Susedov záhradný kalendár - október

Ovocná záhrada | Zeleninová záhrada | Okrasná záhrada

susedov-kalendar-oktober


Október je mesiac, kedy sa pomaly lúčime s väčšinou kvitnúcich rastlín a príroda sa pomaly začína zafarbovať do jesenných farieb. V závislosti na teplote, je vhodné začať záhradu pomaly zazimovávať, s čím sme vám už poradili v predchádzajúcom diely. Zároveň je ideálny čas pre sadenie ovocných stromčekov. Zbierať môžete dozreté a vysievať ozimné druhy zeleniny.

Ovocná záhrada

Október v ovocnej záhrade je známy ako mesiac zberu úrody zimných odrôd jabĺk a hrušiek. Nepoškodené plody môžete skladovať debnách či prepravkách (nie však vo viac než dvoch vrstvách) v chladných podmienkach (ideálne pivnica). Ostatné plody, čo najskôr spotrebujte - napríklad na mušt, kompóty, džemy atď. Od polovice októbra až do prvých mrazíkov môžete vysadiť v podstate všetky ovocné stromy i kríky. Predtým musíte vysadiť len chúlostivé broskyne, a ak sa nachádzate v drsnejších klimatických oblastiach či vyšších nadmorských výškach, tak i marhule a orechy. Okrem jabloní, hrušiek, sliviek, čerešní, višní a orechov určite odporúčame pestovať aj menej obvyklé druhy - ako sú napríklad čučoriedky a kanadské brusnice, kivi, moruše, zemolez kamčatský, muchovník, figovník a aj liečivé kríky, ako je rakytník alebo hloh. Pre vysadenie stromčeka zvoľte také miesto, aby mal v budúcnosti dostatočný priestor do šírky aj do výšky. Odporúčaná vzdialenosť od plota býva okolo 5 metrov, a tým sa aj do budúcnosti vyvarujete prípadných sporov so susedmi.

jezkuv-zahradni-kalendar-rijen2

Ak stromy pred výsadbou namočíte na jeden alebo dva dni do vody, lepšie zakorenia. Do jám, ktoré máme pripravené už od septembra, najprv zatlčieme koly, ktoré by mali končiť pod prvými vetvami. Koly, ktoré ku stromčekom priviažete, ich budú chrániť pred poškodením. Ak nemáte záhradu oplotenú, obaľte kmene stromov pletivom, ktoré ich bude chrániť proti ohrýzaniu divokou zverou. V októbri by ste mali tiež zvážiť vyrúbanie starých a chorých stromov.

Tip: Pokiaľ sa nachádzate v lokalite, kde je úrodný a teplý kraj, môžete si koncom októbra založiť dokonca vinicu. Prípadne vysadiť aspoň niekoľko kríkov na chránené a teplé miesto.

Všade v prírode, sa už vďaka tohtoročnej rýchlej a teplej jari, hlási jeseň, a vysádzanie nie je jediným, čím by ste sa mali na vašej záhrade zaoberať. Popri dokončovaní zberu úrody zimného ovocia môžete urobiť čiastočný presvetľovací rez koruny. Odstránite choré, polámané a suché konáre, aj tie, ktoré korunu zahusťujú, rastú dovnútra koruny alebo sa križujú a pod. Staršie zdravé stromy, na ktorých je veľa vlkov, omlaďte. Ak začnete s jesennými výsadbami ovocných drevín, do záhradiek nevysádzajte vysokokmene a polokmene, lebo sa tam nehodia a neskoro plodí. Staršie výsadby všetkých ovocných drevín aj bobuľovín dôkladne pohnojte kompostom alebo hnojom a pôdu zrýľujte tak, aby ste nepoškodili korene. V prípade, že budete vápniť, vynechajte hnojenie maštaľným hnojom. To je najlepšie urobiť hneď, ako opadá lístie, ktoré dôkladne vyhrabte a skompostujte s vápnom.

