Čerstvé domáce čaje. Ako na čaj z byliniek či pečený čaj?

banner-domace-caje

Babie leto sa s nami pomaly rozlúčilo a prichádza opäť chladnejšie počasie, ktoré si priam žiada teplé nápoje a zabaliť sa do deky. Susedov blog pre vás má niekoľko tipov, ako si doma môžete urobiť lahodný čaj, a to bez akejkoľvek chémie.

Pečený čaj

Najobľúbenejším variantom je pečený čaj, ktorý je prevažne českou špecialitou a osviežujúcim riešením aj pre tých, ktorí moc nemusia čaju sáčkové, či majú radi v nápojoch kúsky ovocia. V posledných rokoch je stále populárnejší aj napriek tomu, že ho poznali už naše prababičky. Navyše je to ďalšia možnosť, ako môžete využiť svoju úrodu.

peceny-caj

A prečo je tak obľúbený? Pečený čaj je úplne prírodný a skladá sa len z ovocia, cukru a korenia. Nemusíte sa teda báť žiadnych "éčok", umelých farbív či aromatických látok (a to aj keď si ho zakúpite). A ak si pečený čaj pripravíte doma, viete presne, čo v ňom je. Môžete si ho urobiť presne taký, aký ho máte radi. Fantázii sa predsa medze nekladú. Pre pečený čaj je vhodné prakticky akékoľvek ovocie a zavarený vám vydrží až pol roka! A v prípade, že ste plnoletí, môžete pridať aj trošku alkoholu (vodky, rumu a.i. .... teda snáď všetko okrem piva :)).

A ako na jeho výrobu?

Základom pečeného čaju je ovocie, ktoré môže byť čerstvé i mrazené. Vyberať a kombinovať druhy ovocia môžete úplne podľa svojej chuti. Môžete použiť napríklad jablká, hrušky, jahody, maliny, čučoriedky, ananás, ríbezle, pomaranče, černice, marhule, broskyne, čerešne, hrozno, brusnice, višne, brusnice, slivky, mandarínky, atď. Zhruba polovicu by mali tvoriť kyslejšie druhy (napríklad ríbezle).

Ovocie najprv dôkladne umyjete a potom ho nakrájajte na menšie kúsky. Ak používate hrušky či jablká, tak ich nemusíte dokonca ani šúpať. Vo väčšej mise spolu zmiešate nakrájané ovocie, cukor, olúpaný citrón nakrájaný na kúsky, primerane korenia. Podľa chuti môžete práve tu pridať alkohol. Rúru predhrejete zhruba na 220 °C (180 - 220 °C podľa vašej rúry). Až zmes dôkladne premiešate, môžete presypať do hlbšieho pekáča a rovnomerne rozprestrieť. Pekáč dajte do rúry a za občasného miešania pečte, kým ovocie nepustí šťavu. To by malo trvať zhruba 30 - 45 minút, čo je veľmi orientačný čas a preto priebeh pečenia musíte často kontrolovať.

V medzičase si môžete pripraviť poháre, ktoré potom horúcou zmesou naplňte a po uzavretí (zaviečkovaný) obráťte na päť minút hore nohami.

Teraz už si môžete užívať lahodnú chuť pečeného čaju, ktorý prevonia aj váš dom. Na jednu porciu postačí 1 - 4 lyžice tejto zmesi. Zmes potom len zalejete horúcou vodou. Na dne hrnčeka na vás bude čakať ešte ďalšie odmena v podobe kúskov ovocia. J

Bylinkový čaj

Ak pestujete vlastné bylinky, máte zaiste nejednu veľkú výhodu. Bylinkárska sezóna síce skončila, ale nastáva doba, kedy tohtoročnú úrodu môžete spracovať. Navyše môžete tiež úspešne bojovať v chladnom období s prechladnutím, a to práve pomocou bylinných nálevov (hovorovo čajov). Všetky bylinky majú úžasné účinky na všelijaké zdravotné problémy, či už sú psychické či fyzické. Môžu pomôcť nielen pri nachladnutí, únave, dlhodobých migrénach, pri psychickej záťaži, ale aj vtedy, ak si chcete urobiť pred zimou očistnú kúru.

Pokiaľ si budete chcieť sami bylinné zmesi namiešať, určite odporúčame poznať vlastnosti byliniek, ktoré budete miešať. Získate tým aj oveľa lepšie výsledky. Je tiež dobré sa dopredu zoznámiť s tým, aké majú jednotlivé bylinky chute, pretože nie všetky si môžu navzájom tzv. sadnúť. Ak požadujete iba liečivé účinky a chuť vás príliš nezaujíma, nemusíte sa týmito chuťovými kombináciami príliš zaoberať.

Pre lepšiu orientáciu sme uviedli niekoľko možných zdravotných komplikácií a k tomu zaradené bylinky podľa ich vlastností. Pre zostavenie zmesí väčšinou stačí niekoľko druhov byliniek a kombinovať možno aj naprieč rôznymi skupinami. Zásadné je, aby ste brali do úvahy váš zdravotný stav a prípadné alergény (medzi ktoré bylinky patria). Určité obmedzenia platia aj pre malé deti a tehotné ženy. Pokiaľ si použitím niektorých bylín nie ste úplne istí, poraďte sa so svojím lekárom. Bylinky rozhodne nenahrádzajú liečbu bežnými liekmi, ktoré vám predpíše lekár.

