Susedov záhradný kalendár - jún

susedov-kalendar-jun

Jún je obdobím, kedy všetko kvitne, na zeleninovej i ovocnej záhrade je množstvo čerstvej úrody. Dni sa predlžujú, máte teda príležitosť organizovať grilovačky či záhradné oslavy na vašej záhrade. Na tento mesiac pripadá aj najdlhší deň v roku - 21. jún, ktorý prináša vyššie teploty a ďalšiu dávku slnečných lúčov.

Zeleninová záhrada

Pokiaľ sme si behom mája nenašli čas na niektoré druhy zeleniny, môžeme ich vysievať ešte v priebehu júna. Mrkva, cukrová kukurica, cukety, vysádzame sadenice póru, kapusty i kalerábu, z exotickejších druhov sa nemusíte báť ani melónu či baklažánu.

Aj keď sa za mesiac vhodný pre výsev fazúľ považuje máj, ani v júni na túto strukovinu nie je neskoro. Jej výhoda je rekultivačná funkcia, kedy je na seba schopná naviazať vzdušný dusík pre svoju potrebu i potrebu ostatných rastlín. Najchutnejším druhom sú kríčkovité - tie, pokiaľ chceme žať mladé a krehké, je potreba vysievať 2-3 x v intervale 3 týždňov. Chybou by bolo nechať lusky na rastline prezrieť. S príliš veľkou úrodou sa môžete ľahko popasovať - stačí lusky očistiť, povariť v posolenej vode, potom ihneď schladiť a nechať zamraziť.

1

Nemali by sme zabúdať ani na zeleninu v skleníku - predovšetkým paradajky, papriky alebo uhorky. Keďže rastliny začínajú naberať na veľkosti a hmotnosti, je dôležité im dostatočne včas poskytnúť oporu. Papriky sa odporúčajú vysádzať do riadku, oporu im potom poskytnúť pomocou horizontálne ťahaného motúzika upevneného na niekoľkých kolíkoch v riadku. Rovnaký postup sa odporúča u baklažánu, aby ťažké plody neponičili výhony celej rastliny. V prípade paradajok môžeme uvažovať o použití kolov, kovových špirál alebo vodorovne natiahnutého drôtu so spustenými povrazmi - čím skôr po vysadení paradajok začneme s viazaním, tým lepšie.

Tí, ktorí holdujú čerstvým šalátom zo záhradky, sa očakávanej úrody dočkali medzi prvými. Viacmenej s príchodom dvoch najteplejších letných mesiacov - júna a júla - sa môžu objavovať problémy. Vysoké teploty hlávkovým šalátom príliš nevyhovujú, majú preto tendenciu predčasne vybiehať do kvetov, hlávky podhnívajú a listy môžu horknúť. Pokiaľ teda uvažujeme o výseve šalátov, je potreba pozorne vyberať odrodu, ktorá je osvedčená celoročne.

2

Ani v mesiaci júni nesmieme zabudnúť na starostlivosť o naše zeleninové záhony. Môže sa objaviť pleseň na cibuli, uhorkách alebo paradajkách - často je príčinou pretrvávajúce daždivé počasie a dlhodobé odvlhčenie listov. U paradajok a paprík, predovšetkým potom v skleníkoch či fóliovníkoch, sa potýkame so začiernením špičiek plodov, ktorému sa môžeme vyhnúť pomocou vápenatého postreku na list. Je dôležité tiež stále myslieť na jednotenie okopávanie zeleninových druhov.

Ovocná záhrada

Nie náhodou je mesiac jún spojovaný s červenou farbou - dozrievajú čerešne a tiež drobné ovocie: jahody, maliny i ríbezle. Dreviny v tomto mesiaci aktívne rastú, je teda potreba im dopriavať pravidelné zalievanie. 

Čerešne môžeme zbierať v priebehu celého mesiaca, záleží vždy na pestovanej odrode. Koncom mesiaca narazíme aj na niektoré odrody višní. U čerešní aj višní, ktoré dozrievajú neskôr, je nutné aplikovať na stromy lepové dosky, ktoré majú za úlohu odstrániť vrtuľu čerešňovú. Ako prevenciu proti červivosti plodov môžeme použiť špeciálny postrek proti tomuto škodcovi. 

Ďalšie ovocie, z ktorého môžeme mať radosť aj čo sa žatvy týka, sú marhule - konkrétne od polovice júna. Aby sme čo najviac zvýšili kvetnú násadu v budúcom roku, mali by sme vykonať letný, tzv. Šittov rez (vedenie rezu je vidieť na obrázku), na ktorý je práve v tomto mesiaci ideálna doba. Prínosom rezu pre marhule je tiež zvýšená odolnosť voči mrazu u okvetných púčikov a urýchlenie nástupu do plnej plodnosti.