Ovocné stromy tiež môžete ošetriť zimným postrekom, ktorý býva často prehliadaný a pokiaľ nebude mrznúť, môžete postrek opakovať aj počas zimy. Pokiaľ máte prehustené prerastené výsadby, budete musieť ovocné stromy presadiť - úspešne môžete stromy až 10 rokov staré. Pred vybratím stromu presvetlite korunu a odstráňte nadbytočný počet vetiev. Od polovice októbra je vhodný čas na výsadbu bobuľovín. Pre jesennú výsadbu sa hodia maliny, ríbezle, egreše, josta i čučoriedky. Kríky a stromčeky bobuľovín vysádzame najmenej tak hlboko, ako rástli v škôlke. Čierne a biele ríbezle vysádzame na vzdialenosť 2 - 2,5 m, čierne ríbezle a kríky egrešov 1,5 m. Ešte menšiu vzdialenosť stačí pre stromčekové egreše a ríbezle - 1,2 až 1,3 m. Všetky slabé a odumreté výhony odrežte v dolnej časti. Silnejšie výhony skrátime o tretinu na očko, ktoré smeruje von z kríka. Ďalej priebežne pretrhávajte plazivé černice a dvakrát plodiace maliny. Češte, trieďte a skladujte neskoré odrody jabĺk a hrušiek. Ak sú už nočné mrazy do -3 ° C, potom ovocie väčšinou nepoškodia. Nikdy však netrhajte zmrznuté plody, a ak chcete ovocie skladovať, zbierajte ho v rukaviciach - zabránite tým možným otlakom. Neskoro zrejúce ovocie neskladujte v rovnakom priestore s ovocím jesenným a zimné odrody skladujte v mrazuvzdornej pivnici, jesenné môžeme uchovať na povale či v nevykurovanej miestnosti.
 

jezkuv-zahradni-kalendar-rijen3

Zeleninová záhrada

V októbri zbierajte všetky druhy koreňovej (okrem zeleru, ktorý stále výdatne narastá), tekvicovitej, strukovitej, hlúbovej zeleniny a strukovín. Mali by ste ju nechať najprv uschnúť a až potom uschovať. Ak to u zeleru počasie dovolí, počkajte s jeho zberom až na november. Aj neskoré hlúboviny môžete nechať na záhone do novembra, najmä potom hlávkovú kapustu a hlávkový kel. Ružičkový kel, kel kučeravý a pór nechávajte v záhone až do jari. Ak ich ochránite proti mrazu, budete ich môcť čerstvé zberať celú zimu. Najlepšie je ich prikryť - pór silnou vrstvou suchého lístia a kel s kelom kučeravým provizórnou strieškou zakrytou suchou slamou, cez ktorú môžete dať igelit. Po zbere všetky prázdne zeleninové záhony zrýľujeme a pripravíme ich tak na ďalšiu sezónu. Premočenú pôdu môžete zľahčiť rašelinným substrátom, kompostom s väčším obsahom humusu alebo pieskom. Ak budete zarývať maštaľný hnoj, vyvarujte sa miest, kde plánujete pestovať hľuznaté a cibuľovité rastliny. Vedľa zberu bežnej zeleniny, môžete vysadiť ozimné druhy cesnaku a hlávkového šalátu, ktorý je potrebné vysadiť do zhruba 10 cm hlbokých brázd, aby bol chránený pred zimným vetrom.

Od polovice až do konca októbra je čas práve pre výsadbu cesnaku - vhodné sú hlbšie hlinito piesčité pôdy, ktoré sú dobre zásobené živinami a teplá, slnečná poloha. Pre jeho sadbu používajte dobre vyvinuté obvodové strúčiky, ktoré pred výsadbou moríme proti hubovým chorobám a živočíšnym škodcom - predovšetkým háďatku zhubnému. Nedovyvinuté rastliny hlávkového kelu a hlávkového šalátu môžete nechať dorásť na záhonoch, ale je potrebné ich chrániť proti prípadným mrazom netkanou textíliou. Môžete ešte vysádzať cibuľu šalotku, ktorá je zvlášť vhodná do podhorských oblastí (tu sa zle darí cibuli kuchynskej), a ktorá bude možno na jar vybiehať do kvetu. Saďte ju do radov vzdialených 30 cm a v riadkoch na 10 - 12 cm. Cibuľky musia v zemi pevne držať, takže nevadí, keď budú vysadené hlbšie. Počítajte s tým, že šalotku budete po prezimovaní žať ako zelenačku. Ďalej môžete vysiať koreňový petržlen a čierny koreň, ktoré vzídu zjari. Otužilé druhy zeleniny (zimný pór a špenát) môžete ponechať na záhone a žať ich až počas zimy. Sušiť môžete vňate petržlenu, zeleru a ďalších podobných rastlín, ktoré vám môžu cez zimu slúžiť ako liečivky a korenia. Organické zvyšky môžete skompostovať, presypať páleným vápnom a zmiešať so zeminou. Starý kompost pripravíte pre použitie na novú záhradnú sezónu.

