CROPAID - ochrana proti mrazu

blog-cropaid

Tí, čo o ňom počuli, už ho majú. Tí, čo o ňom ešte nepočuli, po prečítaní tohto článku zistia, že už ho dávno potrebujú.

Čo vlastne Cropaid je? Cropaid je celosvetovo patentovaný produkt, ktorý vďaka svojim unikátnym vlastnostiam chráni rastliny proti mrazu, a to až do -7°C. Ako bonus obsahuje viac než 60 minerálnych živín, ktoré v kombinácii s unikátnou formulou zlepšujú čerpanie živín, a tým zvyšujú celkovú úrodu a jej kvalitu. Je vhodný pre všetky druhy rastlín od sadbového ovocia cez papriku a obilniny až po kvetiny či malé kríky a stromy.

Ako Cropaid funguje?

Po jeho aplikácii do rastlín cez prieduchy, lencitely a korene vniknú enzýmy a minerály. Enzýmy následne indikujú v rastline produkciu ich vlastných proti mrazových bielkovín (AFP) a proti mrazových aminokyselín (AAA). To pomáha rastlinám chrániť sa pred poškodením chladom a mrazom.

Vedľa zvýšenia obranyschopnosti voči mrazu sa vo vnútri rastliny zároveň zvýši fotosyntéza a osmotický tlak. Baktérie pokračujú v aktivite v rastlinách aj v pôde, extrahujú minerály zo vzduchu a pôdy, aby poskytli viac výživy rastlinám. Tieto proteíny rastliny spotrebujú a zakonzervujú do toho, čo potrebujú - napríklad viac cukru, vitamínov, olejov či proteínov.

Cropaid je teda nie len účinná ochrana proti mrazu, ale zároveň výborný pomocník pre zvýšenie kvality a produkcie rastlín. Odolnosť rastlín proti chladu a mrazu sa zvyšuje aj v skleníku či fóliovníku. V prípade, že máte zavedené skleníkové vykurovanie, sa vám zníži nutnosť ho vykurovať. Ušetríte teda za spotrebovanú energiu.

V prípade, že Cropaid aplikujete do pôdy, znížite tým úroveň jej pH. Baktérie Thiobacillus spp na seba pútajú vzdušný dusík do pôdy - takto dokážu upútať 60 - 80 kg čistého dusíku na 1 hektár ročne.

Ako aplikovať postrek?

Cropaid sa aplikuje jemným postrekom na celú listovú plochu - využívate 0,5% roztok (Cropaid : voda = 1:200). Pre najlepší účinok použite pri riedení vodu, ktorá nebude obsahovať chlór. Pokiaľ ju nemáte k dispozícii, nechajte vodu odstáť, a až bude hladina chlóru na minime, môžete Cropaid zmiešať v nádobe. Voda by mala mať ideálne hodnotu pH 5 - 6,5 (slabo kyslú). Pokiaľ máte k dispozícii vodu, ktorá má pH nad 7, môžete pridať kyselinu dusičnú, fosforečnú alebo sírovú a docieliť tak hodnoty pH 6 - 6,5. Prípadne môžete použiť Cropaid do roztoku pre kvapkové závlahy. Koncentrát Cropaid má hodnotu pH 1,9 - 2,1, a pokiaľ ho použijete spoločne s pesticídmi, odporúčajú odborníci znížiť pH postrekovej kvapaliny pod hodnotu 7, aby sa vám emulzia nezrazila a nedošlo tým k blokáde postreku. 

Pre jeho aplikáciu by mali byť priaznivé poveternostné podmienky, podobne ako u aplikácie pesticídov a hnojív postrekom, ďalej by pri jeho aplikácii nemalo aspoň 6 hodín pršať. A pokiaľ chcete docieliť, čo najlepšiu ochranu proti mrazu, je optimálne aplikovať 2 dni pred chladným alebo mrazivým obdobím. Pokiaľ tento termín z nejakého dôvodu nestihnete, považuje sa za najneskoršiu účinnú aplikáciu ošetrenie do 6 hodín pred mrazom. V tomto prípade však hrá dôležitú rolu stav rastliny a vplyv počasia. Pokiaľ možno, neaplikujte postrek na rastliny, ktoré už vystavené mrazu sú. Najvhodnejšia teplota pre aplikáciu je aspoň 12 °C vo fóliovníku či skleníku a nad 9 °C vonku. Účinok postreku trvá zhruba 15 dní.

