Kovaný rošt do ohniska – recenzia

 Doba čítania: 1–2 minúty
Recenzovaný produkt: Kovaný rošt do ohniska - stredný

hodnoceni-rosty-ohniste-sk

Rošt do ohniska a ohniska je skvelým pomocníkom, ktorý prispieva k lepšiemu horeniu dreva tým, že sa k drevu ľahko dostáva vzduch. Vďaka roštu sa vyhnete tzv. dehtovaniu dreva a navyše je konštruovaný tak, že cez medzery v ňom prepadávajú spálené uhlíky a rošt sa tak "nezapchá". Jeden v Česku ručne kovaný si v tomto článku zrecenzujeme.

Prvé dojmy po doručení

Rošt, ktorý bol doručený štandardnou balíkovou prepravou o 2 dni od objednania, bol zabalený do kartónu a strečovej fólie (pozri fotografiu nižšie). Balenie je určite dostatočné aj vzhľadom na to, že pri rošte nehrozí pri preprave takmer žiadne poškodenie. Na prvý pohľad som ocenil aj fakt, že konce jednotlivých prútov sú opracované, aby nedošlo k porezaniu o ostré hrany.

Kovaný rošt do ohniště a grilu

Materiál a konštrukcia

Kovaný rošt do ohniska je vyrobený z oceľových prútov (cca 10 x 10 mm), a to ako samotný rošt, tak aj jeho nožičky. Ide o surovú oceľ, ktorá nie je lakovaná ani ošetrená, čo však vzhľadom na účel roštu dáva zmysel. Medzery medzi prútmi nie sú síce úplne zhodné na celej ploche roštu, ale všetky sa pohybujú okolo 1,5 mm.

kovane-rosty-blog

Recenzovaný rošt je strednej veľkosti (60 x 40 cm), dostupný je však ešte malý rošt (30 x 40 cm) a veľký rošt (80 x 60 cm). Kolega zháňal atypickú veľkosť, ale bohužiaľ individuálna úprava rozmeru nie je pri odbere 1 kusu možná. Pri rozmere tiež myslite na to, na ktorej strane sú zahnuté konce prútov, pretože tie je dobré mať orientované tak, aby boli po stranách ohniska. Nožičky sú pri strednej veľkosti cca 15 cm – tie sú pre mňa príliš dlhé, preto som sa rozhodol ich skrátiť.

Výhodou je, že rošt môžete premiestňovať a použiť ho tak na viacerých miestach – v mojom prípade nájde využitie v ohnisku krbovej vložky i v záhradnom krbe a záhradného ohniska. Keď už sme pri tom ohnisku – hlavne na rošte negrilujte mäso (ako to napadlo moju ženu), nejedná sa o grilovací rošt :)

kovane-rosty-blog-2

Čo sa mi páči
Český výrobok
Viacúčelové použitie
Ručne kované z kvalitného materiálu
Stojí za zváženie
Dostupné iba 3 základné rozmery