Tip: Pokiaľ sa chcete budúci rok vyvarovať poškodeniu rastlín slimákmi, môžete na záhrade nahromadiť konáre a lístie, ako úkryt pre ježka, ktorý sa o nich v priebehu sezóny postará.

jezek

Koncom mesiaca môžete ďalej vysievať karotku a kuchynskú cibuľu. V prípade, že dobre prezimujú, budete z nich mať v budúcom roku rané a vysoké úrody. V teplejších oblastiach vysievajte tieto druhy neskôr a to od konca novembra do januára - pokiaľ nie je zamrznutá pôda, aby semená pred príchodom mrazov nenaklíčili. Rovnakým spôsobom vysievajte i petržlen. Začiatkom jesene zozbierajte všetky zvyšné tekvice, ktorých zrelé plody spoznáte podľa toho, že majú zoschnutú stonku a matné šupky. Tekvicu musíte odtrhnúť aj so stopkou a to najmenej 5 cm dlhou, čím predídete ich kazeniu, a ak je to možné, nechajte ich pár dní na slnku uschnúť, aby šupka stvrdla. Priebežne sledujte vývoj počasia, a ak sa v predpovedi objavia mrazy, bude treba tekvice chrániť, aby sa vďaka namrznutiu neznížila kvalita dužiny a aj možnosť dlhodobého uskladnenia. Zozbierané tekvice premiestnite do chladného priestoru, kde nemrzne a kde sa bude teplota pohybovať okolo rozmedzia 10 - 18 ° C a vzdušná vlhkosť medzi 50 - 75% (tak môžu vydržať aj niekoľko mesiacov).
 

dyne

Tekvice skladujte jednotlivo, napr. na policiach vyložených slamou (nesmú sa vzájomne dotýkať) či zavesené v sieťkach. Voňavý zeler zbierajte v prvej polovici októbra, ešte než začne mrznúť. Ak by ste žali buľvy predčasne alebo ich nechali zamrznúť, docielite ich nižšiu trvanlivosť. Z koreňov odstráňte zeminu, skráťte ich na 2 - 4 cm a odstráňte listy, aby buľvy nevädli. Ponechajte len srdiečko malých lístkov. Buľvy skladujte v pivnici v piesku takým spôsobom, aby srdiečko a vrchol buľvy zostali voľné. Zelerové listy môžeme sušiť či mraziť a používať ako korenie do polievok či pri varení zemiakov. Na zeleninových záhonoch môžete ponechať mrazuvzdornú zeleninu a žať ju môžete postupne podľa vašej potreby. V našich podmienkach prezimuje zimný pór, kel kučeravý, ružičkový kel či paštrnák. V neposlednom rade je ešte čas na prípravu zimnej bylinkovej záhradky. V októbri máte poslednú šancu na vyzdvihnutie trsov byliniek, ktoré potom môžete rýchliť či používať aj v zime. Po vybraní zo záhonov ich zasaďte do kvetináčov a uchovávajte v chlade. Ak ich budete v zime potrebovať, stačí ich preniesť do tepla, umiestniť na čo najsvetlejšie miesto a výdatne zalievať. Pre tento účel sa osobitne hodia mäta, pažítka, šalvia, listový petržlen, rozmarín a tymián či ďalšie druhy byliniek. Rýchlo rastúce letničky (majorán, petržlenová vňať, žerucha, trebuľka) získate výsevom do nádob.

Okrasná záhrada

Mesiac október je obzvlášť vhodný pre výsadbu listnatých a ihličnatých okrasných drevín. Pôdu pred výsadbou dobre spracujte, vyčistite od kameňov a prípadných iných nežiaducich predmetov či buriny. Do pôdy primiešajte záhradnícky substrát či kompost. Po výsadbe nesmiete zabudnúť na dôkladnú zálievku.

Ďalej môžete tiež zasadiť živý listnatý plot - pri vysádzaní stačí dodržiavať vzdialenosť medzi jednotlivými sadenicami, ktorú potom skracujete. Ihličnaté živé ploty sa naopak vysádzajú na jar. Pred tým než cibuľky a hľuzy uložíte, očistite ich a nechajte ich uschnúť. V prípade, že októbrové teploty začnú klesať pod nulu, mali by ste schovať chúlostivé druhy rastlín, najmä tie exotické, do tepla. Môžete sadiť narcisy, ruže, tulipány, rebríčky, hyacinty a otužilé trvalky, ktoré rastú na jar. Letničky, ktoré už odkvitli, odstráňte zo záhonov a potom zrýľujte. Z pôdy môžete vykopať cibule a hľuzy niektorých okrasných rastlín (begónie, mečíky, sprekélie, kany či tigrídie).

jezkuv-zahradni-kalendar-rijen

Dôkladne zavlažujte stálozelené dreviny, aby prežili zimu. Okrasným stromom odstráňte choré, zlomené a suché konáre, a ak chcete korene vresov ochrániť pred mrazmi, prisypte k nim ihličnatú hrabanku. Rastliny, ktoré boli cez leto umiestnené vonku (oleandre), teraz môžete premiestniť do svetlých a chladných priestorov. U rastlín obmedzíte zálievku a prestaňte ich hnojiť.

