Príprava záhrady na jar

priprava-zahrada-jaro

Ako sa zdá, jar už pri pohľade z okna aj do kalendára začala, a preto je najvyšší čas myslieť aj na vašu záhradu. Než začne to pravé záhradné šialenstvo plné sadenia, pestovania - skrátka znovuzrodenie života na vašej záhrade, môžete sa venovať iným dôležitým činnostiam, bez ktorých by bol priebeh sezóny zložitejší.

Jarné upratovanie záhonov

Aby ste mohli na záhonoch začať s pestovaním nových rastlín, je najskôr potrebné dať záhony do poriadku - odstrániť lístie a ďalšie nežiaduce nečistoty a zbaviť sa odumretých jednoročných rastlín, ktoré na záhrade zostali cez zimu.
Postarať by ste sa mali tiež o burinu - z jari, kedy býva pôda ešte pomerne vlhká, nám pôjde vyberanie buriny rýchlejšie od ruky. Buriny sa môžete zbaviť spaľovaním alebo umiestnením do špeciálnych kontajnerov na bioodpad (a rovnako tak aj všetkých rastlín, ktoré môžu byť nejakým spôsobom nakazené chorobou alebo napadnuté škodcami). V žiadnom prípade by sa nemal dostať na kompost, semená by totiž začala nanovo klíčiť a burina by sa mohla ľahko na vašu záhradu vrátiť.

Záhonom potom dodáte viac živín a energie tým, že pridáte zhruba 5 cm vrstvu hnoja, kompostu alebo iného organického materiálu bohatého na živiny.

Nezabudnite na skleník

Kedy inokedy sa poriadne vrhnúť na skleník, keď nie práve teraz? Presklenie zvonku aj zvnútra dôkladne vyčistite čistiacim prostriedkom, aby ste sa zbavili všetkých nečistôt - rias, machu a tiež dôkladne odstránili škodcov a choroby, ktoré boli schopné v skleníku prezimovať. Na polykarbonátové skleníky existujú špeciálne prípravky, tie sklenené stačí umyť klasickým čističom na sklo alebo okná. Čistými výplňami bude totiž lepšie prenikať slnečné svetlo v čase, keď ho budú rastliny vnútri potrebovať.

cisteni-skleniku

Starostlivosťou o presklenie skleníka to však nekončí. Nemali by ste zabudnúť ani na podlahu a ostatné miesta, ktoré je dobré zamiesť a v najlepšom prípade aj umyť - odstránite tak všetky nečistoty, ktoré sa počas minulej sezóny a cez zimu v skleníku nahromadili. Skleník je potreba nechať po niekoľko dní dôkladne vyvetrať, aby mohol po čistení úplne vyschnúť a nedochádzalo ku tvorbe plesne. Aby ste predišli ľahkému napadnutiu mladých rastlín, mali by ste dôkladne vymyť alebo zaobstarať nové výsevné misky a nádoby, v ktorých budete nové rastlinky pestovať.

Susedov tip: V prípade, že sa čo najskôr postaráte o škodcov, vyhnete sa veľkým problémom, ktoré by vás v priebehu sezóny mohli stretnúť. Dôkladne sa teda zamerajte na vaše trvalky a skontrolujte, či nie sú okupované škodcami - bežné sú slimáky alebo vošky.

Dažďová voda nad zlato

Tým, že na vašej záhrade budete mať pripravené sudy na vodu, budete môcť využiť každý jarný dážď na vytvorenie dostatočných zásob vody. V teplých a suchých letných mesiacoch totiž nie je vody nikdy dosť, preto sa tým vyhnete problémom s nedostatkom vody na zavlažovanie. V období sucha musia vodárenské spoločnosti čerpať podzemnú vodu, čo je veľmi náročné pre životné prostredie aj pre nás ako spotrebiteľov - finančne. Preto tým, že si zbierate dažďovú vodu, sa výrazným spôsobom podieľate na šetrnom správaní voči prírode.
Mimo to je dažďová voda tou najlepšou, ktorú môžete vašej záhrade dopriať. Predovšetkým pre čučoriedky, kamélie alebo rododendrony, pre ktorých je voda z kohútika často príliš zásaditá.

