Susedov záhradný kalendár - január

susedov-kalendar-januar

Za nami je Štedrý deň aj Nový rok a aj napriek tomu, že je záhrada možno ešte zakrytá snehovou pokrývkou, väčšina záhonov je prázdna a vetvy ovocných stromov sú holé, je čas sa pomaly pripravovať na novú záhradnú sezónu. Na čo si dať v januári pozor? To sa dozviete v dnešnom článku.

Zima na Slovensku je premenlivá. Jeden rok sa môžete tešiť na tuhé mrazy a záveje snehu, ďalšiu zimu sa premenlivo strieda dážď a mokrý sneh. A k tomu ešte záleží, či máte svoju záhradu umiestnenú v horách či v nížinách. Bez ohľadu na rozmary počasia vás už v januári čaká pomerne dosť práce. Musíte ešte stále pravidelne kontrolovať priebežne spotrebovávanú úrodu ovocia a zeleniny, uložené cibuľky a hľuzy. Môžete pomôcť drobnému vtáctvu a prikrmovať ich do kŕmidla, ako sme si povedali už v predchádzajúcom diely.

Ovocná záhrada

V januári je najideálnejšie obdobie na odstránenie borky ovocných stromov. Borka je odumretá kôra, pod ktorou môžu byť ukryté kokóny škodcov a výtrusy húb. Druhotnú kôru môžete zoškrabať špeciálnou škrabkou, ktorá je na to určená a potom ju spáľte. Rovnako tak odstraňujte mŕtve a choré ovocné dreviny.

Ako u okrasnej záhrady, môžete aj u ovocných stromov odstraňovať suché, poškodené či inak nevhodne rastúce vetvy - strom tým nielen ozdravíte, ale bude do koruny prenikať aj viac svetla.

Chúlostivé ovocné stromy, prevažne marhule a broskyne, môžete natierať vápenným mliekom, ktoré by malo ochrániť ich kmeň pred premrznutím či zverou. V prípade, že sa nepodarilo kmene uchrániť a došlo k okúsaniu zajacmi, divokými králikmi či srnčou zverou, zahlaďte rany ostrým nožom a ošetrite stromovým balzamom alebo vyššie spomenutým štepárskym voskom.

zahrada-v-zime

Začiatkom roka sa tiež odoberajú štepy čerešní a višní, koncom januára potom vrúble marhúľ sliviek. Beztŕňové ostružiny pri veľkých mrazoch prikryte čečinou a kríky ríbezlí chráňte netkanou textíliou proti vtákom, ktorí by mohli vyzobať ich púčiky. Pravidelne kontrolujte uskladnené ovocie, mušty, šťavy aj ďalšie vlastné výrobky. Pravidelne kontrolujte ich kvalitu a skazené alebo kaziace sa kusy úrody hneď odstraňujte, aby nepoškodila aj zvyšok. Jablká mávajú sklony k vädnutiu - pomôže vložiť ich do igelitových sáčkov s drobnými otvormi. Ak viac nasneží, straste sneh z ríbezlí, egrešov a malín - predídete tým prípadnému polámaniu. A v prípade, že toľko nemrzne, môžete tiež zmladzovať jadroviny.

Zeleninová záhrada

Väčšina záhonov je prázdna, napriek tomu sa nájde zelenina, ktorá v zime vydrží, ale aj tú je potrebné chrániť - napríklad čečinou alebo nechať na záhonoch napadaný sneh. Medzi takú zeleninu patria napríklad ozimný šalát, pór, špenát, paštrnák alebo kel. V prípade mrazivejšieho počasia im nerobí dobre slnko, ktoré spôsobuje drastické zmeny teplôt - z tohto dôvodu je lepšie ich chrániť napríklad rákosovými rohožami, čečinou či netkanou textíliou.

Zbierať môžete zimnú cibuľu alebo kučeravý petržlen. Môžete pestovať obilné klíčky - tie sú zdrojom vlákniny i vitamínov. Prepláchnite vodou pšenicu alebo raž a nechajte ich 1-2 hodiny namočené v mise, potom vodu zlejte a misu so zrnami umiestnite na svetlé a teplé miesto.

Môžete rýchliť vňate pažítky, petržlenu, vňaťovej cibule a zeleru, prípadne na miske s buničinou rýchlime žeruchu. Rýchliť môžete tiež aromatické bylinky či čakankové puky, a ak je teplejšie počasie, môžete rýchliť aj rebarboru, kedy jej časť oddelíte a vsadíte do kvetináča, ktorý umiestnime ideálne do chladnejšieho prostredia, a mierne zalievate. Pre výsev si pripravte kvalitnú zeminu, ktorú môžete dezinfikovať (ideálne tepelne).

zahrada-v-zime

Môžete začať pomaly plánovať, na ktoré záhony vysadíte akú zeleninu. Aj vzhľadom na striedanie plodín, ktoré sme si uvádzali v minulých dieloch. Zimné večery sú úplne ideálne pre plánovanie všetkého, čo by ste na záhrade radi zmenili, vysiali, vytvorili, vybudovali. K tomu si môžete urobiť nejaký horúci nápoj z minulého dielu a plánovať sa vám bude jedna radosť.

