Krovinorez, strunová kosačka alebo vyžínač? Poradíme vám s výberom

blog-krovinorez-sk

Potrebujete urovnať trávnik, radi by ste sa zbavili náletových drevín v okolí domu, prípadne premýšľate, ako pokosiť nerovný terén či zle dostupné miesta? V takom prípade pre vás bude vhodným pomocníkom na záhradu krovinorez alebo vyžínač. Lenže aký je medzi nimi rozdiel, a ktorý z nich si vybrať? V našom článku vám poradíme, k čomu ktorý z nástrojov slúži a z akých druhov máte na výber. Tiež pokiaľ si neviete rady s výberom vhodnej žacej struny alebo noža do vášho krovinorezu/vyžínača, ste tu na správnom mieste.  

Krovinorez a vyžínač – čo je čo?

Rozdiel medzi krovinorezom a vyžínačom nie je často úplne zrejmý – na prvý pohľad sú totiž oba nástroje veľmi podobné. Poďme si teda najprv objasniť, k čomu ktorý slúži, aby ste si jednoducho mohli vybrať ten pravý nástroj pre vaše potreby. 

Vyžínač teda strunová sekačka je menší a ľahší nástroj určený na kosenie. Používame ho najmä na miestach, kam je ťažké sa dostať so záhradnou sekačkou, teda predovšetkým okolo oplotenia záhrady, okolo záhonov, stromov či rôznych stavieb. Hodí sa teda najmä k následnej úprave trávnika po kosení. Vyžínače sú opatrené strunovou hlavicou, nebudú mať teda problém s krátkou až stredne dlhou trávou, naopak väčšie trsy a silnejšie druhy trávy pre ne už môžu byť problém.

fotka-vyber-sekacek

Krovinorez je na rozdiel od vyžínača nástroj výkonnejší a spravidla i ťažší. Je určený predovšetkým k sekaniu vysokej, prerastenej či silnej trávy a ako z názvu vyplýva, tak aj k odstraňovaniu krovia či mladých stromčekov. Pokiaľ sa teda potrebujete zbaviť porastu na neudržovaných plochách, či napríklad mladých náletových drevín, je krovinorez tou ideálnou voľbou. Pre toto náročnejšie sekanie je potreba využiť iný typ žacieho nástroja, a to kovový nôž.

fotka-vyber-sekacek-3

Niektoré nástroje môžu mať funkciu vyžínača a krovinorezu zároveň. Jedná sa o veľmi častú možnosť, kde je nástroj vybavený strunou aj nožom, a každý si tak môže podľa aktuálnej potreby vybrať, ktorá násada je pre neho v danú chvíľu vhodnejšia. 

Tip od suseda: U niektorých multifunkčných modelov krovinorezov je možné tyč so žacou hlavou nahradiť iným nadstavcom – napríklad prerezávacou pílou či plotostrihom.

Z akých spôsobov napájania mám na výber?

Či už si zvolíte krovinorez alebo vyžínač, ešte je potrebné si vybrať, akým spôsobom bude nástroj napájaný – elektricky, benzínovo či batériami. Výber vhodného spôsobu napájania závisí predovšetkým na zámere využitia krovinorezu/vyžínača a na veľkosti plochy, na ktorej budete pracovať. 

  • AKU krovinorezy/vyžínače

AKU napájanie (napájanie batériami) je vhodné predovšetkým pre tých, ktorí majú malú záhradu a nie príliš náročný terén. Nástroje na batérie sú v porovnaní s ostatnými typmi pomerne tiché a často sú tiež ľahšie. Zároveň s nimi ide ľahko manipulovať, a to kdekoľvek chcete, bez ohľadu na prívod elektriny. Niektorí výrobcovia navyše vyrábajú batérie do svojich produktov tak, aby boli kompatibilné aj s ostatnými nástrojmi. 

  • Benzínové krovinorezy/vyžínače

Benzínové nástroje sú vhodné najmä pri náročnejšej práci s veľmi hustým trávnatým priestorom či drevinami – mávajú totiž spravidla najvyšší výkon. Naopak ich nevýhodou v porovnaní s ostatnými typmi je vyššia hmotnosť a hlučnosť. 

  • Elektrické krovinorezy/vyžínače

Nástroje napájané elektrinou sú ľahké a tiché. Manipulácia s nimi môže byť však sťažená prítomnosťou elektrického kábla, kde tiež hrozí nebezpečenstvo v prípade jeho preseknutia. Elektrické nástroje je teda ideálne používať v miestach, ktoré nie sú príliš vzdialené od domu alebo od miesta, kde je dostupné pripojenie k elektrickej sieti.  

