Výrobky do záhrady z recyklátu

blog-recyklat

Kto by nechcel mať nádherne vyzdobenú terasu alebo záhradu a súčasne si užívať funkčnosť výrobkov a zároveň robiť niečo pre lepšie susedstvo?

V snahe chrániť životné prostredie a primárne zdroje surovín sa jednou z ciest stalo využívanie recyklovaného odpadu a jeho následného spracovania v nové produkty.

Triedenie odpadu a recyklácia

Recyklácia je premena jednodruhového odpadového materiálu na znovu použiteľný materiál, ktorý je ďalej spracovávaný na nové výrobky. Nepleťme si preto pojmy triedenie odpadu s recykláciou.

Triedenie odpadu je spôsob rozdeľovania (triedenia) jednotlivých odpadových materiálov podľa povahy a druhu, s cieľom uľahčiť tak jeho ďalšie spracovanie – recykláciu.

Na Slovensku sa teda oddelene zbiera napr. kovy, bioodpad, elektroodpad, nápojové kartóny atď. V praxi sa jedná o zber odpadu do nádob, vriec, veľkokapacitných kontajnerov, v zberniach, zberných dvoroch a výkupniach a pod.

Na triedení odpadov nám naozaj záleží, a preto sme radi, že Slovensko pravidelne obsadzuje popredné priečky porovnávacieho rebríčka krajín EÚ. Pokiaľ aj vy chodíte s plastovým odpadom k žltému kontajneru, poteší vás, že každým rokom vzrastá recyklácia plastového odpadu a jeho následného pretvorenia na využiteľné produkty. Pokiaľ odpad nevytriedime, bude s veľkou pravdepodobnosťou uložený na skládku bez možnosti ďalšieho využitia.

Plasty a ich recyklácia

Plasty sú masívne využívané vo všetkých priemyselných odvetviach a to vďaka svojim vlastnostiam, ako je ich pružnosť, plasticita, dajú sa neobmedzene farbiť a sú cenovo dostupné. Navyše sú odolné voči vode, korózii, plesniam, chemickým látkam a majú tepelnoizolačné vlastnosti. Plasty sami o sebe neškodia, naopak, ak by sa obmedzila výroba zbytočného plastu, vyrábal by sa plast recyklovateľný, stal by sa udržateľným materiálom. Z hľadiska spracovania je dôležité plasty triediť, tým umožníme ich recykláciu. Plasty sa k nám tak môžu vrátiť v novej podobe. Nejde o to len recyklovať, ale dokázať recykláty prakticky a hlavne ekonomicky využiť.

Plastový granulát

Zrno, čiže plastový granulát, je vyrobený zo 100% recyklovaných zvyškových plastov a je ideálny pre hrubostenné a tenkostenné produkty. Je to teda základná surovina pre ďalšie spracovanie. Výrobky z neho sú pevné, ale zároveň pružné a hodia sa preto na výrobu záhradných lemov a komponentov na stavbu záhonov alebo kompostérov, ktoré vyrába napríklad spoločnosť Ecoo.

Gumový recyklát

Materiál získaný z automobilových pneumatík je skvelou druhotnou surovinou. Má niektoré vynikajúce vlastnosti, o ktoré by bola škoda prísť. Vyradené automobilové pneumatiky sú zbavené oceľovej výstuže a mechanicky rozdrvené na granulát rôznych veľkostí. Gumový granulát vyrobený z pneumatík je ďalej spracovávaný do požadovaných výrobkov. Vďaka minimálnej rozložiteľnosti je trvanlivý, inertný a pružný. Dokonale tlmí nárazy, vibrácie a je mäkký. Vďaka týmto vlastnostiam sa využíva pre celý rad potrebných výrobkov v domácnosti, záhrade a stavebníctve.

Jedným z výrobcov, je aj spoločnosť MultyHome, ktorá z gumového recyklátu vyrába záhradné dekoratívne obrubníky, dlažby a dekoratívne nášľapy do záhrady.schema-recyklovane-gumy-SK

Cirkulárna ekonomika

Niektorí spracovatelia plastového recyklátu idú ešte ďalej a ich výrobky sa dajú opätovne recyklovať, tým sa pomyselný kruh uzatvára a šetria sa zdroje primárnych surovín. 

