Typy dymovodov a ich správne zapojenie

typy-dymovodov

Nákup a zapojenie dymovodov, pokiaľ nie ste zrovna odborník na kachle alebo kominár, nie je úplne jednoduchá záležitosť. Práve preto sme pre vás pripravili pár základných informácií a tipov, ako pri voľbe dymovodu postupovať.

Nie je materiál ako materiál

Pokiaľ budú dymovody vidieť a nebudú teda schované či zamurované, je potreba vedieť, že pri vysokom rozpálení, nerezové dymovody začínajú meniť svoju farbu. Práve preto odporúčame oceľové dymovody s čiernym variantom povrchovej úpravy.

TIP: Nakúpte dymovody u jedného výrobcu. Budú mať rovnakú farbu a presne do seba zapadnú.

zapojene-kourovody

Na veľkosti záleží

Veľkosť dymovodu určujeme podľa horného, zadného či bočného vývodu u kachieľ (priemer dymovodu nájdete najčastejšie v parametroch detailov samotného produktu). Ďalšou z možností je zakúpenie tzv. prechodky. K najčastejším priemerom dymovodov patrí 120, 130 a 150 mm.

TIP: Priemer dymovodu by sa mal stále zväčšovať alebo byť stále rovnaký, a to od kachlí až do konca komína. Nie však naopak.

Zapojiť kachle do komína nie je žiadna veda…

Základným parametrom je typ komína, do ktorého dymovod zapájame. Teda či sa jedná o tehlový, keramický, nerezový alebo šamotový komín. V zásade je jedno, do ktorého komína dymovod napájate, všetky varianty komínov by sa mali napojiť na vaše kachle bez väčších problémov, líšia sa iba obtiažnosťou zapojenia

Tehlový či keramický komín

Pokiaľ nemáte urobený otvor do komína, je nutné ho vysekať so značnou rezervou, aby potom bolo možné urobiť tzv. sopúch k pripojeniu kachieľ. Na návod vytvorenia sopúchu sa pozrite na tomto odkaze.

Nerezový komín

Najjednoduchšie zapojenie kachieľ je práve u nerezového komína. Pokiaľ máte priemer dymovodu u komína úplne rovnaký ako je váš dymovod u kachlí, môžete kachle zapojiť rovno na komín. Pokiaľ majú dymovody rôzny priemer, použite redukciu do komína a máte taktiež hotovo.

Šamotový komín

U šamotového komína je zapojene zo zmienených variantov objektívne najzložitejšie. Na druhú stranu, pokiaľ vhodne zvolíte tzv. redukciu do komína so šnúrou, môže byť nakoniec aj toto bez väčších problémov či nervov.

Optimálnou možnosťou je pripojiť kachle do komína najkratším variantom. Ideálnym prípadom je teda zapojené zadného dymovodu pomocou 25 cm dlhej rúry, zdere a ružice priamo do komína. Samozrejme pokiaľ to dovolí samotná konštrukcia kachieľ. V opačnom prípade je nutné využiť horný či bočný vývod kachieľ napríklad za pomoci dymového kolena.

TIP: Dĺžka dymovodu pred zapojením do kachlí by nemala presiahnuť 2 m.

Pri zostavovaní dymovodu je dobré tiež myslieť na každoročné preventívne čistenie. Napomôcť tomu môžete napríklad koleno alebo rúra s čistiacim otvorom. Vyhnete sa tak nepríjemnosti v podobe zdĺhavého odpojovania kachieľ a prípadne veľkého neporiadku zo spalín, ktoré vám znečistia celú miestnosť.

Pre väčšiu prehľadnosť sme pre vás pripravili ukážku základných typov dymovodov s krátkym komentárom.

redukcia  rura-dymova
rura-s-klapkou   koleno-dymove
koleno-dymove-otocne  prechod-do-komina
ruzica  zder-spona
koleno-dymove-otvor    rurova-kefa
 
 

Team Od Suseda