Ak uvažujete o založení novej skalky, október je ideálnym mesiacom. V priebehu októbra môžete raz, maximálne dvakrát pokosiť naposledy trávnik. Posledné kosenie vykonajte zhruba v polovici mesiaca. Pozor na výšku - trávnik by mal stihnúť ešte obrásť - príliš nízky trávnik by mohol mráz ľahko poškodiť. Okrasné dreviny ošetrujete rovnako, ako ovocné. Celý október ešte môžete zakladať trvalkové záhony, alebo ich v starších záhonoch dopĺňať (rovnako ako v skalke).

tulipan

Čím skôr ich zasadíte, tým lepšie - do zimy musia ešte zakoreniť. To platí aj pre narcisy, hyacinty, scily, snežienky, bledule, modrice a ďalšie drobné cibuľoviny, ale aj pre hľuznaté krókusy. V prípade, že chcete v zime rýchliť tulipány a hyacinty, mali by ste práve teraz ich cibule nasádzať do kvetináčov. Tie postavte do pareniska, zakryte zhruba 10 cm vysokou vrstvou piesku, prípadne rašeliny, a nechajte premrznúť. Podľa potreby ich potom v zime preneste do tepla či na svetlo na rýchlenie. Najskôr ich však nechajte v tme a chlade (v pivnici) rozmraziť, kým kvetný stvol nevyrastie nad listy. Aj izbovým rastlinám obmedzte zálievku - tým viac, čím nižšia je teplota, pri ktorej prezimujú. To však s výnimkou rastlín, ktoré v zime kvitnú. Väčšina rastlín má radšej v čase vegetačného pokoja nižšiu teplotu, ak ich necháte v teple, strácajú listy a živoria - medzi tie patria najmä aukuba, asparagus, azalka, arália, figovník, fuchsie, hortenzie, myrta, kamélie, oleander, pelargónie, izbová lipka atď. Teplo zase robí dobre broméliám, klíviám, voskovcu (Hoya), filodendrónom, vrátane druhu Monstera, kolopejke, africkej fialke, Sansevieria a iným. Asparagus v tomto období zalievajte opatrne, lebo pri preschnutí aj v chladnom prostredí žltne a opadáva. Na záhrade samozrejme nemôžu chýbať ani okrasné dreviny - a to krásne kvitnúce (napríklad okrasné jablone, sakury alebo magnólie) alebo dreviny okrasné listom (napríklad japonské javory či okrasné ihličnany).

ruze 

Ak ste nestihli v septembri, môžete v teplých dňoch prvej polovice októbra ešte stále vysádzať okrasné cibuľoviny napríklad tulipány, modrice, krókusy a hyacinty pre zimné i jarné rýchlenie, kosatce tvoriace cibule, okrasné cesnaky, vonkajšie cyklámeny. Začiatkom októbra je za priaznivého počasia ešte posledná vhodná doba tiež pre narcisy. Tulipány vysádzajte do hlboko zrýľovaného záhonu. Tulipánom sa darí na slnečnom stanovisku s dobre priepustnou, výživnou, neutrálne až mierne kyslou (pH 6 - 7) hlinito piesčitou pôdou. Hĺbka jamky by mala trojnásobne prevyšovať výšku cibule. Cibuľa narcisov vsádzajte do hĺbky 10-20 cm a potrebujú viac vlahy, ako ostatné cibuľoviny. Na ružiach sa môžu ešte objaviť posledné kvety, na jeseň musíte veľkokvetým a mnohokvetým ružiam iba odstrániť šípky a príliš vysoké výhonky. Odkvitnuté kríky ruží môžete zastrihnúť na jednotnú výšku (okolo 60 cm). Ruže s okrasnými šípkami (tzv. veľkoplodé či dužnoplodé) nestrihajte vôbec.

To je od nás pre mesiac október všetko, dúfame, že vám náš článok bude nápomocný a tešíme sa so Susedovým kalendárom zase v novembri. Zatiaľ si môžete prečítať, ako pestovať a aké účinky má Aloe Vera.

Team Od Suseda

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie