Ako vybrať reťazovú pílu, ktorá bude pre vašu prácu najvhodnejšia?

blog-retezove-pilu-sk

Reťazová píla je nenahraditeľným nástrojom pre všetkých, či už potrebujete pripraviť palivové drevo, vykonávať údržbu záhrady, alebo sa pustiť do väčších stavebných projektov, správna reťazová píla vám prácu uľahčí. Výber správneho modelu však môže byť zložitý. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere reťazovej píly, ktorá bude ideálna pre vaše potreby.

Účel použitia

Prvým krokom je zvážiť, na čo budete reťazovú pílu potrebovať. Existujú modely pre domácu údržbu, na rezanie menších stromov a kríkov, a tiež špeciálne modely pre náročnejšie práce. Zvážte, ako často a ako budete pílu využívať.

Domáca údržba a drobné práce - HOBBY

Pokiaľ plánujete používať reťazovú pílu prevažne na domácu údržbu, ako je rezanie menšieho dreva na kúrenie alebo pri rezaní stromov a kríkov vo vašej záhrade, potom budete spokojní s elektrickým modelom v prípade absencie prívodu elektrickej energie, môžete využiť AKU píly. Píly sú obvykle ľahšie, tichšie a vyžadujú menej údržby ako benzínové píly. Do triedy hobby patria píly, ktoré si vystačia s lištou s dĺžkou 35 – 40 cm as výkonom 1,5 – 2 kW.

Stredne náročné úlohy - FARMER

Pre stredne náročné úlohy, ako je rezanie väčšieho dreva pre palivo alebo pravidelná údržba na vidieckom pozemku, môže byť lepšie zvoliť benzínovú reťazovú pílu. Tieto píly ponúkajú viac výkonu a mobility pre prácu na rôznych miestach. Pri triede farmer sa už počíta s častejším používaním píly s výkonom 2 - 3 kW. Je možné vybaviť pílu už dlhšou vodiacou lištou na spracovanie silnejších kmeňov stromov. Všeobecne platí, že s dĺžkou lišty by sa mal zdvíhať aj výkon stroja. Na pílu s výkonom 1,5 kW nemožno namontovať lištu s dĺžkou 55 cm, pretože dochádza k nadmernému treniu, nevhodnému zaťažovaniu motora a strate výkonu.

Profesionálne a náročné úlohy - PROFESIONAL

Pre profesionálov, ktorí často pracujú s drevom a potrebujú pílu na náročné úlohy, je kľúčové zvoliť vysoko výkonný model. Profesionálne benzínové píly majú dostatok sily a dĺžku lišty na rezanie veľkých stromov a tvrdých materiálov. V triede profesional už nájdeme píly na každodenné použitie s výkonom od 3 kW, ktoré sú určené lesníkom, drevorubačom a stavbárom na ťažkú prácu. V tejto kategórii prevažujú píly benzínové.

Trieda píly Kubatúra Výkon Použitie
Hobby do 50 cm3 do 2 kW občasné použitie na záhradách
pri dome
Farmer (farmár) 50-70 cm3 2-3 kW použitie na farmách s lesným
alebo vodným hospodárstvom, v stavebníctve
Profesional nad 70 cm3 3-5 kW použitie v oblasti lesníctva
a drevorubačstva

Benzínová, elektrická alebo AKU píla?

Každý pohon so sebou prináša určité výhody a nevýhody, ktoré ovplyvňujú spôsob použitia produktu.

Benzínové motory disponujú vyšším výkonom, ale tiež vyššou hmotnosťou a hlučnosťou. Tieto faktory ovplyvňujú celkový komfort pri práci. Údržba je náročnejšia ako pri elektrických. Pri každej benzínovej píle je od výrobcu určený pomer zmesí benzínu a oleja určený do palivovej nádrže. Je možné použiť nádobku s ryskami a docieliť presného pomeru. Miešať zmes tzv. od oka sa neodporúča. Zároveň s benzínom je nutné doplniť aj olej na premazanie stroja. Pokiaľ dôjde olej, dochádza k extrémnemu treniu a zvyšovaniu teploty motoru, čo vedie k jeho poškodeniu alebo vypáleniu vodiacej lišty. Pri niektorých pílach sa naviac aplikuje mazivo aj na lištu do pripraveného otvoru. Ako náhradu nejde v žiadnom prípade použiť potravinársky olej. Zalepuje pohyblivé mechanizmy a oprava môže stáť rovnako ako celá nová píla.

Píly s benzínovým pohonom
Klady Zápory
+ lepšia mobilita - vyššia hlučnosť
+ vyšší výkon - údržba
+ rýchlejšia práca - vyššia cena

Pri elektrických pílach býva na boku ukazovateľ hladiny oleja a je treba ho často kontrolovať. Elektrická píla má mnoho výhod. Jej používanie je ekologickejšie, menej hlučné a jej manipulácia je jednoduchšia vďaka nižšej hmotnosti a vibráciám. Nie je náročná na údržbu a jej nákupná cena je priaznivejšia ako pri píle benzínovej. Je však potrebné byť v dosahu elektrickej siete a venovať pozornosť káblu, aby nedošlo k jeho prerezaniu.

Tieto nevýhody sa však netýkajú AKU reťazovej píly. Vďaka jej ľahkosti a absencii káblu sa píla hodí napríklad na prerezávanie vetví v korune stromov alebo zarezávanie strešných lát. Pre bežného kutila je akumulátorová píla úplne dostačujúca a zvládne s ňou veľké množstvo práce. Nie je však vhodná pre každodenné použitie, pretože po určitej dobe dochádza k opotrebeniu uhlíkov, ktorých životnosť je obmedzená. Riešením môžu byť píly bez-uhlíkové. Vydržia fungovať dlhé roky, ale kvalita je vykúpená vyššou nákupnou cenou. 

Tip od suseda: Ako poznám, že došli uhlíky? Klesá výkon a pri manipulácii motor úplne vynecháva.

Píly s elektrickým/AKU pohonom
Klady Zápory
+ nižšia cena - nižší výkon
+ tichý a ekologický chod - potreba elektrického zdroja
+ jednoduchšia údržba - zložitejšia mobilita (prítomnosť káblu)

Ako sa mám o svoju pílu starať?

Životnosť akéhokoľvek náradia predĺžime správnym zachádzaním a pravidelnou údržbou. Po každom použití by mala byť píla riadne vyčistená od nečistôt. Po vychladnutí motora je treba odňať bočný kryt, vybrať lištu s reťazou a omiesť všetky piliny.

Tip od suseda: Pri benzínových pílach sa odporúča pohyblivé časti vytrieť štetinkou namočenou v benzíne.

Pozornosť by mala patriť aj samotnej lište, ktorej drážka sa taktiež zanáša pilinami. Na záver je treba si dať pozor na správne nasadenie reťaze, zuby na hornom okraji lišty smerujú vždy dopredu. Po nasadení krytu sa reťaz jednoducho dotiahne, tak aby sa plynule pretáčala. Ostrá a dobre udržovaná pílová reťaz vám uľahčí prácu. Zaisťuje dlhšiu trvanlivosť celej reznej súpravy, tvorenej pílovou reťazou, vodiacou lištou a retiazkou. Súčasťou údržby je aj kontrola vzduchového filtra.

Ako zistím, že je treba pílovú reťaz nabrúsiť?

  • reťaz sa nevťahuje sama do dreva a je nutné na pílu tlačiť
  • namiesto hrubých triesok (pilín) vytvára pílová reťaz len jemné piliny
  • objavuje sa dym v mieste rezu navzdory mazaniu reťaze a správnemu napnutiu
  • píla v mieste rezu uhýba jedným smerom
  • motorová píla pri rezaní "vibruje" a "odskakuje". V takom prípade je nutné hlavne skontrolovať výšky obmedzovacích dorazov (zubov), ktoré musia vždy byť nižšie ako zuby rezné.

Uhol ostrenie rezného zubu je daný typom reťaze a výrobcom. Piluje sa vždy v uhle 90° k vodiacej lište a reťaze sa najčastejšie ostria pod uhlom 25° až 30° špeciálnymi pilníky. Brúsenie reťaze je komplikovaný proces, a preto je lepšie brúsenie zveriť odborníkom.

Tip od suseda: Správne uhly sú uvedené na obale reťaze.

Motorová píla je veľmi užitočný, ale zároveň nebezpečný pracovný nástroj. Nesprávne zachádzanie alebo zbytočná chyba môže mať pre človeka aj fatálne následky. Preto je vždy nevyhnutné použiť ochranu zraku a sluchu, pracovné rukavice a ideálne priliehavé oblečenie či ochranný štít.