebný materiál. Podľa potreby doplníme chýbajúce zložky pôdy (piesok pri málo priepustnej a ílovitej pôde, kompost pri piesčitej a málo vyživenej pôde).

Po nakyprení pôdu urovnáme pomocou hrablí a vysejeme pripravené osivo (vhodný pomocník je vozík na siatie, ktorý trávové osivo dávkuje rovnomerne) a hrabľami jemne zapravíme. Takto pripravenú pôdu utužíme záhradným valcom. V tomto období je veľmi dôležitá pravidelná zálievka. Prvé kosenie vykonávame po cca 3-5 týždňoch po výseve (podľa klimatických podmienok).

Trávne osivo 

Ponúkané trávne osivá sú už svojim zložením tráv uspôsobené pre konkrétne využitie. Pred založením trávnika je preto veľmi dôležité uvedomiť si, ako bude trávna plocha využívaná, a podľa toho trávne osivo vybrať. Pre trávnik pri rodinnom dome s deťmi, ktorý bude veľmi zaťažovaný, volíme skôr parkové zmesi, ktoré sú pre väčšie zaťaženie určené. Ak je našim snom udržovaný anglický trávnik, zvolíme zmes ihriskovú alebo priamo golfovú. Čerstvo vysiaty trávnik je nutné pravidelne zavlažovať. Lepšie než kropiaca krhla či hadica je postrekovač, ktorý nevyplaví semená. Dôležitá je stála vlhkosť behom prvých týždňov, kedy jednotlivé druhy tráv vzchádzajú. 

zalozeni-pece-o-travnik

Aj trávne osivo má len obmedzenú dobu klíčivosti, nemá teda význam kupovať trávne osivo do zásoby. Na balenie je vždy uvedené množstvo osiva na potrebnú plochu, môžeme si teda jednoducho spočítať potrebné množstvo. Obvykle sa odporúča 10 - 30 g / m2.

Starostlivosť o trávnik a hnojenie

Po zimnom období je potrebné trávnik najprv vyčesať (plastové alebo drôtené hrable na lístie, poprípade drôtený adaptér na vertikutátor). Po vyčesaní nahnojíme dávkou hnojiva a potom po troch až štyroch koseniach nasleduje prerezanie (tiež označované ako vertikutácia). Vykonávame ju dvoma smermi. Trávne hnojivá sú vyrábané tak, aby trávnik dostal potrebné množstvo živín v danom období. Je teda dôležité dodržiavať dávkovanie a jesenným hnojivom hnojiť naozaj len na jeseň. 

hnojeni-travniku

Behom sezóny trávnik pravidelne kosíme a zavlažujeme. Pokiaľ chceme, aby trávnik rýchlo zhustol, vykonávame kosenie dvakrát v týždni o 1/3 dĺžky listov. Tráva potom nemá takú potrebu rásť do výšky, ale rozrastá sa skôr do strán. Veľmi dôležité je mať naostrené nože kosačky. Trávny list je vďaka tomu čisto odrezaný a nepresychajú mu toľko odrezané konce. Najšetrnejší spôsob skracovanie trávnika je vretenovou kosačkou. Ukazuje sa, že je lepšie pokosenú trávu odstrániť z trávnika. Znižuje sa tak riziko plesní a iných chorôb.

Letné obdobie je vhodné pre aerifikáciu, ktorá sa vykonáva na veľmi zhutnených trávnatých plochách. Aerifikácia znamená prevzdušnenie a používa sa na zlepšenie prístupu vzduchu pre koreňový systém trávneho porastu. Na rodinnej záhrade stačí raz za dva až tri roky, keď je trávový koreňový systém utužený. Aerifikáciu vykonáva tzv. Topdressing trávnika, kde sú do trávnika rovnomerne rozprestrené a zapravené zložky pre vylepšenie pôdneho profilu (piesok, kompost, trávnikový substrát). Od konca leta do začiatku jesene je možné vykonávať ešte jednu vertikutáciu, vďaka čomu trávny koreňový systém pred zimou zosilnie a je v zime odolnejší voči vonkajším vplyvom. 

Pokiaľ vás zaujímajú najčastejšie problémy s trávnikom. Prečítajte si ich riešenie v našom ďalšom článku

 
 
 
 
 
 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie