Poradíme vám s výberom ideálnej záhradnej kosačky

kosacka

Kosačky sú jedným z najväčších záhradných pomocníkov každého záhradkára v priebehu hlavnej sezóny. Pri výbere kosačky sa berie v úvahu jej výkon, jednoduchá manipulácia, bezproblémová údržba a celková spoľahlivosť. Pre dosiahnutie všetkých špecifík je lepšie sa jej výberu bližšie venovať. Každý model ponúka iné možnosti a pre niekoho môže byť zložitejšie sa v širokej ponuke zorientovať. V tomto článku sa vám pokúsime priblížiť základné typy kosačiek, upozorniť, na čo brať pri výbere kosačky zreteľ a v závere pridáme zhrnutie v podobe niekoľkých našich tipov.

Typy kosačiek

Na trhu existuje niekoľko základných typov kosačiek, ktoré sa od seba líšia svojou hmotnosťou, hlučnosťou a použitým typom energie. Pri výbere kosačky riešime tiež, pre aký typ a veľkosť plochy kosačku vyberáte, keďže každý typ sa hodí pre iné účely. Základne môžeme kosačky deliť na vretenové (ručné, motorové) bubnové, rotačné (elektrické, benzínové, robotické, akumulátorové či traktory), cepové alebo lištové.

Vretenové a rotačné kosačky sa obvykle používajú hlavne pre údržbu okrasných záhrad či športových plôch. Záhradné traktory môžete využívať pre údržbu parkov či rozľahlých verejných plôch. Bubnové a lištové kosačky sa používajú pri kosení vysokej trávy, prevažne lúčnych porastov. Cepové kosačky sa využívajú pre kosenie menej využívaných plôch, ako sú napríklad priekopy. Z toho dôvodu si bližšie rozoberieme len tie, ktoré môžete využiť hlavne v domácnosti, a to predovšetkým tie, ktorú sú určené pre údržbu okrasného trávnika na záhrade.

Rotačné kosačky

Tieto kosačky kosia trávu horizontálne položeným rotujúcim nožom. Elektrické sú vhodné pre menšie trávniky a benzínové sú ideálne pre stredne veľké a členité terény. Dobre s nimi pokosíte vyšší a hustejší trávny porast. Pokiaľ by pre vás bol rozhodujúci jednoduchý spôsob štartovania, tak nezúfajte, aj benzínové kosačky sa dajú naštartovať jednoduchým stlačením tlačidla.

Benzínová sekačka s pojezdem Sharks SH 2850BS

Elektrická alebo benzínová kosačka?

V prípade, že sa rozhodujete pre rotačnú kosačku, bude toto asi práv otázka, ktorú budete musieť riešiť. Pre jednoduchšie rozhodovanie vám priblížime výhody a nevýhody jednotlivých typov.

Elektrické kosačky

Výhody

 • nižšia obstarávacia cena
 • nízka hmotnosť
 • tichá a ekologická prevádzka
 • ľahké ovládanie
 • minimálne nároky na údržbu
 • spoľahlivosť
 • možnosť práce v strmom teréne

Nevýhody

 • môžete pracovať iba tam, kde je prívod prúdu
 • musíte si pri práci strážiť prívodný kábel (dĺžka – krátky x dlhý)
 • nebezpečenstvo spojené s preseknutím káblu
 • nižší výkon – vhodné pre menšie trávnaté plochy
  PROTECO elektrická sekačka na trávu 1.600W 51.06-ES-1600

Benzínové kosačky

Výhody

 • vhodné pre stredne veľké trávnaté plochy i s členitým terénom
 • zvládnu pokosiť vyšší a hustejší trávnatý porast
 • funkčné aj mimo dosah prívodu elektrickej energie
 • nie ste obmedzení prívodným elektrickým káblom
 • šetrné k životnému prostrediu
 • dlhšia životnosť
 • vyšší výkon

Nevýhody

 • vyššia obstarávacia cena
 • vyššia hmotnosť
 • väčší hluk (väčšina však spĺňa hlukové normy)
 • komplikovanejšia údržba
 • výpary z výfuku
  Benzínová sekačka s pojezdem Sharks SH 2650

