Najpredávanejšie skleníky roku 2023

blog-nejprodavanejsi-skleniky-2023-SK

Rok sa s rokom zišiel a tak prišiel čas na prehľad najpredávanejších skleníkov uplynulého roku 2023, ktorý je rovnako ako v predchádzajúcom roku zostavený na základe viac ako tisícky predaných skleníkov.

Rebríček je rozdelený na oblúkové a hranaté skleníky, pričom predané kusy sú vždy spočítané za jednotlivé značky či modelové rady, teda bez ohľadu na dĺžky skleníkov. Pri každom skleníku nájdete aj naše hodnotenie na základe recenzií od skutočných záhradkárov. Na záver uvádzame aj pomer obľúbenosti jednotlivých výplní, teda skla a polykarbonátu. Novo tiež pridávame prehľad obľúbenosti dĺžok skleníka.

Najobľúbenejšie oblúkové skleníky roku 2023

1. miesto: Záhradné oblúkové skleníky z polykarbonátu LEGI

top-umisteni-skleniky-legi

Hodnotenie: 94 %

Rovnako ako v minulom roku, aj tento rok vystúpili na najvyšší stupienok, teda na prvé miesto skleníky LEGI. Skleník LEGI sa teší dlhodobej obľube predovšetkým vďaka rúrkovej (joklovej) oceľovej konštrukcii s nadpriemerne vysokou odolnosťou proti vetru i snehu, jednodielnym oblúkom a čelám zvareným do jedného celku. Všetko uvedené má okrem vysokej odolnosti vplyv aj na rýchlosť a nenáročnosť montáže, ktorú navyše urýchlia akčné ponuky v priebehu roka, ktorých súčasťou je predmontáž polykarbonátu na čelá skleníka zadarmo. Skleníky LEGI uspokoja prevažnú väčšinu vašich požiadaviek na rozmer, pretože môžete vyberať zo šírok 2-4 metre a dĺžok 4-8 metrov.

Medzi najobľúbenejšie modelové rady patrili skleníky Estragon a Oregano, ktoré zvolil každý druhý nový majiteľ týchto skleníkov.

Značka LEGI má bohaté príslušenstvo ku všetkým záhradným skleníkom.

2. miesto: Záhradné oblúkové skleníky z polykarbonátu Gardentec Classic

top-umisteni-skleniky-garentec

Hodnotenie: 91 %

Aj pri druhom mieste nedochádza k zmene v obľúbenosti, a tak si striebornú medailu obhájili skleníku Gardentec Classic, ktoré sa v 6 mm verzii polykarbonátu označujú ako Gardentec Classic Profi. Keď už je reč o hrúbke polykarbonátu, tak mierne obľúbenejšia (54 % vs. 46 %) je spomínaná silnejšia, 6mm variant. Medzi hlavné výhody týchto skleníkov je 10 cm vysoká základňa, ktorá je súčasťou základného balenia, vzpery podporujúce odolnosť proti vetru i snehu či vyššiu izoláciu v dôsledku tesniacej gumy okolo čiel.

Na trhu sa môžete stretnúť aj s modifikáciou modelového radu - skleníky Gardentec Classic T. Písmenko "T" v názve značí, že sa jedná o rúrkovú (joklovú verziu). Rúrková konštrukcia navyše zjednodušuje a skracuje dobu montáže skleníka. Samotný vzhľad však zostáva zhodný. Rovnako ako základné verzie sú skleníky dostupné v šírke 3 metre av dĺžkach 2-8 metrov.

3. miesto: Záhradné oblúkové skleníky z polykarbonátu Gardentec Standard

top-umisteni-skleniky-garentec-f-2

Hodnotenie: 90 %

Na bronzovej pozícii sa tento rok umiestňujú skleníky Gardentec Standard, ktoré si majiteľa získavajú predovšetkým svojim netradičným vzhľadom, ktorý je možné označiť ako hybrid medzi oblúkovým a hranatým skleníkom. Práve vďaka uvedenému tvaru je výška skleníka nadpriemerných 2,45 m. Ďalším dôvodom obľúbenosti je aj fakt, že súčasťou základného balenia sú strešné okná (1 ks na 2 metre dĺžky skleníka). Skleníky sú široké 2,5 metra a sú dostupné v dĺžke 2-8 metrov. Samozrejmosťou je 10 cm základňa a vzpery, rovnako ako pri skleníkoch na druhom mieste.

Zaujímavosťou je, že skleníky Gardentec Standard sú nadpriemerne obľúbené vo variante so zosilneným 6 mm polykarbonátom, ktorý si zvolilo 75% majiteľov tohto modelového radu.