Pokiaľ vás trápi prechladnutie, môžu vám pomôcť nasledujúce bylinky:

  • Baza čierna, pamajorán obyčajný, rumanček pravý, skorocel kopijovitý, levanduľa úzkolistá, lipa srdcovitá, materina dúška úzkolistá, medovka lekárska, nechtík lekársky, podbeľ lekársky, ruža šípová, šalvia lekárska, yzop lekársky.


Proti chrípke a ďalším virózam
vám pomôžu:

  • Baza čierna, pamajorán obyčajný, rumanček pravý, žihľava dvojdomá, lipa srdcovitá, mäta, materina dúška úzkolistá, nechtík lekársky, podbeľ lekársky, ruža šípová, rebríček obyčajný, šalvia lekárska.


Čistiace účinky
majú:

  • Jahoda obyčajná, skorocel kopijovitý, žihľava dvojdomá, nechtík lekársky, púpava lekárska, ľubovník bodkovaný.


Pôsobia proti zápalom:

  • Baza čierna, divozel veľkokvetý, rumanček pravý, jahoda obyčajná, skorocel kopijovitý, alchemilka obyčajná, levanduľa úzkolistá, mäta, materina dúška úzkolistá, nechtík lekársky, ruža šípová, rebríček obyčajný, saturejka horská, šalvia lekárska, ľubovník bodkovaný.


Na depresiu a únavu
zaberajú:

  • Pamajorán obyčajný, rumanček pravý, lipa srdcovitá, medovka lekárska, rozmarín lekársky, ľubovník bodkovaný.


Pre dobrý spánok či proti nespavosti:

  • Baza čierna, divozel veľkokvetý, rumanček pravý, levanduľa úzkolistá, majorán záhradný, materina dúška úzkolistá, medovka lekárska.


Pre pokojné nervy
skúste:

  • Bazalka pravá, rumanček pravý, levanduľa úzkolistá, majorán záhradný, mäta, medovka lekárska, nechtík lekársky, ruža šípová, ľubovník bodkovaný.


Recepty na bylinné nálevy

Nakoniec vám tu uvedieme niekoľko receptov, ktoré vám pomôžu od rôznych neduhov. Samozrejme najjednoduchším variantom je, natrhať čerstvé bylinky, nechať niekoľko minút lúhovať a potom scediť. Ak však čerstvé bylinky už nemáte, môžete využiť sušené. Dávkovanie je uvedené pre klasický hrnček - teda 0,3 l.

Ak vás trápia kašeľ či priedušky, určite vám pomôže bazový čaj, ktorý pomáha aj pri chrípke, angíne, bronchitíde, nádche a zápale dutín.

bezovy-caj

Do šálky nasypte 2 lyžičky sušeného bazového kvetu, zalejte vriacou vodou, nechajte 10 minút lúhovať a následne sceďte. Výhodou bazového čaju je, že má sám o sebe sladkú chuť a nie je teda potrebné ho dochucovať.

Ak trpíte nespavosťou, zaručene vám pomôže medovkový čaj, ktorý ďalej pomáha aj pri žalúdočných a črevných neurózach, zabraňuje nadúvaniu a pozitívne pôsobí na srdcovú arytmiu.

Vriacou vodou zalejete 1 - 2 lyžičky medovky a necháte 15 minút lúhovať. Po scedení môžete čaj prisladiť medom, sirupom alebo i stéviou.

Tip: Upokojujúce kúpeľ si užijete tak, že trochu odvaru z medovky pridáte aj do vane. Čerstvý list medovky slúži aj ako preventívny prostriedok proti oparom pery. 

Trápi vás nervozita, stres či únava? Urobte si ľubovníkový čaj, ktorý okrem iného podporuje aj krvný obeh, pomáha pri alergiách (vďaka kvercetínu) a celkovo pôsobí hojivo a dezinfekčne.

trezalkovy-caj

Z ľubovníka možno pripraviť nielen nálev, ale aj odvar. Nálev je vhodnejší pre domáce použitie a jeho príprava trvá kratší čas. Vriacou vodou prelejte 2 lyžičky ľubovníka a nechajte 15 minút odstáť. Po scedení ešte teplý čaj vypite.

Ak máte problémy s trávením alebo žalúdkom, pomôže vám myšochvostový čaj. Ten ďalej pomáha pri žalúdočných kolikách, nechutenstve, hnačkách a nadúvaní. Ďalej je vhodný ako podpora liečby zápalov močových ciest alebo utišuje kašeľ.

Zalejte 1 lyžičku rebríčka horúcou vodou a nechajte 15 minút lúhovať v zakrytej nádobe. Rebríček sa nesmie variť vo vriacej vode. Až scedíte, vypite nálev ešte teplý a ideálne pred jedlom.

Tip: Ak máte citlivé zuby, pomôže vám, ak vypijete myšochvostový čaj za studena.