Ak je teplejšie, môžete to využiť ku zrýľovaniu všetkých záhonov, ak ste tak už neurobili. Pravidelne môžete kontrolovať, či zelenina, ktorú ste vysiali na jeseň, nie je nijako poškodená hlodavcami či inú zverou. Medzitým môžete do kvetináčov, ktoré budete mať umiestnené doma, vysiať žeruchu siatu. Ak nemrzne a záhony nie sú pod snehom, môžete vysievať mrkvu a koreňový petržlen. Tiež nezabudnite včas objednať všetky potrebné semená na nasledujúcu záhradnú sezónu.

Ďalšie tipy:

  • Ak vám na záhrade napadá veľa snehu, je lepšie ho pravidelne odpratávať - ​​minimálne z cestičiek, po ktorých potrebujete chodiť. Tie potom môžete posypať pieskom alebo štrkom, avšak nikdy nie soľou! Predídete tak vážnejším úrazom pri páde.
  • Ovocie skladujte v jednej vrstve a stopkou dole, pretože okolo nej je plod najpevnejší.
  • Pivnicu je dôležité pravidelne vetrať a to najmä v dňoch, kedy sú teploty nad nulou.
  • U staršieho osiva sa teraz oplatí urobiť skúšku klíčivosti, aby ste mali prípadne dostatok času obstarať si nové, kým je ešte v obchodoch poriadny výber.
  • Môžete vykonať revíziu všetkého záhradného náradia a techniky.
  • Rovnako tak môžete skontrolovať vaše oplotenie, prípadne ho opraviť a predísť tým vniknutiu zvierat, ktorá by vám mohli okusovať stromčeky či prezimujúcu zeleninu.
  • Január je ideálna doba pre spracovanie kompostu. Všetko, čo bolo hore a po stranách, môžete premiestniť doprostred a naopak. Môžete na kompost pridať hnojivo či močovku, aj popol z dreva.
  • Môžete vypomáhať aj vtákom, ktorí priletia vašu záhradu navštíviť. Do pripraveného kŕmidla im môžete dávať olejnaté semená, vločky a nesolený loj. Prípadne môžete zakúpiť kŕmnu zmes priamo v obchode. Nikdy do kŕmidla nedávajte solené alebo kysnuté pečivo a slaný loj!
  • Môžete recyklovať vianočný stromček skartovaním a využiť ho na mulčovanie.
  • Na novú sezónu môžete pomaly nachystať skleníky a pareniská.

Okrasná záhrada

Vašu okrasnú záhradu možno zdobia ihličnany či stále zelené listnaté stromy. Hlavnou úlohou v tomto mesiaci je, ako už bolo spomenuté, príprava na nasledujúcu sezónu. Mali by ste do vonkajších debničiek vysievať semená trvaliek, ktoré potrebujú prejsť mrazom k vyklíčeniu. Časté zmeny teplôt a odmäky v teplejších oblastiach môžu priniesť niektorým trvalkám problémy s vlhkosťou, a tak by ste mali zabezpečiť, aby sa u nich zadržiavalo čo najmenej vody. Napadaný sneh je dôležité pravidelne z vetiev oklepávať, aby sa nepoškodili. Prípadne môžete koruny stromov zviazať. Pruhom juty môžete ľahko stiahnuť tuje a borievky, aby ich ťažký sneh nepoškodil. Odprataný sneh môžete nasypať ku koreňom, kde môže pôsobiť ako závlaha. Neopadavé kríky, zelené trvalky, okrasné trávy, dokonca aj trávnik sa bez závlahy nezaobídu.

Tip: Ak teploty v noci klesajú pod nulu, je lepšie zalievať rastliny okolo poludnia, kedy už sa pravdepodobne stihla teplota krajiny dostať nad bod mrazu a voda sa tak stačí vsiaknuť ku koreňom.

Ak je zimných zrážok nedostatok, budete musieť korene zalievať. Pri oteplení musíte zalievať stále zelené listnáče a ihličnany, pretože počas zimy odparujú vodu a v prípade, že ju nemajú z čoho prijímať (napadaný roztopený sneh), môžu uschnúť. Jeden by sa potom mylne domnieval, že ich dostal mráz.

jezkuv-zahradni-kalendar-leden

Skalničkám naopak sneh nevadí - chráni ich totiž pred slnkom, a pokiaľ nie je sneh, je vhodné tie chúlostivejšie prikryť aspoň čečinou. Použiť pre izoláciu môžete aj slamu, suché lístie, seno či netkanú textíliu. Ďalej je dôležité týmto rastlinám odstrániť pri odmäku pokrývku proti chladu. Predídete tak ich zapareniu, a až vyššie teploty zase opadnú, budete ju môcť vrátiť späť. Musíte sa tiež postarať o ochranu kmeňov proti prehriatiu počas slnečných dní a následného poškodenia nočnými mrazmi. Kmene natrite vápenným mliekom a obalte vhodným materiálom. Prípadne môžete len oprieť dosku na južnú stranu kmeňa.