Pozrite sa na Cropaid v akcii! Na nasledujúcom videu môžete vidieť Cropaid v akcii - obe rastliny boli umiestnené do chladiacej komory a vystavené mrazu. Jedna z rastlín bola ošetrená postrekom Cropaid, druhá nie. 

Ako najlepšie aplikovať na jednotlivé druhy rastlín 

Jahody

Pred výsadbou namočiť semená/sadenice do roztoku (450 ml Cropaid NPA, ktorý zriedite 100 litrami vody). Aplikuje sa 7. a 17. deň po výsadbe, a akonáhle začnú rozkvitať, mal by sa postrek aplikovať po celej rastline. Pokiaľ je zvýšené riziko chladu a mrazu, odporúča sa opakovať postrek každý 7-15 dní a pokiaľ iba chcete zvýšiť ich výnosnosť či kvalitu môžete aplikovať každých 15 dní.

Jablká a hrušky

Tieto typy ovocných stromov by ste mali po prvý krát ošetriť hneď po opadaní lístia na jeseň. Druhú aplikáciu k ochrane pred mrazom by ste mali vykonať, keď sa pupene menia na kvety či malé plody. Pre aplikáciu behom jari je dôležité sledovať predpovede počasia, aby bol Cropaid aplikovaný najneskôr dva dni pred mrazom a jeho účinok bol tak čo najväčší. Použite roztok 500 ml Cropaid, ktorý zriedite so 100 litrami vody. Pokiaľ chcete zvýšiť po jarných mrazoch ich kvalitu a schopnosti vstrebávať minerály, odporúča sa aplikovať každé 2-3 týždne.

cropaid-ochrana-proti-mrazu3

Višne, nektárinky a marhule

Pre tieto plodiny sa odporúča použiť roztok 500ml Cropaid so 100 litrami vody pre všetky aplikácie. Prvú aplikáciu by ste mali vykonať na jeseň hneď po opadaní lístia, ďalšiu by ste mali vykonať na jar, až začnú rásť pupene. Nasledujúca aplikácia bude v dobe kvitnutia a pre najlepší účinok aplikujte aspoň 2 dni pred očakávaným chladom alebo mrazom.

Slivky

Ako už sme zmienili vyššie, niektoré typy ovocných stromov by mali byť ošetrené po prvý krát hneď po opadaní lístia na jeseň. Druhá aplikácia k ochrane pred mrazom by sa mala vykonať, až sa pupene zmenia na kvety a mladé plody. Najlepší účinok má aplikácia Cropaid 2-3 dni pred mrazom. Použitie: 500 ml Cropaid NPA zriediť so 100 litrami vody. Pre lepšiu kvalitu úrody a schopnosť vstrebávať minerály, sa odporúča aplikácia každý 14-20 dní.

Vinná réva

Prvú aplikáciu vykonajte na jeseň ihneď po opadaní všetkých listov. Ďalšie aplikácie vykonávajte na jar, až vyrašia pupene. Pre zlepšenie kvality úrody aplikujte každých 15-20 dní. Používajte roztok 500 ml Cropaid so 100 litrami vody.

Orech

Pokiaľ chcete ochrániť orechy pred mrazom, odporúčame aplikáciu na jar, akonáhle začne kvitnúť. Pokiaľ je riziko mrazu, aplikujte 2-3 dni predom a zhruba každých 14 dní. Pre zvýšenie kvality úrody a schopnosti vstrebávať minerály sa odporúča aplikácia každé 2-3 týždne.

Kiwi

Pestujete kiwi? Aj tie môžete chrániť. K ich ochrane pred chladom a mrazom aplikujte dva krát na jeseň po 15-20 dňoch. Na jar aplikujte raz a to akonáhle sa začnú objavovať pupene. Aplikácia by sa mala vykonávať behom kvitnutie. Pokiaľ chcete zvýšiť príjem minerálov aj úrodu, aplikujte každých 15-20 dní. Použite 500 ml Cropaid NPA zriedeného 100 litrami vody.

Citrusové plody a neopadavé ovocné stromy

Na jeseň sa aplikuje raz behom rastu rastliny. Pri riziku jarných mrazov sa odporúča aplikácia každých 14 dní, zároveň najneskôr týždeň pred zberom. Odporúčaný roztok je 500 ml Cropaid na 100 litrov vody.

Paradajky, baklažán a čierne korenie

Tieto rastliny je potreba ošetriť už ako semená. Semená by mali byť pred výsadbou ošetrené roztokom 500 ml Cropaid so 100 litrami vody na suchej podložke, potom nechajte semená usušiť a dobre ich premiešajte. Ďalší postrek aplikujte, pokiaľ je mráz a pre zvýšenie kvality úrodu a udržaní ochranných účinkov, aplikujte postrek každých 14 dní.

