Susedov záhradný kalendár - február

susedov-kalendar-februar

Február je síce ešte chladným zimným mesiacom, ale slnečné lúče nám už s väčšou pravidelnosťou a silou spríjemňujú dni. To spôsobuje, že sa záhrada veľmi pomaly začína prebúdzať zo zimného spánku a preto by ste sa mali na príchod jari pripraviť. Na základe osevného plánu môžete vyberať a nakupovať vhodné osivá. Aktuálne býva najširšia ponuka semien ovocia a zeleniny.

Odrody voľte nielen podľa toho, čo chcete pestovať, ale dôležité je aj kde (typ pôdy, umiestnenie záhrady) a kedy chcete danú plodinu zbierať (vegetačná doba). Ďalej je dôležité počítať aj s tým, že väčšina semien môže mať obmedzenú trvanlivosť, a preto kupujte čerstvé a nehromaďte zbytočné zásoby napríklad z minuloročnej sezóny.

veggie-garden-istock-cjp-20170804

Ovocná záhrada

Vo februári sú práce podobné ako v januári. Všetko závisí na rozmaroch počasia. Aj keď tomu ešte vo februári nemusí byť tak často, využite priaznivé počasie k rezaniu stromov - na silnejšie konáre môžete použiť hrubú pílku a rez vykonáte o niečo vyššie než je potrebné, potom použijete jemnejšiu pílku, ktorou opracujte zvyšok a rany potom zatrite štepárskym voskom. Ak nemrzne, môžete prerezať alebo prestrihať aj ríbezle a egreše. Do konca februára je totiž najvyšší čas na presvetľovací rez kríkov a stromčekov bobuľovín, predovšetkým dvoch vyššie uvedených. Vhodným strihom môžete zlepšiť a skvalitniť ich rast aj plodnosť.

U egrešov sú najplodnejšie mladé vetvy (dvojročné až päťročné). Vyrezávajte celé prestarnuté výhony a dbajte na to, aby koruny boli dostatočne prevzdušnené. U egrešov skracujte ostatné výhony na 3 - 4 púčiky tak, aby na konci zostal vždy puk, ktorý smeruje von. Rez určite nerobte, ak mrzne. Keďže ríbezle plodia na jednoročnom dreve, sú jeho pravidelné strihy veľmi dôležité. Jediné, čo rozhodne nerežte pred príchodom jari, sú orechy - tie čaká presvetľovací rez až v auguste.

Gardening-Advice-January-February-2018-804x450

Medzi ďalšie práce, ktoré môžete vykonávať, patrí skracovanie výhonov stromčekov vysadených na jeseň až o dve tretiny. Ak je zem dostatočne preschnutá, môžete dokonca začať s vysádzaním stromčekov či kríkov, kedy na dno vopred pripravenej jamy dáte cca 10 cm vysokú vrstvu dobre preležaného kompostu (nikdy nie hnoj !!!). Môžete opäť skontrolovať kmene stromov, ktoré chránite pletivom proti ohryzeniu zverou. Ak sa tak náhodou stalo, mali by ste ostrým nožom kôru zarovnať a rany zatrieť štepárskym voskom. Ďalšou možnosťou je, že na ranu priložíte ílovitú kašu z kravinca a zabalíte ju jutou alebo inou tkaninou.

Ďalej môžete vymeniť nahnívajúce koly u stromčekov, obzvlášť u ríbezlí a egrešov, ktoré majú väčšie koruny. Vrúble režte len zo zdravých stromov a z ich južnej strany. Pokiaľ máte na záhrade ďalšie stromy, ktoré potrebujú omladiť, môžete tiež prerezať. Rez ostatných jadrovín pripadá až na mesiac máj a kôstkoviny by ste nemali rezať vôbec. Striekať môžete výhony staršie viac ako 4 roky a spoznáte ich tak, že majú černastú farbu.