Ak predpoveď počasia hlási, že príde väčší mráz, skontrolujte ochranu chúlostivých rastlín. Ak sa náhodou objavia predčasne vypučané púčiky na stromoch a kríkoch, môžete ich zachrániť tým, že ich prekryjete ihličím, senom alebo slamou. Už teraz tiež môžete vysievať do misiek, ak si prajete predpestovať sadenice letničiek s dlhou dobou vývoja. Aby ste urýchlili kvitnutie cibuľových rastlín, premiestňujte ich z pivnice (chladu) do tepla. Môžete ostrihať výhony okrasných drevín, aby ste ich mohli štepiť.

Chcete mať okrasné kvetiny na okne vykvitnuté už v máji? Vysejte ich už teraz, ich rast je totiž pomalý. Ide napríklad o begónie, petúnie či lobelky. Semená muškátov máte obstarané už od decembra. Minuloročné muškáty, ktoré máte uskladnené v chladnej miestnosti, môžete teraz zrezať na polovicu a preniesť do svetlejšie miestnosti. Tým (presunom) by mali nasadiť nové výhony a pekne sa rozkošatiť - v tmavšej miestnosti by stále hnali holé vetvičky do výšky.

Môžete rýchliť cibule šafránov, nízkych tulipánov či drobných narcisov. Kontrolujte prezimované pelargónie, fuchsie, durmany a ďalšie rastliny. 

Z izbových rastlín vám v tomto zimnom období môžu kvitnúť ešte vianočné hviezdy a rozkvitať orchidey, gardénie, kamélie či zornice.

Je lepšie pravidelne kontrolovať prípadný výskyt škodcov u izbových rastlín, aby ste mohli v prípade ich výskytu ihneď zasiahnuť - v tejto chvíli obvykle stačí listy len očistiť vatou namočenou v liehu a postriekať prípravkom na báze minerálneho oleja. Môžu sa objaviť roztoče, molice alebo červce.

Ak pestujete rastliny s liečivými účinkami, môžete ich vrátiť na záhradu - do kvetináčov na balkón či parapet. Pre ich pestovanie sú veľmi dôležité pôdne a klimatické podmienky. Na teplotu sú najviac náročné liečivky z čeľade hluchavkovitých: bazalka, mäta, saturejka, šalvia a levanduľa. Vo vyšších polohách zase môžete pestovať harmanček, nechtík alebo ligurček, ktorý znáša aj miesta, kde padá tieň.

zahrada-v-zime

Neustále môžete kontrolovať dreviny, ktoré ste chránili proti ich okusu špeciálnym pletivom. Ak náhodou došlo k ich poškodeniu, budete musieť ohryzené miesta ošetriť štepárskym voskom. U stromov tiež môžete kontrolovať, či suché konáre neobsahujú rakovinové nádory a tieto vetvy odstraňovať. Tento mesiac je tiež vhodný na kontrolu tvaru okrasných kríkov a stromov. Orgovány a budleje Dávidove, ktoré majú príliš vyhnané vlky, môžete skrátiť až o 1/3, aby do jari stihli ešte nasadiť nové výhony s neskoršími kvetmi. Rovnaké omladenie prospeje aj vŕbam a brezám.

Dlhé vetvy potrebujú skrátiť najmä previsnuté odrody - predídete tým dotyku so zemou a tiež sa nebudú zbytočne preplietať. Môžete prerezávať snáď všetky okrasné stromy a kríky, okrem tých, ktoré pokvitnú už skoro na jar. Ak sa nachádzate v teplejších oblastiach a nie sú veľké mrazy, môžete zostrihávať živý plot. Už v novembrovom článku o zazimovaní sme vám poradili, že v jazierku musia byť diery, aby ryby prežili - tie kontrolujte a prípadne vytvárajte nové. A posledná rada na záver - ak to nie je nutné, nevstupujte na zmrznutý trávnik, aby ho vaše stopy nepoškodili.

V decembri vás síce nechala záhrada trochu odpočinúť. Už od januára ale postupne práce pribúda a pribúdať jej bude až do jesene. Že už skraja roka naberáte mierny sklz? Nevadí, rok je dlhý a nie je nič, čo by sa nedalo dohnať počas februára.

Team Od Suseda