Susedov záhradný kalendár - marec

susedov-kalendar-marec

Marec je vo väčšine prípadov prvým mesiacom, kedy jar o sebe začína dávať vedieť. Tohtoročný začiatok marca sa však niesol v znamení doznievajúcich silných mrazov z konca februára. Pre prácu na záhrade tak všetkým odporúčame vždy sledovať aktuálne počasie, nie konať na základe záhradného kalendára.

Faktom je, že za obvyklých podmienok môžete v teplejších oblastiach väčšinou začať so záhradnými prácami o 1-2 týždne skôr, než je tomu u tých chladnejších. V priebehu marca môžete začať s postupnou prípravou záhrady vrátane niekoľkých obvyklých činností, s ktorými vás v tomto článku zoznámime. Môžete tak pomaly začať s upratovaním zimnej ochrany jednotlivých rastlín a stromov, ktoré je vhodné doplniť ochranou proti rôznym škodcom, ktorí sa obvykle s teplejším počasím prebúdzajú. Marec je tiež ideálnym obdobím pre vysádzanie okrasných stromov či pre zakladanie živého plota, s ktorým však tento rok radšej chvíľu počkajte, až sa viac oteplí.

Ovocná záhrada

So začiatkom jari sa tiež môžete pomaly presunúť na ovocnú záhradu, kde je dôležité vykonať dôkladnú prehliadku ovocných stromov a skontrolovať, či nemajú na južnej strane praskliny, ktoré mohlo v zime spôsobiť slnko. V korunách sa začínajú objavovať zahusťujúce sa letorasty, ktoré je dôležité odstraňovať a korunu upravovať. V prvej polovici mesiaca je predovšetkým u kôstkovín vhodné štepiť spiacimi vrúbľami na podpníky, ktoré sú tesne pred riasením. Koncom mesiaca môžete vysadiť marhule a broskyne, ale ak predpoveď počasia hlási mrazíky, prihrňte ku koreňom ovocných stromov napríklad slamu, aby ste ich ochránili.

ovocna-zahrada

Broskyne tiež chráňte proti kučeravosti. Ak je teplejšie, môžu začať dokonca kvitnúť. Chrániť ich môžete špeciálnymi postrekmi proti voškám a ďalším škodcom, ktorí sa počas teplejšieho počasia vracajú. U záhonov s jahodami môžete začať s vyčistením, okopávaním, pohnojením a zaliatím. V priebehu marca je tiež ideálny čas na presvetľovací rez bobuľovín, ktorý u predovšetkým egrešov a ríbezlí, skvalitní ich rast aj plodnosť v priebehu celej sezóny. Zrezať môžete i malinu (maliník), kedy odstránite krátke výhonky pri zemi a ostatné zanecháte vo výške cca 130 cm.

To je dôležité predovšetkým u egrešov, kde sú najplodnejšie mladé vetvy (dvoj až päťročné) a u ríbezlí, ktorý vytvárajú plody na jednoročnom dreve. Vhodné je dostatočne prevzdušňovať korunu a vyrezávať prestarnuté výhony. Ak nemrzne, môžete ostatné výhony egrešov skrátiť na 3-4 púčiky, pričom posledný puk musí vždy smerovať von. Čo sa maliny týka, môžete odstrihnúť dvojročné, už odplodené prúty, v prípade, že ste to neurobili už po zbere. Odstrihnutie si zaslúžia tiež zaschnuté alebo zmrznuté konce jednoročných výhonkov.

ovocna-zahrada-2

Zeleninová záhrada

Marcová zeleninová záhrada je v znamení výsevu, a tak môžete vysiať koreňovú zeleninu, cibuľu, pór alebo špenát. Vysieva sa plytko do pôdy, ak ste tak už u koreňovej zeleniny neurobili na jeseň. Je dôležité zeleninu udržiavať vo vlhku a po vyklíčení zjednotiť.

Môžete tiež vysiať baklažán, paradajky, raný karfiol pre následnú výsadbu v apríli. Začiatkom marca môžete do pareniska alebo truhlíka vysiať papriku, ktorú po vyklíčení presadíte na teplý záhon, a koncom mesiaca reďkovky, ktoré budú pripravené na zber už o mesiac. Všetky výsadby a výsevy chráňte netkanou fóliou pred nočnými mrazíkmi. Medzitým môžete zo záhonov zožať zimný pór a ďalšiu zeleninu, ktorú ste nechali na záhonoch prezimovať.

kvetiny

V prípade priaznivého počasia, hlavne v teplejších oblastiach, môžete dokonca vsádzať zemiaky. Vysievať tiež môžete majoránku, ktorú prikrytú fóliou necháte vyklíčiť, a po 3 týždňoch ju budete môcť predsadiť v skupinách po piatich sadeniciach.

