Záhradné kŕmidlá a búdky tradične i netradične

 

Zimné obdobie pre záhradkárov predstavuje čas relatívneho pokoja. Lenže nejde vždy len o kvety, záhony a stromčeky... Na záhrade existuje aj iný život, ktorý si zaslúži trochu pozornosti nielen v tomto období. Preto sa v dnešnom článku budeme venovať vtáčím obyvateľom našich záhrad, predovšetkým ich príbytkom a tiež kŕmidlám.

Vaša malá snaha totiž pre vtáčiky znamená veľmi cennú pomoc. Zvlášť v období zimy totiž nie je dostatok semien ani bobúľ a hmyz je schovaný. Preto tak operencom môžete mnohokrát zachrániť život.

Hoci by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že na prikrmovaní vtákov sa nedá nič pokaziť, opak je pravdou. Aj v tomto prípade totiž existujú isté pravidlá, ktoré by sa mali dodržiavať.

Jedno z nich hovorí, že ak sa raz rozhodnete vtáčikom dávať kŕmenie, nemali by ste s tým prestávať. Vtáky si totiž veľmi rýchlo zvyknú na taký servis a ak im ho znova nedoprajete, stratia veľké množstvo energie pri hľadaní inej obživy.

krmitko2

Dôležité je tiež myslieť pri umiestňovaní kŕmidla na to, že vtáky sú častou korisťou napríklad mačiek. Ideálne je teda kŕmidlo vo výške nad 1,5 m a dostatočne vzdialené od stromov či plotov.

Čo sa jedla pre operencov týka, predovšetkým myslite na to, že by sa k vtákom nemalo dostať solené či korenené jedlo, tiež pokazené jedlo, ale aj pokrmy z kysnutého cesta im nebudú robiť dobre.
Vtáky naopak uvítajú olejnaté semená alebo tuk, čo im dodá dostatok energie na prečkanie zimy. Niektorým z nich sa zavďačíte aj mäsom, či už vareným, čerstvým alebo zamrznutým.

Tip na netradičné kŕmidlá alebo kŕmidlá, ktoré budú plniť dobrý účel a zároveň budú ozdobou vašej záhrady:

  • Takéto kŕmidlo môžete vytvoriť napríklad z tekvice. Polovicu tekvice vydlabte a zaveste na špagát. Do rozohriateho tuku potom nasypte zrno a semienka a vzniknutou zmesou naplňte "tekvicovú misku".
  • Ďalším skvelým a originálnym nápadom je kŕmidlo v špirále. Stačí iba drôt zmotať do špirály (použiť k tomu môžete napríklad pohár) a na oboch koncoch vytvoriť háčik. Do priestoru vo vnútri špirály vložte lojové gule, na spodnú časť háčika zaveste ovocie a netradičné kŕmidlo je pripravené na zavesenie kamkoľvek, kde sa vám to zrovna hodí.
  • Nejeden sused potom ocení tiež kŕmidlo z obyčajného pohára na zaváranie, varešky a prebytočného kusu látky. Pozor však na spôsob uviazania - pre lepšiu stabilitu odporúčame uviazať pohár na dvoch miestach.

krmitko1

Vtákom však nemusíme pomáhať len krmivom v kŕmidlách, pomoc im poskytnú tiež príbytky v podobe vtáčich búdok.

Aj takú drevenú vtáčiu búdku si môžete sami vyrobiť. Dôležité je pritom dbať na rozmery a vzhľad búdky. Dosky by mala byť hrubé aspoň 2 cm, aby ľahko nedochádzalo k prehriatiu alebo naopak prechladnutiu búdky. Vnútro búdky nesmie byť lesklé ani nafarbené. Celá búdka by mala byť zostavená tak, aby do nej nemohlo zatekať - preto aj strieška musí presahovať a byť dostatočne zošikmená. Podstatným prvkom búdky je tiež vletový otvor, ktorého tvar však závisí na konkrétnom druhu vtáka.

Tip: Sýkorka belasá alebo uhliarka potrebujú guľatý otvor s priemerom 3 cm, zvislý oválny otvor zase bude vyhovovať sýkorke veľkej alebo vrabcovi domovému.

krmitka3

Veríme, že krásne kŕmidlo či búdka môžu vašu záhradu výrazne oživiť a ešte viac skrášliť. Predovšetkým v zimných mesiacoch nám navyše prítomnosť vtáctva môže robiť len radosť (na rozdiel od ich degustácie vašej úrody v letných mesiacoch ☺). Budúci týždeň sa budeme tešiť opäť na Susedov týždenník.

 

Team Od Suseda