3

Pokiaľ chcete zbierať veľké a kvalitné plody, je dobré teraz zredukovať, či urobiť prebierku plodov. Všeobecne sa odporúča medzi jednotlivými plodmi udržiavať vzdialenosť 8-10 cm, u rastlín s veľkými plodmi až 12 cm.

Čo najväčšia zdravá úroda je podmienená neustálou starostlivosťou o rastliny a samotné plody. V letných mesiacoch majú škodcovia najaktívnejšie obdobie, mali by sme teda (obzvlášť teraz) pripomínať, ako predchádzať najrôznejším chorobám. U jabloní alebo hrušiek sa jedná o chrastavitosť, egreš a broskyňu musíme chrániť pred múčnatkou. Veľkým nebezpečenstvom sú tiež vošky - bohužiaľ u väčšiny ovocných druhov - rovnako ako tzv. žraví škodcovia, ako húsenice a larvy. Vždy by sme však mali zvážiť ekologickú stránku veci, teda zvoliť skôr takú ochranu, ktorá bude šetrná k životnému prostrediu. Je totiž nutné podotknúť, že egreš, ktorý je mierne zasiahnutý múčnatkou, ešte nemusí nutne znamenať zmarenú úrodu.

4

Okrasná záhrada

Mesiac jún je v znamení vysievania dvojročných rastlín - túto snahu budeme potom môcť oceniť na jeseň i počiatkom jari. Na slovenských záhradkách sa najčastejšie stretávame so sirôtkami. Obľúbené sú tiež sedmokrásky či nezábudky nie len v modrej farbe, ktorých semená potrebujú ku klíčeniu svetlo, preto ich nezasypávame. Problém pri výsadbe dvojročiek môžu byť vysoké teploty, a tým môže ľahko dôjsť presychaniu a následnému uhynutiu výsevu. S tým sa môžete jednoducho vysporiadať - stačí nádobu s výsevom umiestniť na miesto s teplotou ideálne 15-18°C - najlepšie teda do pivnice alebo aspoň na chladnejšie miesto v skleníku. Avšak v okamžiku, kedy začnú semená klíčiť, opäť potrebujú svetlo. Preschnutiu môžeme ľahko predísť vrstvou vermikulitu, ktorou zasypeme semená, aby sme ich udržovali vo vlhkom prostredí.

5

Vysokým trvalkám pomôžeme priviazaním k opore, aby ich nemohol silný dážď ľahko poničiť. Rovnako tak vyväzujeme aj popínavé rastliny, ktorú nie sú samopnúce. 

Na rozdiel od ovocnej záhrady už na tej okrasnej má mnoho rastlín svoje za sebou, je preto potreba sa o ne postarať a odstrániť odkvitnuté kvety rastlín. Niektoré jednoročné rastliny (nevädze, margaréty) odrežeme tesne nad zemou a prihnojíme, aby sme podporili ďalšie kvitnutie. Ďalej je potreba pozbierať cibuľky tulipánov a hyacintov, ideálne na chladné, tmavé a suché miesto. Ešte, než odkvitnú levandule, môžeme si ich uchovať ako dekoráciu pomocou sušenia.

Čo by to bolo za mesiac, aby sme nemuseli riešiť rez drevín - teraz konkrétne tých chúlostivých, kde sa jedná napríklad o javory s druhovým menom dlaňolistý alebo japonský. Rez vykonávame s citom a iba ak je to nutné - teda v prípade chorých alebo prekážajúcich vetiev. Tvarujeme tiež krušpán, čas máme asi do polovice mesiaca. U neho si však musíme dať pozor na slnečné počasie, kedy nie je ideálne vykonávať rez, aby nedošlo k popáleniu listov ostrým slnkom.

6

Jazierko je skvelým doplnkom, ktorý oživí vašu záhradu, na druhú stranu je potreba sa o neho neustále starať - najmä keď sa vonku oteplí. Neustále by sme mali dopĺňať čerstvú vodu, čistiť hladinu od vodných rias a odčerpávať prebytočné živiny. Je hneď niekoľko spôsobov ako sa ich zbaviť - pomôcť nám môžu aj niektoré druhy rastlín (rožkatec, lekno), minerálne filtre, okamžité riešenie poskytne iba mechanický výlov rias sieťkou.

 

Team Od Suseda