Čo s vydarenou úrodou jabĺk? #9

uroda-jablk 

Tiež sa vám tento rok na vašich záhradách a ovocných sadoch tak zadarilo? Máte doma hŕbu jabĺk a neviete čo s nimi?

Bola by predsa škoda, aby ste takú úrodu nijako nezužitkovali, a preto sa s vami podelíme o niekoľko spôsobov, čo môžete s jablkami po tak plodnom období robiť.

Jablká, ktoré nie sú nijako mechanicky poškodené ani nahnité, je možné na chladnom mieste uskladniť alebo samozrejme zjesť - pripraviť si ich na raňajky alebo ako zdravú desiatu. Nie nadarmo sa hovorí, že jedno jablko denne je lepšie ako sto doktorov - jablká totiž v sebe obsahujú veľa vitamínov, minerálov a veľké množstvo vody.

Ale čo s tými jablkami, ktoré nie sú zdravé a doma nám už dlho nevydržia?
Ak ich máte naozaj veľa, možno sa chystáte zaviezť ich do muštárne. Bohužiaľ tento nápad tohto roku dostáva veľa ľudí, a preto sa pred nimi tvoria nekonečne dlhé fronty. A kto by v nich chcel tráviť svoj drahý čas, zvlášť keď urobiť si domáce mušt je tak jednoduché?

Najprv si musíme jablká nastrúhať, v prípade, že ich máme väčšie množstvo, môžeme použiť drvič na ovocie. Z jabĺk v takom stave je už potom ľahké získať šťavu pomocou lisu, a rovno ju stáčať do fliaš.

most
Tip: Ak chcete, aby vám mušt nejakú dobu vydržal, vložte sklenené fľaše do zaváracieho hrnca, nechajte zahrievať, kým voda nedosiahne teplotu okolo 75 až 80 stupňov a potom ihneď vyberte, zazátkujte a položte do vodorovnej polohy.

Ďalšou možnosťou, ako jablká spracovať, aby sme sa z nich mohli radovať aj v zimných mesiacoch, je výroba domáceho lekváru.
Stačí jablká zbaviť jadierok, v hrnci ich podliať vodou a variť ich tak dlho, než sa z nich stane hustejšia kaša. Ak pridáte ešte lyžičku škorice, chuť lekváru sa ešte spríjemní. Horúcou kašou potom plníme poháre, ktoré do vychladnutia musí stáť viečkami dole.

povidla
Ani krížaliek nebude nikdy dosť, ak patríte medzi milovníkov sušeného ovocia. Príprava tejto lahôdky je pritom extrémne jednoduchá. Stačí jablká nakrájané na tenké plátky nechať vyschnúť v sušičke ovocia (poradca pri výbere sušičky). Pokiaľ ju nemáte, nič sa nedeje - určite dobre poslúži tiež rúra alebo len kúrenie.

Muštu ste sa prepili, vo vašej špajzy vám poháre s lekvárom zabrali všetko miesto a vy stále máte nejaká jablká nazvyš? Nebojte sa navštíviť vášho suseda a doniesť mu kúsok z vašej úrody, určite mu vaša štedrosť prinesie radosť.

krizaly

Team Od Suseda