Vretenové kosačky

Pokiaľ chcete udržiavať váš trávnik vždy v skvelom strihu, ale už vás bolí chrbát z neustáleho zastrihávania trávnika nožničkami, máme pre vás riešenie. Vretenové kosačky predstavujú mechanicky poháňaný typ kosačiek, ktorý sa svojím rezom najviac podobá manuálnemu zastrihávaniu nožnicami. Hodia sa pre úpravu nízkych okrasných trávnikov a sú vhodné hlavne pre menšie plochy. takto pokosená plocha nevysychá, pôsobí čerstvo a nežltne. Pokiaľ chcete docieliť vzhľadu typického anglického trávniku, sú vretenové kosačky pre vás to pravé. Použité stočené nože trávu nesekajú, ale strihajú, čím docielite požadovaného cieľa.

Bubnové kosačky

Tieto kosačky sú vhodné pre kosenia vysokej trávy (až 150 cm).

Výhody

 • tráva zostane zložená v riadkoch
 • silný motor zvláda aj zložitý terén do svahu
 • ľahšia manipulácia vďaka veľkým kolieskam

Nevýhody

 • nie sú vhodné na údržbu záhradných trávnikov
 • vysoká hmotnosť
  Bubnová sekačka Lumag HGS-50058

Veľkosť plochy

Ďalším kritériom pre rozhodovanie je veľkosť vášho trávnika alebo inej trávnatej plochy. Všeobecne platí, že čím väčšiu plochu budete kosiť, tým väčšia by mala byť šírka záberu rotujúceho noža záhradnej kosačky:

 • do 100 m2 – šírka záberu cca 30 cm
 • do 400 m2 – šírka záberu cca 40 cm
 • do 1000 m2 – šírka záberu cca 45 cm
 • nad 1000 m2 – šírka záberu nad 45 cm

Veľkosť kosačky

Veľké samochodné kosačky sú snom snáď každého záhradkára a sú vybavené mnohými funkciami. Tienistou stránkou týchto kosačiek je však nie len ich obstarávacia cena, ale aj fakt, že sú vyrábané skôr pre väčšie plochy - vďaka tomu majú síce silnejší, ale o to ťažší motor a kôš. Vyššie popísané vlastnosti vám na veľkých plochách môžu prácu výrazne urýchliť, ale tiež výrazne znižujú ovládateľnosť kosačiek. Ideálnym pomocníkom sú hlavne vtedy, pokiaľ sa na veľkých plochách nemusíte vyhýbať žiadnym prekážkam. Pokiaľ máte veľkú záhradu s väčším počtom záhonov či iných prekážok, voľte radšej ľahší model.

Pojazd

Kosačka s pojazdom vám výrazne ušetrí a uľahčí prácu vďaka tomu, že nebudete musieť kosačku tlačiť sami, ale zároveň zvýši jej obstarávaciu cenu a hmotnosť. Benzínové kosačky bez pojazdu sa skvele hodia pre údržbu menších a členitejších záhrad. Na druhej strane sú benzínové kosačky s pojazdom, ktoré majú vlastný pohon a nemusíte mnoho krát namáhavo tlačiť kosačku pred sebou. Väčšinu práce za vás odvedú samé a vy tak určujete iba smer. To oceníte hlavne u väčších záhrad, ktoré majú členitý pozemok. Niektoré lepšie kosačky majú dokonca navyše aj viacrýchlostné variabilné typy pojazdov. Rotačné kosačky s pojazdom sú tiež vybavené celým radom prvkov, ktoré by vám mali prácu na záhrade nie len uľahčiť, ale aj spríjemniť.

PROTECO sekačka na trávu benzínová 200ccm s pojezdem 51.06-BS-200

Výkon motora

Zjednodušene môžeme povedať, že pre menšie záhradky vám bude stačiť motor s menším výkonom okolo 4 HP, pre stredné si vystačíte s výkonom okolo 5 HP a pre veľké záhrady na 1 500 m² bude ideálny výkon 6 HP.