3_1

Čas na rez ruží

Predtým, než sa dáte do rezania, je potreba z ruží odkryť vrstvu hliny, ktorou boli po celú zimu chránené pred mrazom. Často sa stáva, že sneh napácha veľké škody - musíte sa teda zbaviť všetkých zamrznutých alebo nalomených konárov. Odstrániť by sa mali aj tie, ktoré sa krížia alebo príliš rastlinu zahusťujú. U ruží platí pravidlo, že režeme skôr viac ako menej. Rezy je vždy vhodné viesť kolmo vo vzdialenosti 5 mm nad očkom. Nevystačíte si iba s nožnicami, na niekoľko rokov staré hrubé vetvy budete musieť použiť záhradnícku pílku.

Údržba plotov a pletív

Na jar je tiež ideálny čas na to, aby ste opravili poškodené ploty alebo bránky. Tie je okrem toho dobré tiež dôkladne vyčistiť a odstrániť tak všetky nečistoty, machy a plesne. Často budete musieť použiť pevnú kefu, aby ste odstránili aj "zažranú" špinu. Aby vaše oplotenie dostalo na jar nový a čistejší nádych, bude možno potrebné ho znova natrieť. V prípade dreveného plotu je nevyhnutné - predtým, než nanesiete dve vrstvy farby alebo laku - aby bolo drevo úplne suché.

uprava-plotu

Záhradné náradie

Venovať starostlivosť všetkému náčiniu, ktoré budete cez sezónu potrebovať, môžete už dávno predtým, než začne záhradkárska sezóna. Náradie by ste mali pravidelne čistiť a ak je potreba tak i ostriť - nielen preto, že tým zachováte jeho dlhovekosť, ušetríte veľa peňazí, ale hlavne tiež zabránite ľahkému šíreniu chorôb. Obzvlášť pomocou záhradných nožníc sa totiž ľahko môžu pri strihaní do zdravej rastliny preniesť baktérie či plesne.
Pri čistení bude pravdepodobne potrebný silný čistiaci prostriedok, horúcu vodu a drôtenku, aby ste sa mohli zbaviť akýchkoľvek usadených nečistôt.
Nezabudnite ani na brúsenie - to dodá vašim nástrojom o trochu lepší výkon a tiež s nimi budete schopní vykonávať ďaleko čistejšie rezy. Pre ešte lepšiu funkciu sa odporúča čepele aj pánty premazať olejom alebo WD40.

Susedov tip: Aby ste ľahšie predišli výskytu korózie na náradí, aplikujte na nich v rámci starostlivosti penetračný olej.

Ktoré náradie by vám nemalo pred začiatkom sezóny chýbať? To sa dočítate v našom článku.

zahradni-naradi

Vytvorte miesto pre kompostovanie

Ak ste ešte nezačali kompostovať, práve teraz je ten správny okamih - či už si jednoducho zaobstaráte kompostér, alebo si vytvoríte vlastný s pomocou pár drevených dosiek.
Kompost je miestom, kde zhromažďujeme organický odpad, aby sa nám vytvoril materiál veľmi bohatý na živiny. Celému procesu kompostovania napomôžete tým, že každý mesiac pomocou vidiel kompostovanú zmes prevzdušníte.
Všetok organický materiál, ktorého sa po zime na záhonoch zbavujete, je práve najlepšie ďalej kompostovať. Ideálne je, z čerstvého odpadu vytvoriť na začiatku sezóny nový "kompost" a nezamieňať ho s tým starým, ktorý už môžeme používať na hnojenie.

Pre inšpiráciu a veľa ďalších rád a tipov nezabudnite navštíviť našu záhradkársku komunitu.

Team Od Suseda