Pieskové bazénové filtrácie

Na našom trhu sú 2 typy filtrov pre nadzemné bazény: pieskové filtre a kartušové filtre. Každý typ má svoje výhody a nevýhody. Pieskové filtre sú tradičné a efektívne, kartušové filtre sú ľahko udržiavateľné.

#ShowMore#

Ako vybrať filtráciu k bazénu?

Pri výbere filtrácie pre nadzemné záhradné bazény je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ktoré zaistia efektívne čistenie a údržbu vody vo vašom bazéne. Tu je niekoľko tipov, ako vybrať správnu filtráciu.

Veľkosť bazéna

Čím väčší bazén, tým silnejšia filtrácia bude potrebná. Skontrolujte kapacitu filtra v litroch za hodinu a porovnajte ju s objemom vášho bazéna. Výkon filtrácie by mal zodpovedať množstvu vody, ktoré je nutné prefiltrovať.

Voda v bazéne by sa mala kompletne prefiltrovať najneskôr raz za šesť až osem hodín. Pri zaobstarávaní bazéna si možno ľahko vypočítať, akú silnú filtráciu potrebujete, aby bol tento časový údaj splnený. Stačí si vydeliť objem vody v bazéne, výkonom filtrácie za hodinu. Ak má bazén objem vody 19 480 l a filtrácia výkon 5 678 l/hod., prefiltruje sa celý objem vody v bazéne za necelé štyri hodiny.

Pre menšie bazény s priemerom 3,05 – 3,66 m je vhodný minimálny prietok 3,5 – 4 m3/hod. Pre väčšie bazény je vhodný minimálny prietok 6 – 8 m3/hod.

Pieskový filter

  • Obsahuje vrstvu jemného piesku, ktorý funguje ako filtrujúce médium. Voda je čerpaná do filtra a prechádza pieskovou vrstvou. Počas prechodu pieskovou vrstvou sú voda a nečistoty oddelené. Nečistoty zostávajú zachytené v piesku, zatiaľ čo čistá voda je vrátená späť do bazéna.
  • Pieskový filter sa čas od času čistí procesom známym ako spätný oplach. Počas tohto procesu sa prúd vody obráti, čo umožňuje, aby nečistoty zachytené v piesku boli vypláchnuté von. Obvykle sa vykonáva pomocou riadiaceho ventilu na filtri.
  • Pieskové filtrácie majú síce vyššiu obstarávaciu cenu, ale ich údržba je celkom jednoduchá. Pred sezónou stačí vymeniť náplň. Používajú sa pri bazénoch nad 6000 l.