Šasi (rám podvozku)

V závislosti na tom, ako často plánujete kosiť, dbajte pri výbere aj na tento prvok. Pokiaľ budete v hlavnej sezóne kosiť trávu 1 x do mesiaca, vyberajte vyššiu šasi s vyšším nastavením. Pri kúpe preto kontrolujte veľkosť otvoru výletu, aby kosačka dobre zbierala do koša. U amerických strojov býva obvykle šasi podstatne nižší. Suchú trávu bude zbierať dobre, ale u nerovného povrchu záhrady, možno narazíte na problémy.

Materiál zberného koša

Vŕta vám hlavou, či je lepší látkový alebo plastový kôš? Tu záleží hlavne na vašich osobných preferenciách, keďže názory sa líšia. Donedávna boli koše výrazne plastové, v poslednej dobre sa vyrábajú prevažne látkové. Látkový kôš umožňuje lepšie prúdenie vzduchu, takže sa lepšie naplní čerstvo pokosenou trávou. Na druhej strane sa však môže pri prevádzke rýchlejšie zanášať a je ťažšie sa potom drobnej trávy zbaviť - keďže plastový stačí omyť silnejším prúdom vody. Môžete nájsť kosačky, kde sa materiály kombinujú - látková časť uľahčí vyššie zmienené prúdenie a horná plastová časť usmerní vzduch tak, aby sa tráva plnila od zadnej časti koša.

Servis

Benzínová kosačka vyžaduje pravidelný servis a je podstatné dodržať niekoľko zásad. Po prvých hodinách používania je dôležité myslieť na výmenu oleja, čím predídete zbytočnému poškodeniu motoru. Potom môžete olej meniť cca jeden krát do roka. To môžete vykonávať sami, alebo navštíviť servis. Pokiaľ sa rozhodnete pre druhú možnosť, je lepšie vybrať kosačku aj podľa siete servisov a nájsť si ten, ktorá máte najbližšie. Nebudete potom musieť čakať dlhšiu dobu na vybavenie reklamácie v hobby markete. Je dôležité pravidelne kontrolovať vzduchový filter, aby mohol motor pracovať s optimálnou zmesou vzduchu a benzínu, a nestrácal tak zbytočne výkon. 

Ďalej by ste mali pravidelne kontrolovať nabrúsenie noža, aby sa tráva kosila, nie trhala. Po každom kosení je dôležité očistiť vnútorní priestor, aby sa na ňom neusadzovala čerstvo pokosená vlhká tráva a nezamedzila prúdenie vzduchu a zberu trávy do koša. Pozor na čistenie vodou, aby vám vnútrajšok, vrátane uloženia koliesok, zbytočne nekorodoval. V servise vám môžu vyčistiť aj nastaviť motor, lanovody či pojazd, ale taktiež nabrúsiť nože.

Bubnová sekačka Lumag HGS-85064

Tipy na záver

Na záver môžeme povedať, že pri nákupe kosačky by ste sa mali rozhodovať hlavne podľa vašich preferencií a potrieb. Dôležitá je jednoduchosť ovládania a nastavenie výšky kosenia (túto možnosť ponúkajú aj najlacnejšie kosačky, avšak zdĺhavo u každého kolieska zvlášť). U kosačiek s pojazdom je lepšie, keď sa dá meniť rýchlosť - fixná rýchlosť by vám nemusela vyhovovať (moc rýchla x moc pomalá chôdza). Výhodou je, pokiaľ má kosačka väčšie zadné kolieska - lepšie tak bude zvládať nerovných povrch a bude sa s ňou lepšie manipulovať. Väčší komfort vám zaistia aj kosačky, u ktorých pôjde držadlo výškovo nastaviť. 

Niektoré kosačky ponúkajú aj možnosť držadlo zložiť, čím vám pri uskladnení ušetria priestor. Ďalším parametrom je už vyššie zmienená veľkosť a typ koša - na väčšiu plochu iste oceníte väčší kôš. Ďalej si všímajte spojenie koša a kosačky - toto spojenie by malo byť pod čo najmenším uhlom, aby sa kôš efektívne plnil.

Veríme, že sme vám výber aspoň trošku uľahčili a tešíme sa na vás.

Team Od Suseda