Záhradné náradie – bez neho to nepôjde #4

 zahradne-naradie

Každá upravená záhrada je výsledkom tvrdej práce. Nestačí nám však iba pracovitosť, vytrvalosť a zmysel pre dizajn. K tomu, aby sme mohli efektívne a ľahšie pracovať potrebujeme celý rad záhradného náčinia a náradia. Nejeden skúsenejší a zapálenejší záhradkár sa určite môže pochváliť špeciálnym alebo vlastnoručne vyrobeným náradím či "zlepšovákom". My si dnes však predstavíme také, s ktorými si vystačíte pri bežných prácach na vašej záhrade - nemali by preto chýbať vo výbave žiadneho z vás.

Lopata

Či už chcete vykopávať diery alebo naberať piesok, bez lopaty to pôjde len veľmi ťažko. Vždy je potrebné si vybrať konkrétny typ podľa druhu práce - ideálne však s čepeľou z odolného materiálu, napríklad ocele. Dnes už sa ich vyrába nepreberné množstvo. Vyberať môžete medzi niekoľkými tvarmi a veľkosťami čepele - "srdcovky" sa využívajú pre zemné i stavebné práce, uhoľné podľa názvu na naberanie uhlie či snehu. Rovnako tak u násady záleží na materiály i tvare. Môže byť klasicky rovná, v tvare T či s madlom na jej konci.

lopata

Rýľ

Špeciálnym typom lopaty je rýľ. Pre neho je typická podlhovastá špicatá čepeľ a násada s madlom. Na čepeli často tiež nájdeme nášľapnú hranu, ktorá slúži k pohodlnejšiemu zarytiu rýľa do zeme pomocou chodidla. S rýľom ľahko urobíte hlbší jamu, prereže hrubšie korene alebo zarovnáte okraje záhonov.

Vidly

Tento nástroj s tenkými guľatými špicmi nemusí byť len pomôckou farmárov. Vidly sa síce najčastejšie používajú k manipulácii s trávou, senom alebo tiež s kompostovanou zeminou či hnojom, ale tým ich využitie nekončí. Vyrábajú sa tiež vidly s väčším počtom neostrých hrotov - tie môžete použiť špeciálne na zemiaky či kamene a uhlia.
Ak narazíte na vidly s hrubými a plochými hrotmi, bola by chyba ich si zameniť s tými klasickými. Tieto rycie vidly majú totiž úplne iné využitie - slúžia podobne ako rýľ ku kopaniu v ťažkej (ílovitej) pôde. Práve vďaka tvaru hrotov sa oproti rýľu ľahšie zapichnú do zeme.

vidle

Hrable

Aj napriek tomu, že aj tu existuje veľké množstvo druhov, najčastejšie budete využívať hrable kovové alebo drevené. Kovové, teda tie ťažšie, sa využívajú na rozhrabanie alebo zarovnanie pôdy alebo vyhrabávanie machu. Ak však potrebujete na jeseň zhrabať lístie, bohato postačí ľahší variant, drevené hrable, alebo môžete využiť švédskej hrable s mnohými pružnými drôtmi vedľa seba.

hrábě

Ručná lopatka

Žiadny záhradník sa iste nezaobíde bez záhradnej lopatky a väčšinou to tiež býva to prvé náradie, ktoré si zaobstará. Určite ju budete mnohokrát za rok držať v ruke, preto by ste si mali vybrať pohodlnú, odolnú a z kvalitného materiálu. Využijete ju, ak sa staráte o menšie alebo izbové rastliny - lopatka vám postačí pri sadení i presádzaní.

Záhradné nožnice

Ak sa bavíme o náradí, ktoré je na záhrade nevyhnutné, nesmieme zabudnúť na nožnice. Na záhrade aj v byte ich využijete pomerne často - sú všeobecne dôležité pre udržanie zdravia rastlín, rastu a vzhľadu. Sú teda hojne využívané, preto je potrebné ich čas od času vymeniť za nové. Na trhu si môžete vybrať medzi klasickými malými nožnicami na drobné úpravy rastlín, nožnice s dlhou rukoväťou na silnejšie konáre alebo aj nožnice s dlhším ostrím na kríky a živé ploty.

nůžky

Motyka

V prípade, že hľadáte vhodné náradie, ktoré vám poslúžia pri okopávaní rastlín a v boji s burinou, motyka je jeden z najlepších variantov. Násada s kovovým ostrím vám ľahko pomôže pôdu nakypriť a burinu potom jednoduchším spôsobom vytrhnúť aj s koreňmi. Na výber je opäť niekoľko variantov tvaru ostria, tiež môžete voliť medzi kratšou a dlhšou násadou, a to podľa konkrétneho druhu práce na záhradke. Výnimkou nie sú ani motyky viacúčelové.

Čistota a servis náradia

Aby vám vaše náradie mohlo slúžiť čo najdlhšie, mali by ste sa mu patrične venovať. Po každej činnosti na záhradke si náradie zaslúži byť znovu čisté a tiež uschované na suchom mieste, aby nedošlo ku korózii. Pokiaľ k očisteniu použijete napríklad WD-40, nič tým nepokazíte.
Vedľa čistoty je však potrebné myslieť aj na to, aby bolo náradie patrične ostré - jedine tak vám môže dlhú dobu plnohodnotne slúžiť.

Pri výbere náradia pre vašu záhradu by ste vždy mali najprv myslieť na to, aby vyhovovalo nielen potrebám vašej záhrady, ale aj vašim rukám - komfort, váha aj dĺžka nástroja hrajú vždy dôležitú úlohu. Akonáhle budete "vyzbrojení" správnym záhradným náradím, všetka tá náročná práca na záhrade bude zaraz lepšie zvládnuteľná. Okrem iného sa tým vyhnete aj nepríjemnostiam v podobe bolestí chrbta a mozoľov.

Pre inšpiráciu si môžete na záver popozerať ponuku známej holandskej značky DeWit, ktorá svoje záhradné náradie vyrába z kvalitnej ocele a jaseňového dreva. Konkrétne produkty tejto značky sú predstavené vo videu nižšie.

Tip na záver: Záhradné náradie vám nemusí poslúžiť len na záhrade. Ak sa budete trápiť, čím obdarovať na Vianoce či narodeniny svojich blízkych, žiadny záhradkár určite novým prírastkom záhradného náradia nepohrdne.

Team Od Suseda