Uskladňujeme plodiny na zimu

 

Na začiatku sezóny sa bojíte, aby ste mali všetkého dosť, a na konci potom už samým úspechom z pestovania neviete, ako všetku tú úrodu spotrebovať. Pravdepodobne ani tento rok na tom nie ste inak, však?

Niektoré plodiny je možné bez dodatočného spracovania a upravenia skladovať "na horšie časy" len ťažko, našťastie však poznáme aj také, ktoré nám vydržia správne uschované pomerne dlho. Lenže ako plodiny správne uskladniť? To je presne to, o čo v dnešnom článku beží.

 Cibule a česnek 

Ak chcete, aby vám uskladnená cibuľa alebo cesnak vydržali čo najdlhšiu dobu, je nutné zbaviť ich špinavých šupiek a korienkov a poriadne ich vysušiť. Dôležité je, aby v miestnosti, kde plodiny skladujete, bolo predovšetkým sucho a teplota sa pohybovala maximálne do 10 °C. Dosť záleží tiež na tom, aby cibuľa ležala iba v jednej vrstve. Potrebuje totiž dostatok vzduchu, inak má tendenciu začať hniť.

Tip od suseda: Skvelým spôsobom, ako cibuľu poriadne vysušiť, je zavesiť ju aj s vňaťami v trsoch na kryté miesto, kde bude mať možnosť dostatočne dlhú dobu vysychať. Takto ju môžete skladovať aj neskôr, len myslite na to, že v období mrazov už musí byť presunutá do teplejšieho prostredia.

zavesenacibule

 Cukety 

Možno už ich máte na začiatku septembra plné zuby, pretože ste sa ich snažili po celé prázdniny napchať snáď do všetkých jedál (či už slaných, alebo sladkých) vo vašom jedálničku. Ale vyhodiť ich? To by bol predsa hriech. Dajte im šancu, uskladnite ich na horšie časy - verte, že budete neskôr radi, že ste nás poslúchli.

Na uskladnenie cukiet voľte ideálne také miesto, ktoré je dobre vetrané, chladné a teploty sa pohybujú nad 10 °C - ideálna je teda suchá pivnica. Uchovávajte len tie plody, ktoré sú absolútne nepoškodené, a pred uskladnením ich ani neumývajte, nech nezvýšite riziko výskytu plesne.

 Tekvice 

Pri skladovaní tekvíc platia napospol podobné pravidlá, ako pri cuketách. Je potrebné skladovať ich na dobre vetranom a suchom mieste (rovnako ako cukety totiž neznášajú vlhkosť), pri teplotách okolo 10-15 °C. Ešte pred umiestnením na toto miesto sa odporúča nechať tekvica pár dní dosušiť, napríklad v interiéri v blízkosti kachlí.

Aby ste boli pri skladovaní tekvíc úspešní, oplatí sa zbierať plody ešte pred prvými mrazíkmi - premrznuté plody sú vlastne poškodené a nemá teda zmysel ich skladovať. Zároveň uskladňujte iba plody so stopkou a tie naplno zrelé.

Tip od suseda: Nie ste si istí, či už sú vaše tekvice zrelé? Môžete to jednoducho spoznať podľa niekoľkých znakov – zrelé tekvice sú totiž matné a ich stopky sú zaschnuté (zdrevnatené/skorkovatelé).

 Mrkva 

Pri skladovaní nielen mrkvy, ale aj ďalšej koreňovej zeleniny (petržlenu, červenej repy, zeleru a ďalšie) sa vám bude skvele hodiť piesok. Neveríte? Do piesku sa totiž oplatí zasypať tieto plodiny, aby vám vydržali v čerstvom stave po celú zimu. Ale začnime pekne od začiatku...

Na skladovanie koreňovej zeleniny je opäť potrebné vyberať len nepoškodené kúsky - dajte si teda veľký pozor pri zbere, nech plodinám zbytočne neublížite. Skúste použiť rycie vidly, ktoré vám zber uľahčia a zároveň sú pomerne šetrným nástrojom (čo sa týka potenciálneho poškodenia plodín).

Po vybraní zo zeme odrežte vňať (nesnažte sa vňať ukrútiť alebo odtrhnúť, hrozí poškodenie zeleniny), pripravte si debnu a piesok a vytvárajte jednotlivé vrstvy zeleniny a piesku - záleží iba na vás, či bude zelenina uskladnená naležato alebo nastojato. Dajte pozor, aby sa jednotlivé kúsky zeleniny vzájomne nedotýkali a aby ani kúsok mrkvy nevyčnieval z piesku von (aby nebol na vzduchu).

Optimálne miesto na uskladnenie celej debny je potom opäť akékoľvek temné a chladné miesto, kde však nehrozí premrznutie zeleniny.

Tip od suseda na záver: Či už skladujete čokoľvek – cibuľu, mrkvu alebo napríklad tekvice – uskladnené plodiny pravidelne kontrolujte. V počiatku jeden nahnitý kúsok môže spôsobiť zmarenie celého zvyšku vašej úrody. A to by bola veľká škoda.

Team Od Suseda