Najobľúbenejšie hranaté skleníky roku 2023 

1. miesto: Záhradný hranatý polykarbonátový skleník Gardentec F

top-umisteni-skleniky-garentec-f 

Hodnotenie: 95 %

Z minuloročného druhého miesta sa posunuli na prvé miesto na rok 2023 hliníkové hranaté skleníky Gardentec F. Skleníky sú osadené 6 mm polykarbonátom a samozrejmosťou sú strešné okná ako súčasť základného balenia (od modelu F3 vyššie). Skleníky sú prispôsobené na kotvenie do zeme aj na betónový základ. Pre oba varianty je lepšie skleník doplniť základňou (nutné dokúpiť). Hlavnými prednosťami skleníka Gardentec F sú predovšetkým precízne a pevné hliníkové profily s dôrazom na kvalitu a presnosť spracovania.

Najpredávanejším modelom je Gardentec F4 s rozmermi 2,3 x 3 metre, na druhom mieste sa potom umiestnil model F5 s rozmermi 2,3 x 3,4 metra. Všetky modely sú dostupné v dĺžkach 1,6-4,5 m (po 70 cm).

2. miesto: Záhradný hranatý polykarbonátový skleník VITAVIA TARGET, strieborný

 top-umisteni-skleniky-vitavia-target-2

Hodnotenie: 90 %

Na druhé miesto obľúbenosti oproti roku 2022 klesol hranatý skleník VITAVIA TARGET. Za poklesom stojí napríklad fakt, že dochádza k preferencii hrubšieho 6 mm polykarbonátu na úkor 4 mm verzie, ktorou je tento modelový rad osadený. Medzi výhody skleníka naopak patria eloxované hliníkové profily hrúbky 1,0 mm. Nespornou výhodou, ktorá sa prejaví aj na úspore financií, je prítomnosť základne z pozinkovaného oceľového plechu a strešných okien v základnom balení.

Najobľúbenejším modelom sa stal skleník VITAVIA TARGET 6200 s rozmermi 1,93 x 3,21 metra nasledovaný modelom TARGET 7500 s rozmermi 1,93 x 3,83 metra.

 


Sklo vs. polykarbonát v roku 2023

V roku 2023 v súboji obľúbenosti "sklo vs. polykarbonát" víťazí rovnako ako vlani polykarbonát. Skleníky z polykarbonátu tvorili 93 % všetkých predaných kusov, čo je nárast oproti roku 2022 (90 %).

Čo sa týka hrúbky polykarbonátu, obľúbenejšia verzia je silnejšia, 6 mm variant polykarbonátu, ktorý je osadený na 55% skleníkov. Tento pomer naďalej potvrdzujú nastolený trend z predchádzajúcich rokov, kedy dochádza k postupnému rastu obľuby silnejšieho 6 mm polykarbonátu na úkor 4 mm verzie. V roku 2022 predstavoval pomer 50/50.

Polykarbonát sa vďaka svojim vlastnostiam stal najobľúbenejšou výplňou pri skleníkoch. Aby si polykarbonát zachoval svoje vlastnosti a predovšetkým pôvodný vzhľad, je nutné sa oň riadne starať. Viac sa o rezaní, utesnení a starostlivosti o polykarbonát dozviete v našom článku.

Výsledky obľúbenosti skleníkov za rok 2022 nájdete v článku TU.


Ako zvoliť dĺžku skleníku?

Častou otázkou pri výbere skleníka je, akú zvoliť jeho dĺžku. Pokiaľ nie ste obmedzení možnosťami vašej záhrady, prinášame vám tento rok prvýkrát prehľad obľúbenosti jednotlivých dĺžok a jeho porovnanie s minulým rokom.

Rovnako ako predchádzajúci rok, aj tento rok je najobľúbenejšou dĺžkou skleníka 4 metre. V relatívnom porovnaní slze však sledovať rapídny nárast obľúbenosti u 6 metrových skleníkov, ktoré sú druhé najobľúbenejšie, ako aj u skleníkov dĺžky 8 metrov.

Pokiaľ sa rozhodujete medzi 4 a 6 metrami, z našej skúsenosti odporúčame voliť dlhší variant. Každý rok sa stretneme s množstvom otázok smerujúcich na možnosti dokúpenia predĺženia k 4 metrovému skleníku. Toto predĺženie je však finančne nevýhodné a zároveň jeho dodatočná montáž je časovo náročnejšia v porovnaní s montážou 6 metrového skleníka.


Či už ste začiatočník alebo skúsený záhradkár, výber skleníka je vždy potrebné starostlivo zvážiť. K dispozícii je mnoho tvarov, veľkostí a typov, ktoré výrazne rozširujú možnosti výberu, ale zároveň ich robia o niečo náročnejšími. Z tohto dôvodu sme pre všetkých našich susedov napísali článok so základnými kritériami, ktoré treba pri výbere zohľadniť.

banner-skleniky-sk

A ak by ste radšej prenechali pomoc s výberom na odborníkoch, neváhajte sa na nás obrátiť prostredníctvom kontaktov nižšie.

Telefón: 220 570 341

E-mail: info@odsuseda.sk