CROPAID – ochrana pred intenzívnym teplom

blog-cropaid-ochranapredteplem-SK

V porovnaní so zimou a mrazom býva teplo a sucho pri ochrane rastlín často zanedbávané, a to aj napriek tomu, že sú oba extrémy pre rastliny rovnako nebezpečné.

Vysoká teplota pôsobí na rastliny väčšinou súčasne s ďalšími faktormi ako je nadmerné svetlo, sucho, nedostatok kyslíka v pletivách alebo aj silný vietor spolu s nízkou relatívnou vlhkosťou vzduchu. Zvlášť pri vysokých teplotách je dôležité, aby rastliny mali dostatočné zásoby vody. Rastliny sa absorbovanou vodou ochladzujú a lepšie tak odolávajú intenzívnemu teplu.

Cropaid NPA proti mrazu a chladu sme vám už predstavili v článku Cropaid – ochrana proti mrazu.

Ako ochrániť rastliny pred intenzívnym teplom?

Velkými pomocníkmi sú v tomto prípade Cropaid Antiheat a Cropaid Antiheat Max. Oba tieto prípravky sú totiž vyvinuté tak, aby rastliny pred intenzívnym teplom a suchom ochránili. Cez leto tak iste oceníte, že ich máte po ruke.

Prípravky Cropaid sú prírodné biostimulanty, ktoré zapríčiňujú zosilnenie a tmavnutie stoniek a listov, čo jednak rastlinu chráni pred slnkom a jednak dokáže rastlina lepšie zadržiavať vodu. Zároveň tieto prípravky stimulujú rast púčikov a listov a pôsobia preventívne proti poraneniu.

Cropaid Antiheat je vhodný pre okrasné rastliny v zmesi s hnojivami na použitie ako pri pestovaní v substráte, tak pri tradičných produkčných systémoch, pre jahody a drobné ovocie všeobecne. Produkt je absorbovaný listami a koreňmi a zvyšuje odolnosť proti intenzívnemu teplu.

Hlavné výhody prípravkov Cropaid Antiheat:

  • Efektívne dodávajú mikroživiny (až 5krát účinnejšie ako zmesi na báze síranov)
  • Zvyšujú odolnosť rastlín voči podmienkam biotického a abiotického stresu
  • Rýchle a jednoduché použitie
  • Aplikácia na koreňový systém (kvapkové zavlažovanie) alebo na listy (postrek)
Antifrost Antifrost MAX Antiheat Antiheat MAX
Balenie 1 l 1 l 1 l 1 l
Stimulácia rastu púčikov a listov
Prevencia poranenia
Typ ochrany
Odolnosť proti akútnemu poškodeniu chladom a mrazom
Obrázek Obrázek
Liečebné účinky po skončení obdobia chladu a mrazu
Obrázek Obrázek Obrázek
Odolnosť proti akútnemu poškodeniu teplom a suchom
Obrázek Obrázek Obrázek
Liečebné účinky po skončení obdobia tepla a sucha
Obrázek Obrázek
vybrať vybrať vybrať vybrať

 
Tabuľka pre ľahší výber produktov Cropaid.

Vďaka rozširujúcej sa značke Cropaid teraz ochránite svoje rastliny pred akýmkoľvek extrémami počasia/teplot – v zime aj v lete. Prípravky tejto značky teda poskytujú kompletnú starostlivosť o väčšinu bežne pestovaných rastlín a zároveň ich chránia pred stresom. Všetky produkty sú k dostaniu v našom e-shope

Ako sa prejavuje poškodenie teplom?

Veľmi časté sú zmeny sfarbenia poškodenej časti rastliny, zmeny tvaru orgánov rastliny (skrútenie), opad listov, zmeny plodnosti peľu a jeho životnosti alebo zmeny pohlavnosti kvetov. Môže dochádzať k nekrotickému poškodeniu listov, ktoré sa prejavuje žltohnedými až hnedými škvrnami a poškodením stoniek alebo kmeňov pri náhlych zmenách teploty. Najohrozenejšie sú mladé rastlinky, ktoré nemajú ešte vyvinutú povrchovú ochrannú vrstvu. Z tohto dôvodu bývajú tiež často poškodené rastové vrcholy rastlín, ktoré sú najmenej vyzreté. V skleníkoch môžeme pozorovať poškodenie listov v blízkosti skiel.

sucho a teplo 
Poškodenie Rhododendronu suchom.

zmrzla-malina

Poškodenie plodu malinovníku intenzívnym teplom.

Slunecni-uzeh-mladych-letorostu-jablone

Poškodenie rastových vrcholov rastliny intenzívnym teplom.

Citlivosť niektorých rastlín a príznaky poškodenia intenzívnym teplom 

Zemiaky

Vysoké teploty v kombinácii s nízkym obsahom kyslíka sú príčinou tzv. černania srdiečka zemiakov. V kombinácii s vyššou pôdnou vlhkosťou po dozretí hľúz a pri ich neskorej žatve môžu viesť k predčasnému klíčeniu a omladzovaniu zemiakov, deformácii hľúz zemiakov, hrdzavosti dužiny, kde sa objavujú hnedasté ložiská vplyvom nedostatočného príjmu vápnika a železa.

Hruška

Dochádza k žltnutiu a nekróze vrcholu listu, pri dlhšej dobe pôsobenia sa objavia príznaky slnečného úpalu, tj. papierovitej nekrózy čepele, môže dôjsť aj k opadu plodov.

Jabloň

Môže dôjsť aj k opadu plodov, na strane vystavenej priamemu slnku môže dôjsť k slnečnému úpalu plodov. Vysoké teploty sú tiež príčinou sklovitosti jabĺk.

Okrasné rastliny

Citlivé sú napr. Monstera deliciosa, Philodendron, Ficus elastica, Dracaena a palmy, príznakom je slnečný úpal listov, väčšinou sa objavuje na miestach intenzívneho dopadu svetla – napr. pri oknách.

Paprika

Pri dlhšej dobe pôsobenia sa objavia príznaky slnečného úpalu, tj. papierovitej nekrózy čepele, dochádza k opadu púčikov a kvetov (pri teplotách vo dne 32 °C a v noci 21 °C alebo vyšších), môže dôjsť k slnečnému úpalu plodov.

Kôstkoviny

Príznaky na listoch sú podobné ako u hrušky, vysoká teplota je pravdepodobne jednou z príčin výskytu zdvojených plodov u slivky.

Paradajka

Dochádza k opadaniu púčikov a kvetov, môže dôjsť k slnečnému úpalu plodov.

Rododendron a azalka

Poškodené bývajú mladé listy, pokiaľ vädnú a zároveň sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu, príznakom sú nekrotické lézie na listoch.

Tekvicové (tekvica, cuketa, melón, uhorka...)

U niektorých tekvicových dochádza k žltnutiu okraja listov a jeho vrcholu. Ak trvá toto obdobie dlhšie, mení sa farba listu na svetlo zelenú.


Poškodenie plodu broskyne (kôstkovina) pri intenzívnom teple.