Vysaďte si živý plot #11

zivy-plot

V októbri je najvyšší čas na výsadbu živého plota. Pokiaľ si nie ste istý ako na to, s radosťou vám dáme pár dobrých susedských rád.

Prečo je lepšie zvoliť živý plot?
Živý plot berieme nielen ako ohraničenie nášho pozemku a teda zabezpečenie väčšieho súkromia, je tiež vhodný na delenie priestoru vo vnútri našich záhrad. Slúži dokonca ako zvuková bariéra alebo vetrolam, dokáže tiež zachytiť prach, nečistoty či splodiny z ciest. Je vhodnejšie použiť kombináciu živého a neživého plotu, obzvlášť v prípade, že máte na záhrade domáceho maznáčika a neradi by ste, aby sa zatúlal.


Ako pripraviť pôdu a sadiť rastliny?
Pôdu by sme mali pred výsadbou vylepšiť - buď kompletne na celej ploche, alebo len na miestach, kde budeme neskôr sadiť rastliny. Vyrytú zeminu zmiešame so zmesou kompostu s rašelinou a pridáme hnojivo s postupným uvoľňovaním. Vyššie druhy vysádzame ideálne v rozostupoch 50-70 cm, drobnejšie 30-45 cm.

plot

Tip: Ak chceme, aby mal náš živý plot lepšiu kryciu funkciu a rýchlejšie sa zapojil, môžeme rastliny vysadiť v dvoch radoch. Rady by od seba mali byť vzdialené približne 50 cm.

Ktoré rastliny sú ideálne pre živý plot?
Keď sa povie živý plot, veľa ľudí si vybaví tuje. Pritom rastlín, ktoré môžu tvoriť plot, je nepreberné množstvo. Ak požadujete, aby vám plot vyrástol čo najrýchlejšie, odporúča sa brest sibírsky. Najodolnejšie živé ploty sú zase z hrabu obyčajného. Čo keď však chceme, aby nám plot cez rok tiež kvitol? V širokej škále kvitnúcich rastlín môžeme spomenúť napr. muchovník, meruzalku či ruže.

plotrůže
Ako sa o živý plot starať?
Ak sa rozhodneme pre tvarovaný živý plot, je dôležité ho raz až dvakrát ročne strihať, a to na jar a ku koncu leta. K strihu pohodlne poslúžia ručné nožnice, v prípade väčšieho plotu motorový lištový krovinorez. Voľne rastúce živé ploty toľko starostlivosti nepotrebujú, nestriháme ich pravidelne, iba v časoch vegetačného pokoja alebo začiatkom jari.
K starostlivosti o živý plot ale nepatrí iba strih, je dobré ho tiež pravidelne mulčovať, na jar prihnojovať a nevyhnutne v prvých rokoch zalievať.

 

Team Od Suseda