Ak nemrzne, môžete vykonať postrek na kmene a silné konáre stromov, kde je spravidla najviac lariev škodcov. A v prípade, že sa vám na záhrade množia vošky, môžete postriekať tiež letorasty - tam majú najviac vajíčok. Kmene stromov môžete tiež chrániť tieniacimi doskami alebo postrekom, ktorý bude chrániť proti prehriatiu slnkom. Broskyne môžete ošetriť prípravkom proti kučeravosti. Kmene a silné konáre stromov môžete očistiť od starej borky a natrieť vápenným mliekom. Najneskôr do konca mesiaca by ste mali zhrabať lístie ovocných stromov na kompost. Môžete ešte kopať ďalšie jamy pre jarnú výsadbu ovocných drevín a koncom mesiaca začať štepiť čerešne, višne a marhule. Mali by ste tiež vykopať staré a choré stromy.

zima

Ďalej môžete začať s hnojením rastlín. Ak jahody prikryjete fóliou, výrazne tým urýchlite ich úrodu - fólia však nesmie byť úplne uzavretá, aby k nim mali prístup včely a mohli ich opeľovať. Vďaka tomu vykvitnú rastliny už v apríli a začiatkom júna budú plodiť. Marhule, čerešne a višne môžeme začať štepiť koncom mesiaca. Po snehovej pokrývke môžeme rozhodiť komplexné hnojivo alebo kompost, pretože s vodou z topiaceho sa snehu ich živiny preniknú do pôdy. Kontrolujeme stav uloženého ovocia. Pokazené či kaziace sa odstránime.

Zeleninová záhrada

V mesiaci februári by ste mali prehádzať vrstvy kompostu, ktorý ste založili v minulom roku, tak aby na dne bola vrstva hrubšieho materiálu, nad ním samotný kompost a hore opäť hrubší materiál. To všetko môžete potom preliať močovkou a za 4-5 mesiacov ho už budete môcť využívať na záhrade. Môžete zbierať ozimnú cibuľu, ružičkový kel, špenát a listy kelu kučeravého. Ak nemrzne a podmienky sú priaznivé, môžete ešte v teplejších oblastiach vysievať špenát, mrkvu, jarnú cibuľku a reďkovky, ktoré môžete prekryť netkanou textíliou, aby ste ich ochránili pred mrazmi. Ďalej raný či hlávkový šalát, letný pór, ranú hlúbovú zeleninu, paradajky, bazalku a majoránku. Vysievať môžete aj semienka zeleru, kaleráb, karfiol, skleníkové uhorky, niektoré druhy paprík aj kapusty. Môžete presádzať pareniskový šalát a karfiol.

A čo sa zemiakov týka, tie už môžete pripravovať na ranú výsadbu. Nesmiete ich zabudnúť pohnojiť spoločne s hlúbovou a plodovou zeleninou. Čo hnojiť naopak nesmiete, sú šaláty, cibuľová, listová a koreňová zelenina, pretože by u nich čerstvé hnojenie podporilo hnilobu a koreňových škodcov. Ak je priaznivé počasie, môžete pripraviť záhony pre výsev cibule a koreňovej zeleniny. Pokiaľ sú v tomto mesiaci holomrazy, musíte ochrániť šalát, ktorý ste vysadili na jeseň, tak, že ho prikryjete čečinou, prípadne slameným hnojom, rovnako ako záhon so špenátom.

onions-in-garden

Ďalej môžete do nádob prepichovať semenáčiky rôznych druhov zeleniny, zrýľovať pôdu v záhonoch a pohnojiť ich, prípadne povápniť páleným vápnom. Na záhony môžete rozvážať kompost, a ak je práve teplejšie počasie, môžete ho rozhodiť a plytko zrýľovať. Takto kompostovaná zem je oveľa lepšia ako maštaľný hnoj. Môžete tiež opraviť pareniskové okná a rámy a začať so samotným zakladaním parenísk. Až preschne zem, môžete začať so sejbou zeleninových semien, keďže vo februári je ideálny čas na prvé výsevy pre predpestovanie sadeníc (napríklad baklažánu, raného šalátu, zeleru, paprík a brokolice).

Pre skorú úrodu môžete tiež začať s predpestovaním cibule a petržlenovej vňate. Ako izolácia vám postačí bublinková fólia či biela netkaná textília. V teplejších oblastiach môžete už koncom mesiaca nechať naklíčiť skoré zemiaky pre jarnú výsadbu. Položte ich do vzdušných debničiek alebo liesok tak, aby hore smerovalo čo najviac očiek a umiestnite ich na svetlé miesto, kde sa teplota pohybuje medzi 10 ° až 15 ° C. A samozrejme to najdôležitejšie na koniec - musíte pravidelne kontrolovať stav uloženej zeleniny - skazenú či kaziace sa rýchlo odstráňte.