Harmančekový čaj pomôže pri nachladnutí aj horúčkach. Harmanček ďalej pomáha pri liečbe zápalov a podráždení pokožky alebo sliznice. Tiež ho môžete použiť ako ošetrenie povrchových praskliniek na koži, pomliaždenín, omrzlín.

heremankovy-caj

 

 

Vriacou vodou zalejete 1,5 lyžičky harmančeka a necháte 10 až 15 minút odstáť, potom scedíte. Pite ho teplý, ideálne po jedle a vždy si pripravte čerstvý.

Na problémy dýchacieho ústrojenstva, pľúcne ochorenia a nadúvanie je zase vhodný čaj z oregana (pamajorán). Má priaznivý vplyv na duševné rozpoloženie človeka a ďalej pomáha pri infekčných chorobách, ochoreniach tráviacej trubice, obličiek, pečene, dýchacie sústavy (prevažne astmy).

Zalejte 1,5 lyžičky pamajoránovej vňate vriacou vodou a nechajte 10 minút lúhovať. Opäť čaj pite ešte teplý.

Na bolesť v krku zaberá čaj z lipového kvetu, ktorý ďalej pomáha pri kašli a zahlienení, pri žalúdočných kŕčoch a črevnej kolike, ďalej proti reumatizmu a horečnatých ochoreniach dýchacích ciest.

Do sklenenej nádoby (ideálne z varného skla) nasypte posekané sušené kvety, zalejte vriacou vodou a nechajte 15 minút lúhovať. Po scedení môžete podávať s medom.

Ak trpíte na bolesti hlavy, uľaví vám šípkový čaj. Ten ďalej pomáha pri únave, nachladnutí, zvyšuje odolnosť proti infekcii a prečisťuje močové cesty.

sipkovy-caj

Namočte šípky cez noc v studenej vode a nasledujúci deň varte 10 minút. Po uvarení zmiešajte s citrónovou šťavou a ochuťte medom. Pite iba teplý, studený stráca účinok.

Ak trpíte akné, pomôže žihľavový čaj. Ten ďalej pomáha pri pálení záhy, upokojuje boľavé kĺby a infekcie močových ciest. Zmierňuje zápalové reakcie pri ekzéme či iných kožných vyrážkach a pri vylučovaní nadbytku tekutín z organizmu. V neposlednom rade zmierňuje alergické príznaky u sennej nádchy a môže zoslabovať prostatickej ťažkosti.

Natrhajte špičky mladej žihľavy (cca 2 hrnčeky), dajte ich do sklenenej nádoby, prelejte vriacou vodou a nechajte stáť 20 až 25 sekúnd. Užívajte ráno, ideálne pol hodiny pred raňajkami. 

Ak vás trápia kŕče, menštruačné bolesti či zápach z úst, pomôže čaj z materinej dúšky. Ten ďalej zaberá aj na suchý a dráždivý kašeľ (predovšetkým u detí) a skvele rozpúšťa hlieny - je to teda ideálny pomocník na zahlienené priedušky. Pomáha pri bolestiach hlavy, upokojuje a zaručuje príjemný spánok. Ako bonus tiež pomáha pri odvykaní od fajčenia.

Do sklenenej nádoby nasypte sušenú vňať materinej dúšky, zalejte vriacou vodou, nechajte 10 minút lúhovať a potom preceďte do vyhriatych šálok. 

V prípade, že trpíte na nevoľnosť, oslabenú imunitu či časté štikútanie, mal by pomôcť mätový čaj. Mierni zažívacie ťažkosti z tučných jedál, stimuluje tvorbu žlče a tráviacich štiav, pomáha pri prechladnutí a tiež tlmí menštruačné bolesti. Mäta tiež pomáha pre osvieženie dychu a možno ju použiť ako obklad na koži, vyrážku alebo iné drobné poranenia.

Otrhajte a operte lístky mäty, ktoré položte do kanvice, nalejte vriacu vodu a nechajte prejsť varom. Kanvicu zakryte a nechajte 15 minút odstáť. Nápoj môžete aj s mätovými lístkami naliať do pohárov.

Biely čaj pomáha ako prevencia proti kardiovaskulárnym chorobám či rakovine. Ďalej pomáha v boji proti baktériám a vírusom, znižuje vysoký krvný tlak či hladinu cholesterolu. Prospieva srdcu, zlepšuje imunitný systém človeka, zabraňuje predčasnému starnutiu a udržuje ľudské telo v dobrej kondícii.

bily-caj

Čaj pripravíte z 2  -3 čajových lyžičiek sušených lístkov, zalejete čerstvou vodou, ktorú ste ohriali maximálne na 80 stupňov. Čaj prikryte a nechajte lúhovať 3 až 5 minút. Čaj pite ideálne nesladený.

Či už si pečený či bylinkový čaj sami pripravíte, alebo zvolíte kupovaný variant, veríme, že si ho skvele vychutnáte. Ak ste zvolili bylinný čaj ako zbraň proti niektorým zdravotným ťažkostiam, prajeme skoré uzdravenie.

Na zdravie!

Team Od Suseda