Plastový obrubník pre neviditeľné ohraničenie záhrady - použitie

Riešite oddelenie dvoch plôch na vašej záhrade? Vyskúšajte plastový obrubník, ktorý bude vašim skvelým pomocníkom, bez toho aby dokázal poničiť dokonalý vzhľad vašej záhrady. Obdiv si získa velice jednoduchou inštaláciou i demontážou tak u začínajúcich, ako aj u skúsenejších záhradkárov. Plastový obrubník je možné využiť v kombinácii s akýmkoľvek typom povrchu – bežný trávnik, štrk, zatrávňovacie tvárnice či betónová dlažba. Plastové obrubníky sú vo variante v tradičnej čiernej farbe dĺžky 1 meter a výšky 45, 60 a 80 mm. Kompletná ponuka na tomto odkaze.

Kotvenie

Plastový obrubník je nutné pri kladení postupne ukotvovať. Na výber je z dvoch možností – plastové a kovové klince. Plastové kotviace klince využijete predovšetkým pri kotvení do bežného podložia – napríklad do skyprenej zeminy. Oceľové kotviace klince naopak využijete na miestach, kde sa stretnete s hutnejším podložím – napríklad ílovité pôdy.

Pri usadzovaní rovného dielu plastového obrubníka vám postačia na 1 meter 3 kotviace klince. Pokiaľ však obrubník ohýbate a tvarujete, je vhodné diel ukotviť 6 kotviacimi klincami. Na jednom diely obrubníka dĺžky 1 meter je vždy 6 otvorov na klince. Do týchto otvorov pasujú oba typy uvedených klincov. Na zatlčenie klincov postačí obyčajné kladivo.

obrubnik+hreby-popis

Tvarovanie

Plastové obrubníky je vzhľadom na ráz záhradných plôch, záhonov či chodníkov nutné tvarovať. Pred samotným ohýbaním je nutné obrubník nastrihnúť, na to vám postačia klasické štiepačky alebo kombinačky, a následne môžete začať s tvarovaním. Jeden metrový diel obrubníka sa dá dokonca ohnúť dookola, pričom vznikne kruh s priemerom cca 32 cm. Tento tvar využijete napríklad pri ohraničovaní stromov.

Pre zvýšenie poddajnosti materiálu odporúčame obrubníky ponechať chvíľu na priamom slnku, ponoriť ich do teplej vody alebo ich nahriať teplovzdušnou pištoľou. Vo väčšine prípadov však nie je tento postup nahriatia v dôsledku vysokej flexibility potrebný.

banner-video-obrubniky-igel

Napájanie

Pokiaľ sa pýtate, akým spôsobom je možné jednotlivé metrové diely obrubníka spojiť, máme pre vás dobrú správu. Všetky obrubníky sú z každej strany vybavené zámkovým systémom, ktorý zaistí spoľahlivé a pevné spojenie. Spojenie prebieha jednoduchým zasunutím, ku ktorému nie je potrebná veľká sila a zvládne ho tak každý a každá z vás. Spojovací systém využijete aj vo chvíli, keď budete chcieť obrubník spojiť do kruhu.

Obrubník má pozdĺž celej dĺžky vytvorený žliabok na umiestnenie záhradnej hadice či kabeláže, ktorá sa vám vďaka tomu nekrúti a vy viete, kadiaľ presne ju v zemi na svojej záhrade vediete.

 

Súvisiace produkty

Okrem samotných obrubníkov a kotviacich klincov využijete pri pokladaní plastových obrubníkov aj záhradné textílie. K najčastejším typom patrí geotextília a netkané mulčovacie textílie. Textília slúži najčastejšie ako separačná vrstva, ktorá zároveň zabraňuje prerastaniu buriny. Textílie nepodliehajú plesni ani hnilobe. Záhradné textílie sa inštalujú pod obrubník a ich uchytenie je zaistené samotnými kotviacimi klincami cez obrubník. Záhradná textília oddeľuje spodnú vrstvu, ktorá je tvorená zeminou, a hornú vrstvu, ktorú tvorí najčastejšie mulčovacia kôra, okrasné kamienky, dlažba atď.

Reportáž v programe Polopatě na ČT1

Čo o neviditeľných obrubníkoch LEGI hovoria zákazníci

Plastové obrubníky používam už cca 10 rokov a zatiaľ som veľmi spokojná. Doteraz som nezaznamenala žiadne poškodenie obrubníkov, ani sa na nich nijako nepodpisuje zub času. Kosíme motorovou kosačkou ak poškodeniu okrajov obrubníkov nedochádza. Dajú sa výborne tvarovať. Za mňa 100% spokojnosť. (Jiřina W.)

Výborne sa s obrubníkmi pracuje. Bez prestrihania sú skutočne pevné a stabilné, s prestrihom sa dajú dobre tvarovať. Veľká spokojnosť. Využila som ich na olemovanie detského kútika na záhrade, ktorý je vysypaný okruhliakmi. Určite ešte niekde použijeme. (Lucia H.)

neviditelne-obrubniky_1