Hlávkový šalát

Prvá aplikácia by mala byť vykonaná po vyklíčení semena, ďalšie postreky aplikujte 2-3 dni pred príchodom mrazu. Používajte roztok (450 ml Cropaid na 100 litrov vody) každých 15-20 dní.

Mrkva, paštrnák

Prvé ošetrenie sa aplikuje už pred výsadbou. Rozložte semená na suchú podložku a postriekajte ich, pred samotnou výsadbou ich nechajte usušiť a dobre premiešajte. Ďalšiu aplikáciu vykonajte pri nebezpečí chladu a mrazu 2-3 dni vopred. Po zvýšení kvality úrody a udržaní ochranných účinkov môžete opäť aplikovať postrek každých 14 dní. Používajte roztok 500 ml Cropaid na 100 litrov vody.

Fazuľa, hrach a cícer

Už pred výsadbou by mali byť semená ošetrené roztokom (450 ml Cropaid NPA na 100 litrov vody). Druhú aplikáciu by ste mali vykonať pred začiatkom mrazov. Pre zlepšenie úrodnosti rastlín aplikujte každých 14 dní.

Hlúboviny

Aj tieto rastliny by ste mali ošetriť ešte pred tým, než ich zasadíte do pôdy. Pre aplikáciu na listy môžete použiť jemný rozprašovač, tým zaistíte lepšie vstrebávanie. Pokiaľ chcete zvýšiť kvalitu úrody a schopnosť vstrebávať minerály, odporúča sa aplikácia každých 15-20 dní.

Zemiaky

Cropaid využijete už pred výsadbou zemiakov. Odporúča sa namočiť zemiakovú hľuzy v roztoku (450 ml Cropaid NPA na 100 litrov vody) alebo ich postriekať jemným aerosolom. Ďalšiu aplikáciu vykonáte už po výsadbe, kde by ste mali vykonať postrekom na celé listy hneď, akonáhle začnú rásť. Pokiaľ sú mrazy, mela by byť aplikácia opakovaný každých 7-10 dní.

Pšenica, jačmeň, žito, ovos

Ešte pred výsadbou rozložte semená na suchú podložku, postriekajte, nechajte usušiť a dobre premiešajte. Druhý postrek aplikujte pri vyklíčení rastlín a tretí v období kvetu.

Cukrová trstina

Pred vysadením semien by mali byť umiestnené na suchú a čistú handričku a postriekané 500 ml Cropaid NPA zriedeným 100 litrami vody. Pred výsadbou dobre premiešajte a vysušte. Druhá aplikácia by mala byť vykonaná po vzniku, pokiaľ existuje nebezpečenstvo chladu a mrazu behom jari. Pokiaľ riziko pokračuje, použite jeden krát týždenne. Ak chcete zlepšiť výťažnosť a kvalitu, pokračujte v používaní každých 15 dní.

Rezané kvetiny

Rovnaký postup u otvorených priestorov alebo skleníkov, kde je riziko mrazu a chladu. Odporúča sa v každej fázy rastu aplikovať roztok Cropaid (450 ml Cropaid NPA zriedený so 100 litrami vody) pomocou jemného postreku cez celé listy. Taktiež sa odporúča urobiť najprv na rastliny test - v prípade, že zmenia farbu, nestriekajte pupene a kvety. Cropaid zároveň predlžuje životnosť rezaných kvetín za predpokladu, že voda vo váze je tiež roztok Cropaidu tak, jak je uvedené vyššie a pokiaľ vykonávate postrek každých 15 dní.

cropaid-ochrana-proti-mrazu1

Rastliny v kvetináčoch (domáce aj vonkajšie)

Môžete ich chrániť pred poškodením od mrazu alebo minimalizovať ich poškodenie na minimum tým, že zmiešate 500 ml Cropaid NPA so 100 litrami vody a rozstriekate ako jemnú hmlu všetkým rastlinám v kvetináči. Tento postrek zlepšuje nielen ich vzhľad, ale aj životnosť. Aplikáciu môžete vykonávať každých 15 dní.

Či už Cropaid používate pravidelne alebo po prečítaní článku o jeho kúpe uvažujete, v oboch prípadoch je samozrejme k dispozícii na našom e-shope. A hneď potom, čo vašu úrodu ošetríte, neváhajte si prečítať aj ďalšie články na našom blogu.


 

Tím Od Suseda