February_Gardening_Jobs5

Okrasná záhrada

A je tu posledná časť februárového kalendára a tým je okrasná záhrada. Ak nemrzne, môžete vyhrabať koncom mesiaca trávnik, ktorý potom pohnojíme preosiatym kompostom a zriedenou močovkou. Môžete začať s presvetľovacím rezom a omladzovaním okrasných drevín. Od konca mesiaca až do začiatku marca môžete predpestovávať sadenice lobelky, papuľky, floxy, ale i petúnie - všetky vyžadujú dlhší čas vývoja. Tieto termíny platia prevažne pre stredné polohy, v teplejších oblastiach môžete vykonávať tieto jarné práce o 1-2 týždne skôr a jesenné neskôr.

To isté platí na aj na druhú stranu - v chladnejších polohách začínajte jarné práce o 1-2 týždne neskôr. Pomaly vám na záhrade začínajú kvitnúť niektoré okrasné trvalky, dreviny, cibuľovité a hľuznaté kvety. Najskôr vykvitnú cibuľoviny, ako napríklad snežienky, krókusy, ktoré kvitnú v teplejších oblastiach koncom februára. Ďalej scily alebo puškinie, ktorým je najlepšie na slnečnom, vlhkom a dostatočne živenom mieste.

Pravidelne by ste mali kontrolovať dvojročné rastliny, ktoré ste nechali prezimovať pod vrstvou čečiny. Je lepšie občas túto vrstvu odstrániť a rastliny prevetrať. Koncom mesiaca potom môžete odkryť trvalky, odstrániť všetky ich nadzemné časti a pohnojiť ich. U uskladnených cibuľovín stále pravidelne kontrolujte ich stav, rovnako ako u balkónových rastlín, ktoré máme na prezimovanie v chlade, skontrolujeme prítomnosť škodcov. Stále nie je dobré vstupovať na zmrznutý trávnik, aby ste ho nepoškodili a ak už v teplejších oblastiach pôda rozmrzne, môžete pridať ľahký kompost alebo založiť nový trávnik. Do skleníkov alebo v teplejších oblastiach môžete vysadiť hrantíky, vysievať letničky vhodné pre neskoršiu výsadbu i trvalky, ktoré musia v zime premrznúť. Tesne nad zemou môžete zrezať okrasné kríky a u tých, ktoré kvitnú na jar, odstráňte suché alebo poškodené konáre. Pokiaľ máte na záhrade choré alebo odumreté dreviny, odstráňte ich už s koreňmi.

mohippo_barometerheroimage

Môžete skontrolovať postrekovače a postreky, ktoré budete potrebovať na predjarný postrek stromov a kríkov meďnatými prípravkami, kedy ho aplikujete tesne pred ich riasením. Najdôležitejšie je načasovanie postreku, ak chcete ochrániť broskyne proti kučeravosti. Táto choroba sa začína rozvíjať v čase, keď súčet hodín, kedy bolo teplejšie, ako 7 ° C je od začiatku januára vyšší ako 100 hodín. Z tohto dôvodu je dôležité, aby ste sledovali vývoj počasia a vykonali tak postrek v optimálny čas. Pomôcť vám pri tomto môže aj lieska alebo egreše. Niektorí záhradkári ich používajú ako pomôcku a s postrekom začnú, až začne egreš pučať alebo lieska kvitnúť. Môžete sa tým teda inšpirovať aj vy.

Február, posledný zimný mesiac, je na záhrade predovšetkým v znamení prerezávania, už sa ale pomaly začína hlásiť o slovo výsadba a hnojenie. Od marca až do konca leta bude práce na záhrade len a len pribúdať. Záhradkárstvo je skrátka celoročný údel.

My sa na vás budeme tešiť v ďalšom diely a vy si medzitým môžete skrátiť čas čítaním zaujímavých článkov na našom blogu.
 

Team Od Suseda