Značka Ecoo

Jedným z výrobcov cirkulárnych výrobkov je značka Ecoo, ktorá sa rozhodla, že začne triedené plasty zmysluplne spracovávať a vdýchne im nový život. Ecoo recykluje všetky plasty, a to dokonca aj tie najťažšie recyklovateľné. Jedine tak sa dá zredukovať množstvo plastového odpadu na našej planéte!

Výrobky Ecoo

Kompostér z recyklovaného plastu s prírodným drevom je zložený z jednotlivých panelov, ktoré sa dajú ľubovoľne skladať a rozširovať podľa potreby. Na rozdiel od drevených kompostérov tento materiál nepodlieha hnilobe, škodcom, nemá triesky a nemusí sa udržiavať. Pokiaľ ho už nevyužijete, dá sa zložiť a použiť v ďalšom období.

Vyvýšený záhon z panelov Flexi má podobný systém skladacích dielov ako kompostér Ecoo. Vyvýšený záhon, ktorý sa dá rôzne modulovať podľa potreby a hodí sa všade tam, je ideálny pre miesta, kde nie je priestor alebo potrebný podklad. Po skončení pestovateľskej sezóny sa dá rozložiť a uskladniť pred ďalším využitím.

mceclip11

Vyvýšené záhony Ecoo Flex sú ideálne na pestovanie okrasných rastlín a kvetov, ale aj na pestovanie zeleniny. Materiál je pružný a dá sa pomocou kovových závaží vytvarovať do rôznych tvarov. To umožňuje pozmeniť vzhľad, pokiaľ sa vám ten súčasný už pozerá. Jeho zaujímavý dizajn vynikne na záhrade, terase alebo pred budovou.

Záhradné lemy sú vo forme pásky alebo plastových pásov. Rôzne dĺžky a výšky pásov umožňujú ich všestranné použitie. Dajú sa použiť ako neviditeľný obrubník alebo na vytvorenie vyvýšeného záhona. Bývajú veľmi pružné a vďaka tomu sa s nimi ľahko tvoria oblé alebo okrúhle lemovanie.

mceclip0-92

Značka MultyHome

MultyHome ročne spracuje až 2,5 milióna pneumatík, aby vytvorili ekologické aj funkčné produkty, ktoré vám budú dlho a dobre slúžiť na záhrade. Vďaka gume sú obrubníky, dlažby a nášľapy pružné, odolné za každého počasia vrátane extrémneho horúceho alebo extrémne chladného počasia a vstrebávajú vibrácie. V pôde sa nerozkladajú, nemusíte sa báť, že by ich zloženie akokoľvek ovplyvňovalo pestované rastliny alebo chované zvieratá.

Výrobky MultyHome

Obrubníky z gumového recyklátu MultyHome sú perfektné na oddelenie trávnikov, záhonov, záhradných ciest alebo miest na odpočinok. Vďaka pružnosti materiálu sa dajú dobre tvarovať do požadovanej krivky lemovanej plochy. Vyrába sa v niekoľkých farebných variantoch, dekoroch a šírkach. Využiť ich môžete aj ako ohraničenie gumovej dlažby.

EU5000078_Roman_Stone_GREY_ar1

Ohraničenie trávnatých plôch alebo záhonov má nielen dekoratívnu, ale aj praktickú funkciu. Záhradné ohraničenie sa používa na vytýčenie a jednoduchý prechod medzi chodníkom, cestičkou, trávnikom alebo záhonmi.

Gumová dlažba MultyHome je príjemná na dotyk, tlmí zvuky a vibrácie, ľahko sa čistí a nepôsobí chladne. Dlaždice majú široké využitie na terase, cestách, detských ihriskách, záhradných domčekoch a stajniach. Povrch je protišmykový a preto sa okrem iného výborne hodí aj k bazénom a pod vírivky.

mceclip6-4

Gumové nášľapy stačí umiestniť na požadované miesto na trávu, pôdu, piesok, kôru, štrk, dosky... Slúžia ako body na záhrade a používajú sa namiesto ciest a cestičiek. Pri ich inštalácii nemusíte robiť žiadne stavebné úkony je možné ich jednoducho „položiť“ na zvolené miesto.
mceclip7-3

Vďaka týmto výrobcom a ich prepracovaným výrobkom šetríte životné prostredie. Výrobky majú dlhú životnosť a keď vám doslúžia, dajú sa znova recyklovať.