Ďalej môžete vysiať napríklad chren, špargľu, sadzačku cibule a jarný cesnak. Mimo to môžete tiež založiť fóliové kryty a vysádzať do nich raný šalát. U brokolice si môžete predpestovať sadenice, vysievať karotku, petržlen, hrach, kôpor, cesnak.

Ďalej môžete už postupne začať s prípravou záhonov, ktoré je nutné zrýľovať. Dajte si pozor, aby pôda nebola príliš mokrá, mohlo by dôjsť k vytvoreniu nepríjemnej kašovitej hmoty. Ideálnu dobu k rýľovaniu záhonov spoznáte jednoducho - naberiete pôdu lopatou a ak sa pôda nelepí a rozpadá sa na menšie hrudky, je ideálny čas.

Okrasná záhrada

V marci sa obvykle na záhrade začínajú objavovať prvé kvety nielen jarných druhov hľuznatých a cibuľnatých kvetov, ale tiež aj okrasných drevín. Napriek silným mrazom môžete niekde naraziť na snežienky, ktoré aj tuhé mrazy môžu zvládnuť prežiť. Mimo snežienok vám môžu záhradu skrášliť aj bledušky, hlavačka, lomikameň, kosatce, krókusy, fialky alebo prvosienky.

zahrada-brezen

U drevín vás môžu potešiť napríklad kvety drieňa, vŕby alebo mandľovníkov, ktoré sa často označujú za perlu okrasnej záhrady.

Až sa opäť oteplí a predpoveď zahlási, že sa mrazy vracať nebudú, môžete už natrvalo odstrániť zimnú ochranu jednotlivých rastlín. S odstraňovaním ochrany môžete začať u skalky a záhonov s trvalkami, ktoré môžete zbaviť čečiny alebo lístia. Mimo to môžete postupne začať aj s hnojením kompostom, ktoré ocenia najmä okrasné kríky. Vašu pozornosť si zaslúžia aj ruže, ktoré očistite od čečiny či zeminy, a tiež ich môžete pohnojiť a začať s rezom. Stromčekové ruže uvítajú, keď je priviažete k tyčkám, ktoré im dodajú potrebnú oporu.

Ak už podľa predpovede nemá snežiť, môžete rozviazať ihličnany, ktoré ste mali cez zimu zviazané, aby ste predišli poškodeniu ťažkým mokrým snehom. Ak už mrazíky dali definitívne zbohom, môžete sa vrhnúť na strihanie a rezanie okrasných kríkov, ktoré kvitnú v lete a na jeseň. Zastrihnutie zaslúžia aj živé ploty, ktoré strihajte, ak nedorástli do ¾ ich predpokladanej výšky. Počas marca tiež môžete začať s výsadbou listnatých drevín, ktoré sú otužilé, môžete prestrihať popínavé dreviny a vresom odstrihnúť staré kvetenstvo.

Ďalej si môžete predpestovať sadeničky letničiek, ktoré sú citlivé na chlad alebo majú dlhšiu vegetačnú dobu. Patrí medzi ne aksamietnica, astra, gazánia, kosmatec, slamienka, slamiha alebo klinček.

Ak sa už trochu oteplí, môžete vysievať semená na okenný parapet, v prípade nedostatočných teplôt potom do pareniska. Ak je koncom marca priaznivé počasie, môžete začať s výsadbou, presádzaním alebo začať množenie delením trsov okrasných trvaliek kvitnúcich v lete. Ďalej na vás koncom mesiaca čakajú kríkové ruže, ktorým môžete odhrnúť zeminu a u stromčekových ruží môžete odobrať zimnú ochranu a priviazať ich ku kolom.

zahrada-brezen

Pred začiatkom jari by ste mali ošetriť tiež trávnik. Ak nemrzne, využite priaznivé počasie k vyhrabaniu trávnika a kontrole jeho stavu po zime. Odstráňte zvyšky odumretej trávy, mach alebo lístie a zvýšenú pozornosť venujte prehĺbeninám, v ktorých sa môže hromadiť voda či miestam, kde sa objaví snežná pleseň. Jeho povrch posypte preosiatym kompostom alebo špeciálnym substrátom pre trávniky a za pomoci hrablí určených pre vertikutáciu, trávnik dôkladne prevzdušnite. V prípade, že nemáte hrable, ani špeciálny vertikutátor, môžete trávnik jednoducho prevzdušniť pomocou zapichovania vidiel a ich mierneho kývania.

Ak bola suchá zima, je dôležité záhradu zalievať. Priebežne môžete tiež začať likvidovať prvé rastliny burín. Môžete prekryť fóliou vybrané cibuľoviny, u ktorých chcete urýchliť kvitnutie a tým odkvitajúcim odstrániť semenníky.

Dúfame, že vám náš článok opäť pomohol a veríme, že sa už tiež tešíte na konečne sa blížiacu jar. Medzitým si môžete skrátiť čakanie na ďalší článok na našom blogu.

Team Od Suseda