Záleží na tvare rukoväte? 

Pri výbere krovinorezu či vyžínača máte možnosť voľby medzi dvoma typmi rukovätí: D-rukoväť a U-rukoväť

Rukoväť v tvare D je navrhnutá pre pohodlné a presné kosenie, čím zaručuje, že budete mať úplnú kontrolu pri kosení hraníc trávnikov alebo pri práci na malých priestoroch. 

fotka-vyber-sekacek-4

Rukoväť v tvare U (nazývaná aj ako cyklo rukoväť či bike držadlo) so širokým úchopom je vhodná pri sekaní v ťažších podmienkach, keďže je navrhnutá tak, aby príliš nezaťažovala svaly. Zároveň pokiaľ kosíte na otvorenom priestranstve, umožní vám táto rukoväť efektívny pohyb pri kosení a zaistí optimálnu pracovnú polohu. 

fotka-vyber-sekacek-5

Žacia struna alebo nôž?

Kosenie pomocou žacej struny je vhodné pre dlhšiu trávu a podobné jemné porasty. Strunové sekačky často bývajú opatrené systémami, ktoré napomáhajú strunu rýchlo vymeniť či vhodne nastaviť jej dĺžku – a to spravidla jednoduchým poklepaním strunovej hlavy o povrch. Struna sa totiž neustále opotrebováva, a to predovšetkým pri styku s tvrdými predmetmi, a tým sa postupne skracuje jej šírka záberu. 

Pri voľbe žacej struny máte na výber hneď z niekoľkých možností. Jednak sa dá vybrať z rôznych metráží, hlavný je však priemer struny, kde každý krovinorez/vyžínač a jeho strunová hlava sú prispôsobené na jeden konkrétny priemer. Priemer struny je navrhnutý vždy tak, aby zodpovedal výkonu stroja, preto je vhodné ju dodržiavať. Pokiaľ totiž zvolíte strunu silnejšiu, môžu nastať problémy pri jej odvíjaní, taktiež samotné kosenie potom nie je tak kvalitné. Nie len priemer struny, ale aj jej tvar, resp. profil, môžu hrať pri kosení dôležitú rolu. Naraziť môžete okrem kruhového profilu struny tiež na štvorcový alebo hviezdicový.

Platí, že klasická kruhová struna je najodolnejšia, zatiaľ čo ostatné typy sa opotrebujú podstatne rýchlejšie, nakoľko kvôli profilovaniu strácajú na sile. Na druhú stranu však štvorcový či hviezdicový profil môže pomôcť k lepšiemu koseniu, vzhľadom na svoje ostré hrany. Je teda úplne na každom, aká struna bude najviac vyhovovať jeho potrebám, a ktorej dá prednosť. 

Tip od suseda: Nekupujte si žaciu strunu zbytočne do zásoby – časom totiž materiál, z ktorého je vyrobený, stráca na kvalite. Čím viac bude struna vystavená zmenám teplôt, vlhkosti a priamemu slnečného svetlu, tým bude krehkejšia, menej pružná a bude sa tak rýchlejšie opotrebovávať

fotka-vyber-sekacek-6

Naopak žacie nože alebo čepele sú vhodné do hustejších porastov či na sekanie drobných drevín. Pokiaľ sa teda chystáte kosiť prevažne zarastené a neudržované plochy, voľte túto násadu. Nože majú najčastejšie podobu trojzubca (trojramenného noža) a sú vyrobené z kvalitnej ocele. Krovinorezy vybavené žacím nožom mávajú vyšší výkon než vyžínače, tiež sú spravidla ťažšie a často aj finančne náročnejšie. 

Aj v prípade žacích nožov sa dá vyberať hneď medzi niekoľkými tvarmi. Súčasťou základného vybavenia krovinorezov býva spravidla trojramenný nôž, ktorý je ideálny pre hustejšiu trávu a burinu. Niektorí výrobcovia ponúkajú ako ďalšiu možnosť pílový kotúč, ktorý je vhodný na likvidáciu drevín so stabilnými kmeňmi. U tých platí, že čím viac zubov majú, tým lepšie si dokážu poradiť práve s drobnými drevinami.

fotka-vyber-sekacek-2

Ako sa pri práci príliš nenarobiť?

Aby sa vám s krovinorezom lepšie pracovalo, najmä pokiaľ vás čaká dlhá a náročná práca, často býva súčasťou balenia popruh na chrbát (prípadne ramenný popruh), ktorý sa jednoducho na nástroj pripne a uľahčí tak manipuláciu s krovinorezom/vyžínačom.