Kedy a ako na výsadbu nových kríkov

vysadba-krikov

So Susedovým týždenníkom sme sa už zaujímali o výsadbu živých plotov a dnešná téma bude mať tiež čo dočinenia s kríkmi. Je samozrejmosťou, že kríky, rovnako ako všetky ostatné rastliny, potrebujú dostatočnú starostlivosť, aby nám vydržali zdobiť záhradku čo najdlhšiu dobu. Bohužiaľ každý ker, aj napriek tomu, že mu bude dopriata dobrá starostlivosť, niekedy zostarne a začne vyzerať nepekne. Práve v tejto chvíli je ideálna doba tieto kríky vymeniť za nové. 

Kedy môžem nové kríky vysádzať?

Pre výmenu starých kríkov za nové, teda výsadbu nových kríkov, by sme si mali zvoliť obdobie miernej zimy - môže to byť teda neskorá jeseň, zimná doba bez mrazov alebo aj začiatok jari. Výmenu sa odporúča vykonávať v období od októbra do marca. Slnečný deň bez mrazov je ideálnym dňom, kedy sa môžeme pustiť do práce.

2-(1)

Ako postupovať pri samotnej výsadbe?

Dôležitým krokom je výber vhodného miesta, aby mal ker v budúcnosti dostatočný priestor na rast - nevyrastie len do výšky, ale aj do šírky. Nemusíme sa ani báť zvoliť miesto, kde sme nedávno zlikvidovali iný porast.

Vysádzať môžeme dreviny s koreňovým balom i bez neho. S kríkmi bez koreňového balu by sme však mali pracovať len za priaznivého počasia, aby nedošlo k poškodeniu rastliny.

Ak sa rozhodneme vysádzať rastliny s voľnými koreňmi (tie bez koreňového balu), musíme ich najskôr upraviť. Je potrebné mierne skrátiť ako nadzemnú časť, tak i najdlhšia korene.

Vykopaná jama musí byť tak hlboká, aby sa do nej zmestili korene a nebolo ich treba nijako ohýbať. Zároveň by mal byť ker vysadený hlbšie, než ako rástol doteraz.

Susedov tip: Pri výkope jamy sa snažte všetky korene v zemine presekať. Dno jamy tiež dôkladne prekyprite, môžete primiešať aj kompostovanú zeminu. Na dno jamy potom nalejte krhlu vody a nechajte ju vsiaknuť.

5-(1)

Ak máme v záhradke kvalitnú zeminu, môžeme ňou drevinu zasypať. Ideálne je však použiť substrát alebo zeminu z kompostu. Aby sa zemina dostala dôkladne medzi korene, je dobré rastlinou občas zatriasť. Zeminu okolo vysadeného kríku dôkladne pritlačíme a najlepšie tiež prekryjeme suchým lístím, aby sme ochránili korene pred mrazom.

V prípade, že vysádzame drevinu s koreňovým balom, bude postup takmer rovnaký. Nie je však potrebné rastlinu akokoľvek upravovať, len je opäť nutné pripraviť si dostatočne veľkú jamu (najlepšie dvakrát väčšiu, než je koreňový bal) a ker vysadiť do hĺbky, v akej rástol doteraz.

Susedov tip: Ak vysádzate vyššie alebo priestorovo náročnejšie kríky, nezabudnite drevinu vhodne ukotviť, aby bola chránená a ľahko ju nevyvrátil vietor. Použiť môžete drevený kolík, ku ktorému rastlinu pevne priviažete.

7


Aké dreviny si vybrať?

Ak chceme iba obnoviť záhradku, na miesto starého kríku najskôr zvolíme krík rovnakého druhu. Ak by sme však chceli zvoliť nejakú inú odrodu, musíme vybrať podľa nároku každej dreviny. Ide o to, že podmienky záhrady musia danému druhu vyhovovať, a je tiež dobré vopred si zistiť ako veľmi je starostlivosť o kríky náročná.

Môžete sa sami presvedčiť o tom, že vaša obmenená záhradka bude vyzerať zase o niečo lepšie, viac sviežo a farebne ako doteraz.

Sused praje všetkým susedom, nech ide práca od ruky a nech sa dielo podarí!

Team Od Suseda