Kompostér COMPOGREEN 320 l černý

Kód: PRIKST320C-S411
€27,10 / ks €22,40 bez DPH
Odoslanie do 24 hodín (9 ks)
Možnosti doručenia

Kompostér COMPOGREEN s objemom 320 litrov je vynikajúci a účinný nástroj na výrobu vlastného kompostu. Jeho perfektný design umožňuje spracovanie odpadu na vysoko kvalitný kompost. Dokonca až 80% odpadu z vašej domácnosti, môže byť spracované v tomto kompostére a následne vrátené do prírody.

Detailné informácie

Podrobný popis

Veľké množstvo prevzdušňovacích otvorov umožňuje vynikajúci systém prevzdušňovania, a tým aj rýchlejší rozklad odpadu z vašej domácnosti. Kúpou tohto kompostéra a jeho následným užívaním prispievate k zlepšovaniu životného prostredia a následnému návratu surovín z prírody späť do života. Vrstva kompostu potom ochráni pred okoraním pôdy, chráni jemné korienky rastlín a mikroorganizmy pri teplotných výkyvoch a okrem iného potláča aj rast buriny. Zapracovaním do záhradnej pôdy vylepšíte vlastnosti a získate kypreu drobivú štruktúru.

Nádoba kompostéra nemá dno (z dôvodu voľného styku s pôdou a prístupu mikroorganizmov, červov a dážďoviek). Ďalej vyniká jednoduchou inštaláciou, efektívnou a odolnou konštrukciou.

Parametre

 • Rozmery (Š x H x V): 70 x 70 x 80 cm
 • Objem: 320 l
 • Hmotnosť: 4,6 kg
 • Farba: čierna
 • Materiál: modifikovaný polyprepylén (odolný voči poveternostným podmienkam)

Ako správne kompostovať

Proces kompostovania funguje na báze postupného tlenia rôznorodej zmesi biologických materiálov. Celý kompostér je možné rozdeliť do niekoľkých úrovní, kde by kompost najbližšie k zemi mal byť tvorený hrubším a vzdušnejším materiálom. Najčastejšie sa môže jednať o nadrobno nasekané či nadrvené vetvy, hobliny či drevnaté stonky kvetín. Nasleduje zmes najrôznejšieho materiálu. Základné pravidlo hovorí, že čím pestrejšia je skladba tejto kompostovanej zmesi, tým lepšie sa kompostu darí. Ideálny je vyvážený pomer suchého a vlhkého, hrubého a porézneho.
Ak by sme mali byť špecifickí - vstupný materiál musí obsahovať organické látky pre výživu mikroorganizmov (pôdnych baktérií, červov, dážďoviek atď.) a to v pomere C : N (uhlík : dusík) = 30:1. Pre lepšiu predstavu pomeru týchto dvoch látok uvádzame nižšie jednoduchý prehľad bežných surovín, ktoré sú na kompostovanie bežné.

Surovina C:N (uhlík : dusík)
Pokosená tráva 20:1
Odpad z kuchyne 20:1
Hnoj dobytka 20:1
Konský hnoj 25:1
Lístie 50:1
Ihličie 70:1
Slama 100:1
Kôra 120:1
Drevo 200:1
Piliny 500:1

Materiál je dôležité premiešavať, a tým zaistiť dostatočný prístup kyslíka. Hrubšie suroviny je pred kompostovaním vhodné podrviť na malé časti. Na urýchlenie procesu kompostovania je vhodné pridať v malom množstve pôdy či hotového kompostu.

Čerstvý kompost môžete touto cestou získať za 2-6 mesiacov, vyzretý kompost za 6-12 mesiacov.

Môžete kompostovať

 • ovocné a zeleninové odpady
 • kávové a čajové zbytky
 • mliečne produkty
 • novinový papier, lepenka, papierové obrúsky
 • triesky, piliny, hobliny, kôra
 • trus hospodárskych zvierat
 • pokosená tráva, lístie, konáriky
 • popol z dreva
 • škrupinky orechov

Čo nie je vhodné kompostovať

 • kosti, odrezky mäsa, tuky
 • chemicky ošetrené materiály
 • rastliny napadnuté chorobami
 • šupky z tropického ovocia, kôstky
 • časopisy
 • burinu
 • plasty, kovy, sklo, kamene

Pozor! Do kompostéru nepatrí žeravý popol a ľahko horľavé materiály.

Čo je dôležité pri kompostovaní sledovať?

Vzduch — mikroorganizmy a huby v komposte spotrebúvajú veľké množstvo kyslíka. Pre jeho dostatočný prísun treba kompost v intervale 4-8 týždňov prehadzovať. Na prehadzovanie sa potom ideálne hodia dva kompostéry, v ktorých kompost prehadzujete.

Teplotu — vysoká teplota v začiatku kompostovania (až 50°C) značí správne založený kompost. Pokiaľ kompost nedosahuje vyššie teploty, značí to problém - málo kompostovacieho materiálu, zlé zloženie či jeho nedostatočná vlhkosť.

Vlhkosť — správnu vlhkosť spoznáte jednoduchým testom. Vezmite kompostovaciu hmotu do dlane a stlačte ju v päsť. Pokiaľ zo zmesi tečie voda, je zbytočne veľmi vlhká a zaslúži dohodiť suchým materiálom. Pokiaľ po stlačení nezostane materiál pohromade, je príliš suchý a zaslúži preliať úžitkovou vodou.

Ďalšie využitie kompostu?

Kompost je nielen výbornou zásobárňou vysoko kvalitného materiálu na hnojenie, ale aj perfektným miestom na pestovanie plodín. Cuketám, uhorkám či tekviciam sa na takto úrodnej pôde bude obzvlášť dariť. Zároveň rozmerné listy spomínaných rastlín zabránia veľkému odparovaniu v období parných letných dní.

Chcete sa dozvedieť o kompostovaní a kompostéroch viac? Pozrite sa na náš blog.

Dodatočné parametre

Kategória: Kompostéry
Záruka: 24 mesiacov
Farba: čierna
Materiál konštrukcie: plast
Objem: 320 l

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

5
1x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Firma Prosperplast vznikla v roku 1993 ako výrobca estetických a praktických plastových predmetov pre dom a záhradu. Ich hlavným zameraním sú Palisády, kompostéry, sudy a príslušenstvo, záhradné boxy, kvetináče, zatrávňovacie tvárnice. Od samotného začiatku sa snažia byť v obore maximálne inovatívny, predvídajúce trendy a zapojení do spolupráce s klientmi.

Výroba na báze plastu (napr. vo forme polypropylénu) je na rozdiel od všeobecnej mienky technológie šetrná k životnému prostrediu. Plast je materiál, ktorý je možné použiť mnohokrát. Z recyklovaných materiálov vyrába výrobky, ktoré sa vyznačujú vysokou odolnosťou a dlhou životnosťou. Vďaka tomu slúži spotrebiteľom dlhé roky.