Ako vybrať prenosné ohnisko alebo Oheň na záhrade

blog-prenosne-ohniste-sk

Máte radi pohľad do plápolajúceho ohňa, ale absencia záhrady alebo krásne pestovaný trávnik vám nedovolí založiť si na zemi vlastný táborák? Presne pre tieto účely sú tu pevné a vzhľadné prenosné ohniská. Vyberať môžete z niekoľkých variantov/priemerov v rozmeroch od 60 do 100 cm. K najpredávanejším priemerom patrí 70 a 80 cm, kde založíte už celkom veľký oheň a jeho hmotnosť sa pohybuje okolo 12 - 15 kg. Veľké 100 cm ohnisko ponúka oheň naozaj veľkorysý, treba však počítať s váhou presahujúcou 22 kg.

Ručne vyrábané a precízne spracované ohnisko zo surovej čiernej ocele zabezpečuje výbornú odolnosť a ideálnu tepelnú vodivosť. Hrúbka ocele by mala byť aspoň 2 mm, u slabších plechov môže prísť v priebehu času k rýchlejšiemu prehoreniu samotného plechu. Takmer bezúdržbové ohnisko je stabilné a na záhrade je vhodné na akúkoľvek rovnú plochu, bez toho aby poškodilo udržovaný trávnik. Zároveň je zaujímavým designovým kúskom, ktorý vynikne ako v minimalistickej modernej záhrade, tak aj na tradičnom vidieckom dvore. Zásadnou výhodou prenosného ohniska je použitie nie len na záhrade, ale aj na balkóne alebo terase. Jednoducho sa dá naložiť do auta a priviesť si ho napríklad do kempu, na chatu, na športovisko, k vode, proste kdekoľvek, kde si chcete vychutnať opečený špekáčik, grilovať s priateľmi alebo len tak relaxovať pri ohni.

Pri prenosných ohniskách je kladený veľký dôraz aj na bezpečnosť. Použité farby sú žiaruvzdorné a netoxické. Je však potrebné dodržiavať zásady bezpečnosti pri manipulácii s otvoreným ohňom a dávať pozor na deti a štvornohých kamarátov, ktorí sú veľmi zvedaví. Pred lietajúcimi iskrami môže byť ohnisko vybavené drôteným krytom, ktorý ochráni okolie pred prepálením, a naviac veľmi dobre vyzerá. Na konci rozjímania pri ohni je dobré použiť veko, ktoré je vhodné k uduseniu ohňa a zároveň kryje pred dažďom a inými vplyvmi. Pri drôtenom kryte, veku či rošte vždy vyberajte priemery zhodné s priemerom vášho ohniska. Vzhľadom k unikátnemu tvaru každej rady ohniska je nutné tiež venovať pozornosť kompaktnosti oboch častí podľa výrobkovej rady.

Vďaka rozmanitému príslušenstvu má ohnisko širokú škálu využitia. Za pomoci grilovacieho roštu či grilovacej panvice ugrilujete dokonalý steak, zeleninu alebo iné obľúbené špeciality. Grilovacie rošty sa dajú kúpiť v okrúhlej či hranatej verzii. Okrúhly rošt dokonale kopíruje tvar ohniska a dosahuje maximálnej grilovacacej plochy.

Tip od suseda: Hranatý rošt disponuje síce menšou grilovacou plochou, avšak vzniknuté medzery po stranách umožňujú prisypať brikety bez odkladania roštu.

S pridaním trojnožky  sa dá nad ohnisko zavesiť kotlík a uvariť si v prírode tradičný kotlíkový guláš. Na trojnožku je možné pripevniť aj grilovací rošt, ktorým získate výhodu regulácie výšky, čo sa hodí, pokiaľ na grilovanie nemáte drevené brikety, ale iba väčšie kusové drevo. Pri horších poveternostných podmienkach ochráni ohnisko vysoký nástavec, ktorý zabráni rozfúkavaniu a umožní plynulejšie horenie.

Údržba prenosných ohnísk je veľmi jednoduchá. Častým používaním v sezóne je možné zabrániť vzniku korózie, ktorá však nie je na škodu a patrí k prirodzenému procesu. Vnútorná časť sa nikdy nesmie natierať žiadnou farbou, postačí ošetriť tenkou vrstvou potravinárskeho oleja. Vonkajšiu časť v prípade hrdze, ide odstrániť jemným brusným papierom a natrieť žiaruvzdorným lakom. Na uhasenie ohniska nikdy nepoužívajte vodu.

Tip od suseda: Pokiaľ nemáte veko k uhaseniu plameňa, odporúčame piesok.

Teraz už len stačí doplniť grilovacie náčinie. Na manipuláciu s vlastnými gurmánskymi skvostami potrebujeme: chuť k jedlu, kliešte, obracačku a opekaciu vidlicu. Skvelou vychytávkou pre tých, ktorých už nebaví zdĺhavo držať špekáčik nad plameňom, je podpera opekacej vidlice, kde sa dá jednoducho vidlica odložiť, ale zároveň neprerušiť proces opekania.